בתשובה לירדן ניר-בוכבינדר, 24/07/20 20:02
722463
מה פרויד לימד אותנו שלא ידענו? (לצורך הענין, האנושות לא ידעה ולא שמעה עליו?)
722464
התת-מודע? (אני לא יודע מה בדיוק ידענו או לא ידענו עליו, אבל לפני פרויד הוא לא היה עד כדי כך, well, במודעות שלנו.)
722468
א. אני מנחש שזה שיש חלקים ב'נפש' שהם נסתרים ולא תמיד גלויים, זה היה די ידוע בתרבויות כאלה ואחרות, אולי עם שמות אחרים קצת.
ב. כמה משפיעה הידיעה הזו על חייך האישיים כיום? ברמה הפרקטית, היומיומית?
722488
א. יכול להיות. יש אנתרופולוג במטוס? בתרבות האירופית, נקרא לה, שהשפיעה כבר על חלקים עצומים מהעולם, פרויד היה מפתח קריטי.
ב. אני חושב שזה עוזר לי להיות ספקן כלפי המודע שלי (הסיפורים שאני מספר לעצמי למה אני מאמין בדברים כאלה ולא באחרים, מחליט החלטות כאלו ולא אחרות) ושל אחרים; ולזה בתורו יש השפעה, למשל לעשות אותי פחות קנאי ועקשן ויותר סלחן (כן, במצבים מסוימים אני מקשיב לאחרים גם אם נדמה לי שהם טועים). Having said that, אני כופר בשאלה שלך (ליתר דיוק במסקנה שאתה מבקש להסיק ממנה, נדמה לי). בעיני, הבנת העולם האינטלקטואלית (ובכלל זה הבנת עצמנו) חשובה ומשפיעה לא פחות מהפרקטיקה.
722528
גם בעיני הבנת העולם האינטלקטואלית חשובה. אבל החלק הראשון של התשןבה שלי אליך רמז שכבר לפני פרויד ידעת (אולי בשמות אחרים), שיש חלקים בתודעה שלך שמוסתרים ממך, שמשפיעים עליך בצורות שונות‏1, רק לא הבנת את המנגנון.
אני חייב להתוודות שגם אחרי פרויד, לפחות אני הבור עדיין לא מבין את המנגנון, ואני אפילו לא משוכנע שהמדע היום תומך באופן מובהק בתיאורית התת-מודע או לפחות בהגדרות הפרוידיאניות שלה.
אם כבר - המדע נוטה לטעון שבעצם "הכל תת-מודע": ההחלטות שלנו נלקחות שברירי שנייה לפני שהן עולות למודעות שלנו, וה"מודע" שלנו הוא יותר צופה פאסיבי (אם בכלל) ולא צופה אקטיבי בעל רצון חופשי.
אז אם מישהו יכול להאיר את עיני לגבי האישוש המדעי של קיום התת-מודע ומהי ההגדרה שלו והמנגנון שמייחד אותו מהמודע - אשמח לשמוע.

1 אני משוכנע שכבר אלפי שנים ידוע שההחלטות שלך כשאתה כועס שונות מאשר כשאתה רגוע, יש בטח איזה פתגם עתיק סיני או הודי או פולני או יהודי או גם וגם על זה.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים