אופציה לא ממש מציאותית 7129
קודם כל ברכות להצטרפותך למועדון המיוחס של כותבי המאמרים באייל!
ערפאת כבר מזמן הביא בחשבון שגורמים ישראליים ינסו לדחוף לכיוון זה, ודאג לגרש את המופתי שירדן מינתה בהר הבית, ובמקומו מונה עכרמה צברי מ"ידידי ישראל" המובהקים ביותר, שנראה שעוסק בעיקר בפרובוקציות ובבניית מסגדים חדשים בכל מקום בהר הבית שהוזכר בעבר כמקום אפשרי לתפילה יהודית.
חוסיין היה יכול להיות פרטנר ריאלי למימוש "האופציה הירדנית" האמורה, ברם לפי הבנתי עבדאללה ה-‏2 אינו כה חזק בממלכתו, וסביר שבמקרה שברק ינסה לשווק אופציה זו, יפעיל ערפאת לחץ - דרך הרוב הפלסטיני בירדן - על עבדאללה שיעביר את הר הבית לידי הפלסטינים - ומה הרווחנו בכך?
בעיה נוספת היא לגבי הסברה שמנהיג ערבי יאפשר תפילת יהודים בהר הבית אם לא תהיה תפילה בהר לפני שיועבר לשלטון ערבי דה-יורה.
כאן צר לי לומר, אבל מדובר ממש באוטופיה. בכל זאת, מדובר על אותה דת שקרוב ל-‏1400 שנים אחר היווסדה, עדיין חל בה איסור מוחלט על לא מוסלמים להתקרב פחות מיום הליכה לערים מכה ומדינה, והעונש לעבריינים הוא מוות. לפיכך נראה לי שאם רוצים לאפשר תפילה יהודית בהר הבית, זה חייב להיות תחילה חד-צדדית ולאחר זמן הפלסטינים יקבלו זאת, אולי תמורת ויתורים בנושאים אחרים. (מישהו זוכר שפעם יהודים יכלו לעלות רק עד המדרגה השלישית בכניסה למבנה מערת המכפלה? והיום די ברור שגם אם נעביר את המערה לשלטון פלסטיני, יובטח בהסכם חופש תפילה שם).

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים