בתשובה להאייל האלמוני, 23/10/20 0:58
''... בקרב המשתתפים המתמידים'' 727298
למיטב ידיעתי הצנועה על סעיפים אחד ושניים נכתבו אינספור מאמרים והמון כסף (טריליוני דולרים או משהו) - - כסף ציבורי וגם פרטי - הושקע בבכדי לממש אותם.
השווה זאת לתלושי גרנולה וידיעה איזוטרית בעיתון זניח כמו הארץ‏1.

__
1. מתנשא ויומרני עד מאוד, אך עדיין זניח. בתקווה שלא אעליב את ה״אנשים החושבים״.
''... בקרב המשתתפים המתמידים'' 727310
אם אני מבין נכון, העמדה שלך היא שאחרי הרבה טריליוני דולרים שהושקעו לשווא בנסיונות לשנות את אורח החיים לרעיון הזה אין שום סיכוי להיות אפקטיבי, והסטטיסטיקה לפיה הוא כן עובד במקומות מסוימים אינה תקפה.

אם אני מבין אותך נכון, אני רוצה לשאול אם ידוע לך כמה מכל אותם טריליוני דולרים הושקעו בנסיונות לתת תגמול כספי? לפחות לגבי עישון יש תמריץ כספי ברור (שכידוע גם הולך ועולה עם השנים) אבל אי אפשר למדוד את השפעתו אפילו ברמה של מציאת מתאם בגלל שבמקביל אליו יש גורמים נוספים כמו הגבלת הפרסום וכו' (בכל פעם כשאני רואה בסרט ישן מישהו מדליק סיגריה במקום סגור בלי שום התייחסות לאלה שמסביבו אני נאנח בשקט לזכרם של הימים היפים ההם), אבל פסיכולוגית ייתכן שיש הבדל אפילו בין מחיר הסיגריות לבין תשלום עבור הפסקת עישון. אני זוכר שבצעירותי עשינו כמה נסיונות להפסיק עישון ע"י התערבות בין כמה חברים מי יחזיק מעמד בלי לעשן הכי הרבה זמן, בהצלחה חלקית: לא זכור לי אפילו אחד שחדל לעשן לגמרי, אבל כולנו הצלחנו לא לעשן כמה ימים (וכמובן לשקר עוד כמה ימים). שים לב שבגלל שממילא אי אפשר לוודא הפסקת עישון, התמריץ יינתן עבור השתתפות בסדנאות ותו לא וזאת, לדעתי, הדרך הנכונה אם כי לא ידוע לי עד כמה יעילה השתתפות כזאת שלא לשמה, ואני מקווה שזה נבדק בנפרד ע"י חלק מאותם טריליוני דולרים לעיל.

זכור לי שנסיונות לתת תגמולים כספיים מיעוטי ערך לתלמידים עבור השגת תוצאות טובות בבחינות דווקא הצליחו, אבל למיטב ידיעתי הרעיון נגנז מסיבות פדגוגיות. לא נראה לי שצריכה להיות התנגדות כזאת לשינוי חיובי באורח החיים.

מה שמטריד אותי הוא צורת היישום הצפויה במדינת החנטריש בה אנחנו חיים (לא אתה, האחרים). כשאני קורא "נעשה התאמה גם ביעדים וגם בהטבות למגזרים השונים — לחרדי ולערבי" אני נזכר באותם ימים בהם למדתי על "תקבולת מוצלבת" ומבין שלערבים ישנו את היעדים ולחרדים את ההטבות, ובאמת אפשר להבין למה: אורח החיים החרדי הרי בריא מטיבעו וקשה לצפות מהם לשפר אותו עוד יותר: ההתנדנדות בשעת תפילה היא פעילות גופנית, ובל נקל ראש בתרגילי האקרובטיקה המופלאים להערים על הרשויות, כל מה שנאכל בטיש הוא מזון בריאות, כמובן, בזכות הברכות של הרב, ובאשר לעישון נראה כי "מִנְּחִירָיו יֵצֵא עָשָׁן" (איוב מ"א י"ב) מפריך את כל ההיסוסים בקשר אליו. בכלל, ידוע לכל שעיסוק בכתבי הקודש בריא יותר מכל הבלי הגויים ורק אנטישמים גמורים ימנעו מאברכים תגמולים שניתנים ביד רחבה לאוכלי שרצים ובועלי נידות. לא יקום ולא יהיה. יתר על כן, גם לאחר שהתוכנית תדעך כדרכן של תוכניות כאלה, ההטבות לשלומי אמוני כבר תישארנה עימנו לנצח, כך שבעצם מודבר כאן רק על מתן עוד קצת הטבות למגזר החרדי, באמת לא משהו ששווה ידיעה באייל.
''... בקרב המשתתפים המתמידים'' 727314
>> כשאני קורא "נעשה התאמה גם ביעדים וגם בהטבות למגזרים השונים — לחרדי ולערבי" אני נזכר באותם ימים בהם למדתי על "תקבולת מוצלבת" ומבין שלערבים ישנו את היעדים ולחרדים את ההטבות

אחד הטובים! צחקתי בקול רם.
''... בקרב המשתתפים המתמידים'' 727319
בנוגע לפסקה הראשונה - זוהי ממש לא עמדתי.
אין לי שום בעיה עם תמריצים - גם כלכליים וגם כפרסים סימליים. והניחוש שלי, עד כמה שהוא שווה, הוא שהם אכן עובדים במידה מסויימת (אם כי אין לי דרך לאמוד עד כמה). החשד היחיד שהבעתי היה בנוגע לאיכות המחקר או לאיכות ציטוטו, והתלונה היחידה שהבעתי היה על השפעת מחקרים או ציטוטים מוטים שכאלה על מקבלי ההחלטות - נבחרי ופקידי ציבור כאחד. וגם סייגתי שמדובר רק בחשד ושאשמח אם טעיתי.

ובנוגע לסיפא של התגובה שלך (למרות שזה מסיפור אחר), בוא נקווה שהפעם שנינו טועים.
''... בקרב המשתתפים המתמידים'' 727316
כתבת: "אני מקווה שאתה צודק ושאכן נמצאה תרופת הפלא שתוריד את התחלואה בציבור בעשרות(!) אחוזים." אני חושב שהראתי שכן, נמצאו תרופות כאלה (בלשון רבים), אף אחת מהן היא לא פלא, והן אכן מורידות את התחלואה בציבור בעשרות אחוזים.

השאלות בקשר לעלות שלהן, למוסריות של השימוש בהן, למגבלות הטכניות של מימושן וכו' הן שאלות אחרות. ובאופן ספציפי:
1. אחוז השימוש בטבק בקרב האוכלוסיה יורד באופן די עיקבי (למשל). במקביל, אם או בלי קשר, תוחלת החיים עולה (למשל). נראה שהמאמרים והכסף שהוצא משפיעים לטובה.
2. לפי (1) - למרות כל המאמרים, לקח די הרבה זמן עד שאנשים הפנימו את הקשר בין תחלואה לעישון ועוד זמן מההפנמה ועד הפסקת העישון (אם אני מבין נכון את הנתונים, אי התחלת עישון על ידי צעירים ומוות של זקנים מעשנים השפיעו הרבה יותר מאשר הפסקת עישון על ידי מכורים). אין סיבה שלא לצפות לזמן השפעה דומה למאמרים והכסף שמושקע עכשיו במלחמה בעודף שומן. אם זה נכון, ואם נמשיך להשקיע את הכסף והמאמרים, בעוד חמישים שנה העולם המערבי יהיה הרבה פחות שמן ואולי גם יותר בריא.
3. אולי האפשרות הכי זולה, ולמרות שאין לי הוכחות אני די בטוח שהיא תעבוד. הבעיה היא שהיא לא מוסרית...
''... בקרב המשתתפים המתמידים'' 727320
2. גלולה קטנה עם חיידקי קיבה מהונדסים בהתאמה אישית. אחח... איפה העתיד כשצריך אותו?

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים