בתשובה לארז לנדוור, 22/06/20 9:42
מת זאב שטרנהל 721066
להלן שתיים מאמירותיו של "איש רוח ומצפון":

"רבים בישראל, ואולי אף לרוב המצביעים, אין ספק בדבר לגיטימיות ההתנגדות המזויינת בשטחים עצמם. אילו היתה בפלסטינים מעט תבונה, הם היו מרכזים את מאבקם נגד ההתנחלויות. . ."

"רק מי שיהיה מוכן לעלות על עפרה עם טנקים, יוכל לבלום את הסחף הפשיסטי המאיים להטביע את הדמוקרטיה הישראלית."
מת זאב שטרנהל 721067
האמירה הראשונה היא ברורה מאליה: אם הטרור באינתיפאדה השנייה היה מכוון רק להתנחלויות ולא לכלל אזרחי ישראל הוא היה ממקד את הבעייתיות שבכיבוש והצורך להשתחרר ממנו ולא מטרפד את תהליך השלום. כמובן שלחמאס היה אינטרס הפוך.
האמירה השנייה היא מטאפורית וכוונתה שההתנחלויות מוססו את הדמוקרטיה הישראלית והביאו לעליית מגמות לאומניות ופופוליסטיות. טרפוד שלהן היה מטרפד את התופעות הללו.
מת זאב שטרנהל 721072
אחד אומר לעלות על בית המשפט עם D9, השני אומר לעלות על עפרה עם טנקים.
לשאלה מי מהם השתמש במטאפורה התשובה תלויה בעמדתו המוקדמת של הנשאל.
עבור האחד בית המשפט העליון (כסמל לליברליות בנושא זכויות אדם) מסמל את מקור הצרות, עבור השני ההתנחלויות (כסמל למשיחיות). זה המתח המתמיד בין "יהודית" ל"דמוקרטית".
מת זאב שטרנהל 721080
מה שיפה באסימטריה ההיסטורית בין שמאל לימין זה שאלה מדברים, אבל אלה גם עושים.
ולראיה - אני עוד לא ראיתי שום טנק, אפילו לא צעצוע, תקרב לעופרה, אבל D9 עם פודיום תחת חסות השב"כ ראיתי גם ראיתי בבית המשפט.

(וזה לפני שהזכרנו שיש הבדל אינהרנטי בין אמירה ממגדל השן האקדמי לאמירה משרים בממשלה שאכן יש להם את הכוח האמיתי גם לבצע מה שהם אומרים).
מת זאב שטרנהל 721081
אני חש שה די ניין הוא מטפורה והטנקים אינם מטפורה. כך קלטתי את הדברים, ואיני חושב שזה בגלל עמדה מוקדמת שלי (עד כמה שאני יכול לשפוט, משום שכידוע אין הנחתום מעיד על עיסתו).
נו, באמת 721084
מה שה"אחד" אמר זה: "על בג"ץ צריך להרים כף של טרקטור D9, ואנחנו כמערכת מחוקקת נדאג לרסן את השלטון המשפטי במדינה, את הזנב שמקשקש בכלב." ברור מהמשך המשפט שזאת מטפורה לא מוצלחת במיוחד (ולמתקשים, הנה הסבר מפי הסוס). ולמתקשים, תרגום לעברית פשוטה: "אנחנו, הרשות המחוקקת, צריכים ליטול מבית המשפט את הכח לקבל החלטות שמנוגדות לדעתינו".

אף אחד לא אמר: "לעלות על עפרה עם טנקים", מה ש"השני" כתב: "וכאשר קיימת נכונות להסתכן במלחמת אזרחים, בשעת הצורך נצטרך להתמודד עם המתנחלים בעפרה ובאלון מורה. רק מי שיהיה מוכן לעלות על עפרה עם טנקים, יוכל לבלום את הסחף הפשיסטי המאיים להטביע את הדמוקרטיה הישראלית". מצד אחד, ברור שאין כאן שום מטפורה, מצד שני מההקשר ברור שזאת לא קריאה לפעולה, אלא קריאה לנכונות לפעולה במידה ותדרש. למתקשים, תרגום לעברית פשוטה: "אם תהיה מלחמת אזרחים מול המתנחלים בעפרה ובאלון מורה, נצטרך להיות מוכנים להלחם בהם גם בעזרת טנקים".

כש"הקיצוניים משני הצדדים" לא מספיק קיצוניים אז אתה מכניס להם מילים לפה?
נו, באמת 721088
תודה על הציטוטים. לא הכרתי את שני הציטוטים המלאים, וכעת אני רואה עד כמה הוצאו מהקשרם. בעיקר הראשון, בגלל הנוכחות המאסיבית שלו בשיח.
מת זאב שטרנהל 721086
אני לא מבין למה שמישהו בימין יתרעם על האמירה הראשונה. בתגובה הייתי אומר שזה לא תבונה שחסרה לפלסטינים, אלא שהמטרה שלהם אינה לגרש את המתנחלים מהשטחים.
מת זאב שטרנהל 721089
לא מדובר בהתרעמות של "מישהו מהימין" אלא בהתרעמות של כל בן אנוש.
מה היא אותה "התנגדות מזוינת" שאנו עדים לה עוד מראשית המאה הקודמת? עיקרה של ה"התנגדות" הזאת היא פגיעה באזרחים‏1. וכך זה עד היום. ה"התנגדות" העיקרית בימינו היא צבירת אלפי הרקטות בעזה. לשם מה? כדי לאיים ולפגוע באזרחים גברים נשים וטף.
לכן, דבריו של פרופ' שטרנהל שמצדיק את ה"התנגדות"‏2 מקוממים, ועצתו (שמשתמעת מדבריו) שעל הערבים להפנותה "רק" כלפי המתנחלים מעבר לקו הירוק מקוממת שבעתיים. בהמשך דבריו של שטרנהל הוא גם מציע לערבים לא לפגוע בנשים וילדים, וזה, אולי, מרכך את דבריו, אבל, לדעתי, התוספת הזאת מהווה פשוט סתירה למה שאמר קודם, עד כדי מחיקתם, ולכן אינה יכולה לרכך באמת. כולנו עדים ל"התנגדות" ויודעים מה משמעותה.

1שמעתי אמש תיאור של זוועות טבח חברון בראשית המאה הקודמת מפי שפטל (30:15), והדברים כל כך מזעזעים שקשה לי אפילו לצטט אותם.

2 לפי הניסוח שלו, כך חושבים "רוב המצביעים", אבל בעצם מדובר בדעתו של הדובר בלבד (ואולי גם של אהוד ברק שפלט פעם משהו דומה, ואולי עוד אחדים ספורים)
מת זאב שטרנהל 721092
להזכירך, המתנחלים אינם צדיקים תמימים והם עצמם מתנכלים לפלסטינים באופן קבוע. הם גם לא נמצאים שם ''במקרה'' אלא כדי לנשל את הפלסטינים מאדמתם וההתנגדות הפלסטינית, לא תמיד מוצדקת בשיטותיה, אינה סתם פוגרום או מאבק שהתחיל במעמד צד אחד.

ועוד להזכירך, אתה זה שקראת בצורה שאינה משתמעת לשני פנים לזרוק פגזים על ישובים פלסטינים ועוד התפלאת שחוקרים אותך על כך במשטרה. כמו שנאמר, טול קורה מבין עינייך.
מת זאב שטרנהל 721093
בתקופת האינתיפאדה השנייה חשבתי ששתי הדרכים היחידות לסיים את סיפור התפוצצויות האוטובוסים ובתי הקפה והמסעדות הן או להשתלט על השטח מחדש (כי ממילא מאשימים אותנו ב''כיבוש'' גם שאין אנו שולטים בשטח) כפי שבסופו של דבר עשינו. או לשחק באותם כללי משחק שהם משחקים, כלומר אם מקובל שלהם מותר לפוצץ אזרחים שלנו אז גם לנו מותר לפוצץ אזרחים שלהם. כך חשבתי וכך אני חושב גם היום (לגבי מה שהיינו צריכים לעשות אז).
לומר שעל כך נחקרתי זה כמובן סילוף לא קטן. נחקרתי על חשד לדברים שלא עשיתי ולא לעל אותו אי מייל שכתבתי לאחמד טיבי. האי מייל הזה אמנם גרם לחשד שעשיתי דברים שלא עשיתי, אבל זאת עובדה שלמרות שאכן היה אי מייל כזה התיק שלי נסגר מסיבת חוסר אשמה.
מת זאב שטרנהל 748712
אחמד טיבי הוא חלאת אדם ידוע.

מסכנה מירב, דרס אותה החלאה. רק מי שנולד בחברה בה האישה היא סמרטוט יכול להשפיל ככה אישה.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים