תכל'ס, מה הסיכוי שלנו? 719017
האם יש בכלל אפשרות להציל את הכדור הזה? עושה רושם שכל עניין המיחזור ואפילו טבעונות זה די קשקוש. יש אפשרות שלא כוללת חזרה לטכנולוגיה של המאה ה 19 (קשה לי לראות את זה קורה אפילו אל מול סכנה מיידית) או צמצום ילודה מסיבי מאד (שזה טרנד שתופס בעיקר אצל שכבה מזערית ומשכילה)?
תכל'ס, מה הסיכוי שלנו? 719019
בודאי שיש אפשרות כזו, ונזכיר אותה שוב למי שפספס: לעבור לתחנות כוח גרעיניות במקום תחנות כוח ששורפות פחם, נפט או גז.
האפשרות הזו קיימת טכנולוגית כבר יותר מחמישים שנה, ודוגמת הדגל היא צרפת שבה 75% מייצור האנרגיה הוא מתחנות כח גרעיניות מזה כמה עשורים.

לגבי האוכלוסיה, כבר הובאו כאן קישורים שמראים שהגידול העולמי צפוי להאיט (כמו שכבר קורה בעולם המערבי) ולהתייצב כנראה בעשורים הקרובים באזור העשרה מיליארד, אז יש בסיס לאופטימיות זהירה.
אבל זה לא יעזור אם נמשיך לשרוף דלקים שפולטים גזי חממה הרסניים.
לימונדה מלימון 719732
לחיזוק האופטימיטת הזהירה: שפל של 35 שנים בילודה בארצות הברית ב-‏2019.
למרות שהכתבה מתיייחסת לכותרת הזו כמשהו בעייתי, אני חושב המסקנה צריכה להיות דוקא מעודדת.
תכל'ס, מה הסיכוי שלנו? 719022
למעשה רוב האפשרויות שאנשים מציעים מתבססות על מעבר לעולם של המאה העשרים ואחת. אחת הבעיות העיקריות שלנו היא שאנחנו עדיין כבולים לטכנולוגיות של המאה העשרים (תחנות כח מונעות בפחם, מכוניות עם מנועי בעירה פנימית וכו'). בעיה אחרת היא שאנחנו (או רובנו, לפחות) עדיין חיים בעולם מושגים של המאה העשרים - שלצרוך כמה שיותר ובלי חשבון זה טוב, שמדינות נבחנות על פי כמה הן מאפשרות לתושביהן להגדיל את הצריכה, שאפשר לזהם ולבזבז בלי לחשוב על התוצאות. עצמי אומר לי - גם מזה עוד נצטרך להיגמל.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים