בתשובה להאלמון האיילי, 03/01/21 12:07
מענטש טראַכט און גאָט לאַכט 730515
החישובים שלך נראים לי טובים על פניהם, ואני אתווכח רק עם המסקנות-

אם ניקח את המקרה השמרני שהבאת, שגידול במקדם ההדבקה כתוצאה מהתנהגות של פי 2 יבטל את השפעת החיסון בכל הנוגע לתחלואה קשה ומוות, זה עדיין מאפשר לשמור על תחלואה קשה נמוכה עם מגבלות מינימליות. כל עוד ממשיכים לשמור על מסכות וריחוק חברתי, ומונעים התכנסויות גדולות במקומות סגורים (חתונות, כנסים, הופעות וארועים דתיים), אני חושב שניתן לפתוח את כל השאר בלי להגיע לגידול כזה במקדם. הרי 80% מההדבקות הן ממפיצי על, ולדעתי אם הצלחת למנוע את ארועי הפצת העל עשית את רוב העבודה גם בלי חיסון‏1.

____________
1 לכן גם חשבתי שצריך להוסיף לראש התור לחיסונים את מי שבתפקידם פוגשים המונים- נהגי אוטובוס, מורים‏2, ספרים וקוסמטיקאים, קופאים וזבנים.
2 מי שמדבר בקול רם מול קהל הוא המדביק הפוטנציאלי המסוכן ביותר. לכן מורים וחזנים עוד לפני נהגי אוטובוס.
מענטש טראַכט און גאָט לאַכט 730612
רק לחדד - מה שעשיתי היה לבדוק את השפעת החיסונים והמוטציה הבריטית ביחס למצב כרגע מבחינת תחלואה קשה ומוות (בין אם "עכשיו" היה למועד כתיבת ההודעה, ובין אם נכון לכרגע‏1).
במילים אחרות, החישוב היה לראות איזה סדר גודל של גידול אפשר "לספוג" ועדיין להישאר פלוס מינוס באותו מצב מבחינת תחלואה ומוות. לא את הנקודה בה התחלואה מספיק נמוכה כדי לפתוח את המשק משמעותית.
וכן, לפני זמן מה אמרתי שגם חיסון של פחות ממיליון איש יאפשר פתיחה משמעותית של המשק. זה היה לפני הזן הבריטי, ויתכן גם שהייתי אז אופטימי מדי בלי קשר.

____________
1 מתוך הנחה שהתחלואה הנוכחית לא נובעת מהמוטציה הבריטית. לא יכול לומר עד כמה ההנחה הזאת נכונה.
מענטש טראַכט און גאָט לאַכט 730614
גם אם הזן הבריטי מידבק פי אלף, בנאדם לא יכול להדביק יותר אנשים ממה שהוא פוגש.
לכן מניעת התכנסויות גדולות במקומות סגורים היא האמצעי שיש לו בכל מקרה את ההשפעה הגדולה ביותר על מקדם ההדבקה בפועל.
מענטש טראַכט און גאָט לאַכט 730618
על זה אין וויכוח.
אבל דה יורה כבר עכשיו יש הימנעות מהתכנסויות כאלה. רק שלא כולם נשמעים להנחיות, וחוסר ההישמעות כנראה תגדל ככל שיחסנו יותר אנשים.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים