בתשובה להפונז, 09/01/21 16:59
מענטש טראַכט און גאָט לאַכט 730947
נראה שהטעות היחידה כאן היא מועד תחילת החיסונים, כך שעד הבחירות המבצע לא יתחיל אלא יסתיים. אני חושב שלא זאת בלבד ששלטון נתניהו לא עומד להגיע לקיצו, אלא להיפך. הוא יתחזק מאד ויוכל להעביר בקלות כל חקיקה פרסונלית שתתחשק לו.

ייתכן, אם כך, שהקורבן הכי גדול של הקורונה היא הדמוקרטיה הישראלית, אם כי כדרכם של מכחישי הקורונה אפשר יהיה לטעון גם כאן שהיא גססה כבר קודם.
___________
כן, בשמחה אוכל את הכובע שלי.
מענטש טראַכט און גאָט לאַכט 731014
והיום עולה חשש סביר שהסגר יימשך לפחות 4 שבועות.
מענטש טראַכט און גאָט לאַכט 731070
והנה זה מתחיל - דרך הווסת של פתיחת ישיבות של מאות תלמידים לאור היום וללא אכיפה1 מוסיפים שמן למדורת הקורונה, זו מלבלבת וכבר מתחילים לאיים בהארכת הסגר.
זה כל כך נוח, הקטע הזה עם האכיפה אצל החרדים, ממש כמו מצערת במנוע של מטוס, רוצים - מגבירים, רוצים - מקטינים, וכך נוכל להביא את הטיל בדיוק למרכז המטרה ההליוצנטרית.

1 וזה אחרי התפרעויות אלימות אתמול. יש מגזרים שבהם האלימות משתלמת. האמת, זה נכון לצד שלם בפוליטיקה הישראלית, שבו האלימות משתלמת כבר 45 שנה.
מענטש טראַכט און גאָט לאַכט 731598
והנה עוד תחזית של המודל ההליוצנטרי מתגשמת לה. מודל פצצה.
(על הדרך גם האריכו את איכוני השב"כ הכושלים והפולשניים עד 10 בפברואר. למה? הליוצנטרי).
מענטש טראַכט און גאָט לאַכט 731605
האם יש משהו - ניסוי? תחזית? - שיכולים, תיאורטית לפחות, להפריך את המודל הזה?
מענטש טראַכט און גאָט לאַכט 731606
בקלות - למשל, לו התחזית להארכת הסגר היתה מתבדית, זה היה מטיל בספק את אמינות המודל.
מענטש טראַכט און גאָט לאַכט 731608
בוא נניח לרגע שיש מודל מתחרה: שהעדיפות הראשונה של נתניהו היא לסייע לאזרחי ישראל - בתקופת הקורונה ובכלל.
המודל שאותו אנו בוחנים, אם הבנתי נכון, הוא שהעדיפות הראשונה של נתניהו היא לפעול למען טובתו האישית, ובעיקר - לחמוק מעונש מאסר.
לנוכח היקף התחלואה, הארכת הסגר היא ניבוי של שני המודלים.
מענטש טראַכט און גאָט לאַכט 731609
היקף התחלואה הוא ניבוי רק של אחד מהם.
מענטש טראַכט און גאָט לאַכט 731610
א. מה שאריק אמר.
ב. אם תרצה - המודל ההליוצנטרי יסביר לך בקלות *למה* הגענו לתחלואה כזו, למרות סגר כבר כמעט חודש (לא שצריך - אם עיניך בראשך ואתה רואה חדשות וקורא עיתונים, אתה בטח מבין כבר לבד). במודל ההליוצנטרי התחלואה איננה פרמטר, היא תוצאה.
מענטש טראַכט און גאָט לאַכט 731611
אה, וכמובן - כשניתנה התחזית של המודל ההליוצנטרי, נתוני התחלואה של השבועיים האחרונים לא היו ידועים. ולמרות זאת - בול בפוני!
זה כבר נותן לו עדיפות ניבויית עצומה על המודל שלך, שהיה צריך לחכות לאתמול/שלשום כדי לתת (לא שראיתי שמישהו פה אכן נתן) תחזית סבירה.
מענטש טראַכט און גאָט לאַכט 731832
המודל ההליוצנטרי מכה פעם נוספת:
<נתניהו יביא לאישור הממשלה: עצירת הטיסות לישראל וממנה למשך שבועיים https://news.walla.co.il/item/3413373>

אגב, בסרטון באותה כתבה השרה רגב מסבירה שהיועמ"ש לא הרשה לחייב בדיקה לנכנסים בנתב"ג, ואת מי שלא הסכים לבדיקה שלחו למלונית.
כזב! עד נובמבר בכלל לא היו עמדות בדיקה בנתב"ג.
מענטש טראַכט און גאָט לאַכט 731833
נתניהו מכה את המודל: מביא לאישור הממשלה רק חמישה ימי סגירה.
מענטש טראַכט און גאָט לאַכט 731836
פתי. אחר כך, אין ברירה, יאריכו.
מענטש טראַכט און גאָט לאַכט 731837
לא שמתי לב אם הנושא הזה כבר עלה - אבל לגבי הבדיקות בנתב"ג, אמרה ד"ר אלרעי פרייס: "מתוך כל המאומתים שחוזרים מחו"ל, רק 3% יהיו חיוביים ביום הנחיתה שלהם. אנחנו נבדוק איך אפשר לקדם בכל זאת בדיקות בנמל התעופה... אבל שלא תהיה אשליה שאם נבדוק בכניסה לנתב"ג נגלה את כל החולים". אולי באמת עמדת הבדיקות בנתב"ג מיותרת, או לפחות לא ה Holy Grail.
מענטש טראַכט און גאָט לאַכט 731844
זה חדש לי. נראה לי שהד''ר אלרעי פרייס שוב ממציאה עובדות אלטרנטיביות.
כמו כוסות רוח ל-‏4000 מתים 731845
האם זה הופך אותה לד"ר לרפואה אלטרנטיבית?
מענטש טראַכט און גאָט לאַכט 731846
העמדות בשדה התעופה לא תופסות הדבקה במטוס.

בדיקה לפני הטיסה אמורה לצמצם הדבקה במטוס.
מענטש טראַכט און גאָט לאַכט 731849
נראה לי שמה שהתכוונה הוא שאם חזרת מדובאי ושם נחשפת ונדבקת, לא נגלה זאת בבדיקה לא לפני ההמראה וגם לא עם הנחיתה שלך - אלא רק מספר ימים אחרי.
לכן, הקמת עמדה לבדיקות בנתב"ג לא תאפשר לגלות כמות מכובדת של חולים ולא תוסיף הרבה למאמצים האפידמיולוגים - החלק החשוב הוא הקפדה על הבידוד הביתי של החוזרים.
אני מניח שאז דובאי הייתה מדינה ירוקה; ייתכן שבמהלך השבועות שלאחר מכן המספרים הפכו אחרים ובסוף דצמבר הייתה מתבטאת אחרת (הכתבה הרי מה- 15/12).
מענטש טראַכט און גאָט לאַכט 731852
כיוון שהבדיקות בארץ הן בעלות הרגישות הגבוהה, רק אם נדבקת ביום הטיסה ארצה לא תתגלה. בהנחת התפלגות אחידה לימי ההדבקה זה לא 3% אפילו אם נסעת רק לסופ"ש.
מענטש טראַכט און גאָט לאַכט 731853
ואם מישהו בטיסה התגלה חיובי, לכאורה כל הנוסעים והצוות בטיסה חייבים בידוד. בת של חברים היא דיילת, והיא היתה בבידוד פעמיים במרץ, כשהגיעו טיסות הקורונה לארץ מניו יורק.

אגב, מישהו יודע איך החקירות האפידמיולוגיות מסוגלות לגלות מי נסע באוטובוס עם נשא?
מענטש טראַכט און גאָט לאַכט 731855
לא ידעתי שהבדיקה בארץ מאפשרת גילוי מוקדם יותר. בתחקירים האפידמיולוגים שעברתי - לא ע"י האוטומטונים של משרד הבריאות, אלא ע"י מישהו עם אונה פרונטלית מתפקדת - בדיקה שלילית 2-3 ימים לאחר החשיפה לא שוללת, צריך יותר זמן.
יש לך מקור לכך?
מענטש טראַכט און גאָט לאַכט 731857
זה האין הבדל בין "לא שוללת" לבין "תופסת את הרוב".
העדויות הן שבדיקה בשלשה הימים הראשונים אחרי החשיפה לא שוללת הידבקות. לפעמים לא יהיה מספיק חומר גנטי בדגימה. לפעמים. אבל בדרך כלל כן. לכן בדיקה בשלשה הימים הראשונים אחרי החשיפה כן תתפוס את הרוב, בפרט הבדיקה עם ה 37 הכפלות (אם היא עדיין הסטנדרט היחיד בארץ) תגובה 726389.
מענטש טראַכט און גאָט לאַכט 732207
עכשיו זה כבר ממש בול בפוני ההליוצנטרי - בדיוק 4 שבועות מתחילת הסגר בחצות יום חמישי ה-‏8/1 ועד 7 בבוקר ביום שישי ה-‏5/2. מודל פצצה.
מענטש טראַכט און גאָט לאַכט 732627
כרגע נראה שהסגר המהודק-מחורר לא מנע את חידוש המשפט. אם כן, אולי בכל זאת הוא נבע מנסיון לטפל בקורונה, תחת הנחות אופטימיות מדי לגבי יעילות החיסונים, ובלי לקחת בחשבון את המוטציות החדשות?
מענטש טראַכט און גאָט לאַכט 732630
פרשנויות לתיאוריות פיזיקליות הן ענף מקובל בפילוסופיה של המדע. עבור מי שעוסק בפיזיקה ולא בפילוסופיה, תוקפו של מודל נקבע על פי תחזיותיו האמפיריות.
(לו הייתי עוסק בפרשנויות, הייתי אומר אולי שלמי ששמע את ישיבת הצעקות ביום חמישי, כוונותיו של מי שהמודל סביבו ברורות ונהירות, וגם הוא נתקל לפעמים בכוחות שמתנגדים לו. אבל כאמור - אלה פרשנויות ולא תחזיות).

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים