בתשובה להעלמה עפרונית, 29/10/20 8:57
727591
לדעתי הרבה יותר נכון ומועיל להוסיף שלט ליד הפסלים המדוברים שבהם יוסבר מי האיש ולמה הוא זכה לכבוד. פסל כזה עם השלט לידו הם מה שנקרא conversation item, ואם רוצים להעלות את התודעה הציבורית לעניין המדובר זאת הלימונדה שקל להכין. אגב, זה מה שריבלין בחר לעשות בגן הפסלים הנשיאותי עם פסלו של קצב ובעיני זה הרבה יותר אפקטיבי מהסרתו.

("כן, תלמידים, היו פעם ימים בהם התנהגות כזאת היתה אפשרית ואפילו נראתה סבירה לחלק מהציבור, אבל בזכות מאמצים ממושכים של הרבה אנשים, כמו ארז לנדוור, המצב היום הרבה יותר טוב. יש עוד דרך ארוכה עד...").
727610
ההבדל בין גן הפסלים הנשיאותי לפסלי ההלל לגנרלים מצבא הקונפדרציה או למחזיקי עבדים, הוא שבגן הפסלים מופיעים בהגדרה פסלי כל הנשיאים, ועכשיו השאלה מה לעשות עם הנשיא-האסיר המשוחרר. סילוק הפסל במקרה *הזה* הוא במידה רבה שכתוב ההיסטוריה.
סילוק הפסל והצבת שלט ברונזה עליו כתוב "פסלו של הנשיא קצב הוסר כי כך וכך" זה פתרון סביר בעיני. גם להציב שלט כזה לצד הותרת הפסל.
אבל לא זה המצב שמדובר בו בפסלים הגנרלים ולכן ההשוואה לא מדוייקת - הרי אין פסלים של כל הגנרלים מימי וושינגטון ועד היום. ההחלטה איזה קצין או פוליטיקאי לפאר ואיזה לא היא מלכתחילה החלטה ערכית שמתקבלת אד-הוק, בדרך כלל כשיש מישהו חזק מספיק בעל אינטרס לקדם את מורשתו של אותו אדם. אז למה מקוממת דווקא ההחלטה הערכית להסיר פסלים של אנשי מלחמה והרצון לקדם הצבה במקומם של ספסלים או פסלים של אנשי ונשות מדע, רפואה, מאבק חברתי, ספורט או חינוך?
727612
אני צריך לחשוב שוב על הנושא, בעיקר אחרי ההערה של ארז בדבר מועד הקמת הפסלים וסיבתה.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים