בתשובה לדב אנשלוביץ, 22/06/20 11:52
מת זאב שטרנהל 721072
אחד אומר לעלות על בית המשפט עם D9, השני אומר לעלות על עפרה עם טנקים.
לשאלה מי מהם השתמש במטאפורה התשובה תלויה בעמדתו המוקדמת של הנשאל.
עבור האחד בית המשפט העליון (כסמל לליברליות בנושא זכויות אדם) מסמל את מקור הצרות, עבור השני ההתנחלויות (כסמל למשיחיות). זה המתח המתמיד בין "יהודית" ל"דמוקרטית".
מת זאב שטרנהל 721080
מה שיפה באסימטריה ההיסטורית בין שמאל לימין זה שאלה מדברים, אבל אלה גם עושים.
ולראיה - אני עוד לא ראיתי שום טנק, אפילו לא צעצוע, תקרב לעופרה, אבל D9 עם פודיום תחת חסות השב"כ ראיתי גם ראיתי בבית המשפט.

(וזה לפני שהזכרנו שיש הבדל אינהרנטי בין אמירה ממגדל השן האקדמי לאמירה משרים בממשלה שאכן יש להם את הכוח האמיתי גם לבצע מה שהם אומרים).
מת זאב שטרנהל 721081
אני חש שה די ניין הוא מטפורה והטנקים אינם מטפורה. כך קלטתי את הדברים, ואיני חושב שזה בגלל עמדה מוקדמת שלי (עד כמה שאני יכול לשפוט, משום שכידוע אין הנחתום מעיד על עיסתו).
נו, באמת 721084
מה שה"אחד" אמר זה: "על בג"ץ צריך להרים כף של טרקטור D9, ואנחנו כמערכת מחוקקת נדאג לרסן את השלטון המשפטי במדינה, את הזנב שמקשקש בכלב." ברור מהמשך המשפט שזאת מטפורה לא מוצלחת במיוחד (ולמתקשים, הנה הסבר מפי הסוס). ולמתקשים, תרגום לעברית פשוטה: "אנחנו, הרשות המחוקקת, צריכים ליטול מבית המשפט את הכח לקבל החלטות שמנוגדות לדעתינו".

אף אחד לא אמר: "לעלות על עפרה עם טנקים", מה ש"השני" כתב: "וכאשר קיימת נכונות להסתכן במלחמת אזרחים, בשעת הצורך נצטרך להתמודד עם המתנחלים בעפרה ובאלון מורה. רק מי שיהיה מוכן לעלות על עפרה עם טנקים, יוכל לבלום את הסחף הפשיסטי המאיים להטביע את הדמוקרטיה הישראלית". מצד אחד, ברור שאין כאן שום מטפורה, מצד שני מההקשר ברור שזאת לא קריאה לפעולה, אלא קריאה לנכונות לפעולה במידה ותדרש. למתקשים, תרגום לעברית פשוטה: "אם תהיה מלחמת אזרחים מול המתנחלים בעפרה ובאלון מורה, נצטרך להיות מוכנים להלחם בהם גם בעזרת טנקים".

כש"הקיצוניים משני הצדדים" לא מספיק קיצוניים אז אתה מכניס להם מילים לפה?
נו, באמת 721088
תודה על הציטוטים. לא הכרתי את שני הציטוטים המלאים, וכעת אני רואה עד כמה הוצאו מהקשרם. בעיקר הראשון, בגלל הנוכחות המאסיבית שלו בשיח.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים