בתשובה להאייל האלמוני, 08/04/20 20:11
מענטש טראַכט און גאָט לאַכט 716423
היא אמרה שאין לה בעיה שהרשימה המשותפת תתמוך בממשלה בנושאים חברתיים. בפרוש לא מדובר בממשלה צרה שקיומה יהיה מותנה בתמיכה של הרשימה המשותפת, בניגוד לרושם שגיא זוהר ניסה ליצור.
מענטש טראַכט און גאָט לאַכט 716426
תאזין עד הסוף, היא חד משמעית אמרה ש"אין לה בעיה" ולא רק בנושאים החברתיים.
מענטש טראַכט און גאָט לאַכט 716440
לא חד משמעית. זה תמלול קטע הראיון עד הסוף:

אורלי לוי: לי אין בעיה שהם יתמכו מבחוץ. בוודאי שאין לי בעיה, אדרבה, בנושאים חברתיים.
מראיינת: לא לא בנושאים חברתיים. אני מתכוונת בהצבעה. שאתם תהיו תלויים בהם כדי לא לצאת לבחירות נוספות.
אורלי לוי: אנחנו מדברים על אוכלוסייה של המדינה. אנחנו מדברים על אזרחים של המדינה.

בתשובה הראשונה היא אומרת שאין לה בעיה שהם יתמכו בנושאים חברתיים. את זה היא אומרת אחרי שהסבירה קודם שהרשימה המשותפת תמכה הרבה פעמים גם בהצעות חברתיות של הימין, ואין לה עם זה שום בעיה.
בתשובה השנייה היא אומרת משפט שאף אני מוכן לחתום עליו בשתי ידיים. זה נכון שכאשר הוא נאמר בתשובה לשאלה מאד ברורה הוא יכול להישמע כהסכמה, אבל בוודאי אין כאן אמירת כן חד משמעית לשאלה. זה יותר התחמקות.
מענטש טראַכט און גאָט לאַכט 716445
כדובר ילידי של השפה העברית (שלא הצביע למפלגתה של אורלי-לוי), אני יכול להעיד שאני מבין זאת כתשובה חד משמעית. ואוסיף את הערכתי שאם היא לא התכוונה לתת תשובה ברורה, אז אין ספק שהיא התכוונה לתת תשובה מטעה.

אני לא רואה כאן משרוקית-כלבים, ואני לא חושב שבתשובה הזו היא מנסה לפנות לבוחריה הפוטנציאלים ולומר "אני רק חייבת להגיב ככה, אבל אתה יודעים מה אני באמת חושבת".
מענטש טראַכט און גאָט לאַכט 716449
אם כך אנו חלוקים למרות שאף אני דובר ילידי של השפה.

אסביר זאת על ידי התבטאותו של גנץ טרם הבחירות ממש באותו נושא. הוא חזר שוב ושוב בתשובה לשאלה ישירה על המתכונת שיצאה ישר מהקָאקפיט: "לא יהיה לנו צורך בתמיכת הרשימה המשותפת". השומע דובר השפה הילידית שגם למד להבין מבין השורות מה אומרים לנו הפוליטיקאים ידע להבין שמדובר בהתחמקות, ובשל המצב הפוליטי הדי ברור הבין שהוא בפרוש ינסה ליצור ממשלה בתמיכת הרשימה המשותפת מבחוץ. אבל המתכונת הזאת הוציאה אותו לא משקר (כי לכאורה נבואה לא מוצלחת אינה שקר אלא טעות). הצרה היא שבפעם אחת שאותה שמעתי ממש באזני נפלט לו "לא נסתמך על הרשימה המשותפת", וזה כבר היה ממש שקר ביודעין.
באופן שבו פרשתי איך צריך היה להבין את גנץ מבין השורות, כך היה צריך להבין את אורלי לוי, כפי שהסברתי בתגובה קודמת.
מענטש טראַכט און גאָט לאַכט 716452
לא שמעתי את גנץ מתבטא בנושא, ומכללא אין לי דעה אודותיו. לא אפול מהכסא אם יסתבר שהוא שיקר או הטעה. בוידאו של אורלי לוי כן צפיתי, וחשבתי לשתף ברושם הבלתי משוחד שקיבלתי (אין לי סוס במרוץ הזה).

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים