בתשובה לצפריר כהן, 11/02/20 13:20
עוד מוקדם להגיד 713389
עפ"י ההגיון שלי כל עוד שעור המקרים החדשים הוא גרף קמור‏1 השעור היומי של התמותה אמור לרדת, לא לעלות (יותר מקרים חדשים -> הוותיקים שמתים מהוים חלק קטן יותר מאוכלוסיית החולים הכללית). העובדה זהוא לא משתנה אולי קשורה לירידה בטיב הטיפול עם ריבוי המקרים. מכל מקום, אני משער, אולי בתמימות, שהערכת הסיכון הצפוי למוות כתוצאה מהוירוס לא מבוססת רק על המצב הרגעי אלא על היחס בין מספר המחלימים או צפויים להחלים לבין המתים או הצפויים למות *מבין החולים הוותיקים*.

אני מקווה שהסקר הבא באייל לא יהיה "אם היית מגלה ששכ"ג הוא הרופא שלך, האם היית מחליף רופא?".
__________
1- תמיד בלבל אותי השם הזה. לא יותר הגיוני שמה שנראה כמו קערה יהיה קעור, והיפוכו ייקרא קמור? בכל אופן, אני מתכוון שהנגזרת השניה חיובית.
עוד מוקדם להגיד 713393
נראה לי שהגרף של המקרים החדשים כבר מראה נגזרת שניה שלילית קלה בימים האחרונים, ולכן העליה לאחרונה בשיעור התמותה היא טבעית.

שים לב שמבין המקרים שהסתיימו 80% הסתיימו בהבראה ו 20% במוות. אני משער שעיקר מקרי המוות צריכים להיות מתוך המקרים הקשים. שיעור המקרים הקשים הוא גם תוצאה של רמת החשיפה. לכן הפעולות שננקטו להוריד את רמת החשיפה אמורות לדעתי להוריד בקרוב את שיעור המקרים הקשים מהסך הכל ויחד איתם את שיעור התמותה מתוך המקרים שהסתיימו.
שיעור המקרים הקשים בשאר העולם נמוך בהרבה מאשר בסין. אני משער שזה בגלל רמת חשיפה נמוכה יותר של הנדבקים. זה לא אותו הדבר להדבק מנשא ווהאני בכנס בסינגפור לעומת לחיות בווהאן עצמה ולחטוף את הוירוס מכל כיוון.
עוד מוקדם להגיד 713395
באתר שהבאת יש גם הסבר איך מחשבים את סיכויי התמותה. לא מספיק מעניין אותי כדי לקרוא, אבל אולי מישהו אחר ירצה. הסעיף נקרא "Novel Coronavirus (2019-nCoV) Mortality Rate".
עוד מוקדם להגיד 713400
תקציר-
כאשר המגפה מסתיימת, מחשבים את שיעור התמותה (CFR) כמספר מקרי המוות חלקי סך כל המקרים.
חישוב כזה כאשר המגפה עדיין בעיצומה הוא לכל הפחות נאיבי, ויכול להיות מטעה. בזמן SARS ארגון הבריאות העולמי דיווח על שיעור תמותה של 4%, כאשר בסוף המגפה ה CFR היה 9.6%.
כדי לשער את שיעור התמותה אפשר לחשב את מספר מקרי המוות חלקי מספר המקרים לפני T ימים, כאשר T הוא מספר הימים הממוצע בין אימות המקרה למוות. כך ניתן לנסות לייחס את מספר המקרים ומספר מקרי המוות לאותה קבוצת חולים.
כאשר משתמשים במספר שמרני של T=7 עם נתוני 8 בפברואר למקרי מוות ו 1 בפברואר לסך המקרים אז CFR=5.7%
שיעור מקרי המוות בווהן גבוה בהרבה מאשר בשאר סין. ההערכה היא שמשום שבתחילת המגפה בווהן היה מחסור במשאבים, ניתנה עדיפות למקרים קשים, ושיעור האבחון היה נמוך. דבר זה גרם לכך שמקרים קלים רבים לא אובחנו ולא דווחו ובעצם שיעור התמותה נמוך יותר. עם הזמן השתפרה יכולת האבחון.
עוד מוקדם להגיד 713417
1 המרצה שלי לחדו"א אמר במפורש, אאז"נ, שזה הפוך מהאינטואיציה, אבל לא אמר מה המקור. אולי המתמטיקאים לפני מאה חמישים שנה נטו להסתכל על הגרף מלמעלה?
עוד מוקדם להגיד 713418
כמדומני שנקודת המבט היא ראשית הצירים. אבל אני לא זוכר אם הגרף {אפס פחות גרף קמור} מוגדר גם כקמור.
עוד מוקדם להגיד 713419
דודה ויקי סותרת את מה שחשבתי.

>... if the line segment between any two points on the graph of the function lies above or on the graph ...


חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים