בתשובה לשוטה הכפר הגלובלי, 09/02/20 15:07
713344
אני חושב שבחירת רופא לא שונה מבחירת כל בעל מקצוע אחר.

יש הנחה מובלעת בשאלת הסקר ובדיון שלדעתי איננה נכונה- הנחת האנונימיות.
אילו היית מציע לי שני רופאים שאני לא יודע עליהם כלום חוץ מאשר שהאחד מאמין באסטרולוגיה והשני לא, הייתי בוחר בזה שלא מאמין באסטרולוגיה. אבל בפועל לא כך אנחנו‏1 בוחרים בעלי מקצוע.
בפועל אנחנו‏1 בוחרים בעל מקצוע דרך הכרות אישית, שעוזרת לנו להתחשב במגוון תכונות של האדם. דוגמה חשובה- עד כמה הוא להוט (/אוהב/מושקע רגשית) למקצועו. זה פרמטר חשוב מאוד שכל בעלי המקצוע הטובים שבחרנו- מגנן ועד אדריכלית, מרופא שיניים ועד גננת, דורגו בו גבוה מאוד. מוזר לי לצטט כאן דווקא את מרגרט ת'אצ'ר, אבל זה ציטוט קולע לדעתי: "הצלחה היא שילוב של אהבה לדבר שאתה עושה, ידיעה שאין די בכך ושעליך לעבוד קשה ושתהיה לך תחושת מטרה."
אז אם כבר בחרתי רופא, ואני מרוצה מהבחירה שלי בו על פי מגוון הפרמטרים שההכרות האישית והניסיון המתמשך אתו אפשרו לי, זה שאני אגלה עליו שהוא מאמין באסטרולוגיה לא ישפיע על הבחירה שלי. אם, לעומת זאת, אני אגלה שהוא אוכל אדם, אני אזהר יותר.
________________
1 אשתי ואני, בפועל אשתי.
713352
מטבע הדברים סקרים כאלה הם כלי מדידה גס. אני משער שאם הייתי נפגש ברופא שמקבל ציון גבוה עפ"י כמה קריטריונים אחרים הייתי חושב פעמיים אם להחליף אותו בגלל שהוא מאמין באסטרולוגיה; הייתי מברר קודם אם יש התאמה טובה בין המזלות שלנו.

אנקדוטה: אני מכיר אישה אחת חכמה מאד שהיא פרופסור לפילוסופיה ופרסמה כמה ספרים, ובה בעת היא מאמינה באסטרולוגיה.
713364
ומה דעתה על המחקרים שנעשו בנושא?
713374
אין לי מושג, אבל אני מניח שהיא לא קראה אותם. אולי עשיתי לה עוול מסוייים: האסטרולוגיה לא מהווה חלק גדול או חשוב בחיייה, היא לא מתייעצת באסטרולוגים (למיטב ידיעתי. ההיכרות שלנו לא הדוקה) ולא מחליטה החלטות הרות גודל בהתאם להורוסקופ. אבל כשהכרתי לראשונה את זוגתי, שהיא חברה טובה שלה, אותה פילוסופית התעניינה במזל שלי כדי לחוות את דעתה על סיכויי ההצלחה של היחסים. אגב, היא נכשלה בכך כישלון מהדהד, השבח לזאוס.

פילוסופים לא נחשפו מקצועית לשום דבר שקשור לסטטיסטיקה, ואם הם לא פילוסופים של המדע אני משער שגם המתודולוגיה המדעית לא מוכרת להם בהכרח יותר מאשר לאדם מהרחוב. בעיני זאת תופעה תמוהה שאנשים אינטליגנטים לא מתעניינים בנושאים כאלה, אבל הפרספקטיבה שלי על העולם לא מחייבת אף אחד, כמובן.
713402
טוב, אתה מכיר את הבדיחה החביבה עלי על ההבדל בין פילוסוף למתימטיקאי, נכון?
713404
אם כבר באנקדוטות עסקינן - לפני כחמש עשרה שנה ביקרתי אצל מטפל שהוא בהכשרתו וגם מטפל בדיקור, תוספים ושאר ירקות.
דיקור שמיקור - המלצות התזונה שנתן לי כבר אז, שנראו בשעתו מוזרות ולא קונבנציונליות, מלבד זה שהן הוכיחו את עצמן אישית לגבי כמו שכבר סיפרתי כאן כמה פעמים‏1, כיום הן כבר הלחם והחמאה בזרם הראשי של התזונאים והרפואה המערבית. לגבי התזונה, הוא ידע גם להפנות אותי למאמרים ומחקרים כאלה ואחרים - אם כי ברור היה לי גם אז וגם היום שניתן למצוא מחקרים כיוון השני גם. אבל לפחות נראה היה שהוא מתעניין בספרות המקצועית העכשווית הרלבנטית.

1 כולל פרמטרים מדידים פיזיולוגית.
713411
ההמלצות התזונתיות המסורתיות היו בושה וחרפה למימסד הרפואי-תזונתי, כך שזה היה(?) באמת תחום בו דווקא נון-קונפורמיסטים פגעו לא פעם טוב יותר מהממסד. אם המטפל ההוא שלך ביסס את המלצותיו על ניתוח של המחקרים כל הכבוד לו, אבל מאחר שהוא עסק גם בדיקןר אני מפקפק בכך שזה המצב, וסביר יותר בעיני ש"גם תרנגול עיוור מוצא לפעמים תולעת" הוא תסריט סביר יותר.

לסובלים מעודף זמן, דיעותי בנושא עולות מ:

תגובה 597082
תגובה 650924
תגובה 651496
ולענייננו בעיקר: תגובה 667554

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים