בתשובה לעומר, 07/01/21 9:25
731027
מה שהטריד אותי כשצפיתי בתמונות האלו מפוקס ו-CNN, זה שנראה לי שעדיין באמריקה המצב יותר טוב מאשר אצלנו, מכמה בחינות.
הראשונה - שבארה"ב גם שדרי וכתבי הערוץ הימני פוקס, הביעו זעזוע עמוק ודחייה ברורה של האירועים בקפיטול, עם ביטויים כמו 'בלתי מתקבל על הדעת', 'לא ציפיתי לראות דבר כזה בכל חיי כשדר', 'התקפה איומה על ארצות הברית וערכיה' וכן הלאה. בקלות אני יכול לדמיין תסריט דומה בארץ כשתומכי נתניהו פולשים לכנסת (או לבית המשפט העליון לצורך זה), ואין לי ספק שהתגובות בערוץ 20‏1 היו עידוד נלהב וסוחף (שלא לומר אקסטטי) של האספסוף שסוף סוף עולה עם D9 על מוסדות השלטון הידועים לשמצה. היחס אצלנו לסמלי השלטון והדמוקרטיה הרבה פחות מושרש מאשר אצל האמריקאים, גם בקצוות המפה הפוליטית שלהם. וזה מפחיד.
השנייה - הסתבר שמייק פנס, קיצוני ככל שיהיה, הרבה יותר דמוקרט מיולי אדלשטיין יו"ר הכנסת בזמנו: כשהגיע זמנו של פנס לאשר בהליך רשמי - שגם שם אמור להיות יותר סמבולי מאשר סמכותי - את אישור בחירתו של ביידן בסנאט, הוא מחל על כבודו הרפובליקאי ועל הדרישה הברורה מנשיאו לחבל בתהליך ואישר את ההליך הזה.
לעומתו, כשאדלשטיין היה אמור לעבור מתפקידו לאחר שהסתיימו הבחירות והגוש השני קיבל יותר חתימות אצל הנשיא - כולל דרישה ישירה מבג"ץ שיעשה כך‏3 - בלי בושה, מתוך בית המחוקקים עצמו, הוא סירב לעשות את תפקידו ולהיענות למצוות החוק ובזאת פגע בשלטון החוק מתוך הבנין, לא פחות חמור מאשר לפלוש אליו מבחוץ. לו אדלשטיין היה פנס - היה מנצל את סמכותו הטכנית ומבטל את רצון הבוחר על פי רצון אדון-הבובות שלו, בלי חוכמות.

בקיצור - גם בימים אלה עדיין יש לנו מה ללמוד מארה"ב בכל הקשור לדמוקרטיה ושלטון חוק.

1 וגם של אחרים בערוצים הראשיים כמו בן-חיים, עמית סגל, בועז ביסמוט וחבריהם‏2
2 שלא לומר ברדוגו.
3 ו/או יפתח את המליאה או כל פרט אחר שהיה שם שאני כרגע מדלג עליו לצורך העקרון
731053
פנס, ושאר אנשי המפלגה, התעלמו מהדרישות של טראמפ כי הם הבינו שבית המשפט העליון לא ישתף איתם פעולה. אם המינויים שלהם לעליון היו יותר "מוצלחים", הם היו מטים את תוצאות הבחירות עוד קודם במסגרת העירעורים על ספירת הקולות.
במקרה שפנס היה נעתר לטראמפ הנושא היה מגיע לעליון, שם הרפובליקנים היו חוטפים מפלה מביכה כשבית משפט שנשלט ע"י מינויים רפובליקנים (3 מתוכם מונו ע"י טראמפ עצמו) היה זורק אותם מכל המדרגות. הם אפילו לא היו יכולים לזעוק שהשופטים שמאלנים. מבחינת פנס עצמו זה היה יותר גרוע - אחרי דבר כזה הוא לא היה יכול לרוץ לנשיאות בעוד 4 שנים.
זאת לא הייתה ממלכתיות או רוח דמוקרטית, אלא דרך הפעולה הטובה ביותר מבחינת המפלגה הרפובליקנית.

לגבי תגובת התקשורת בישראל - לך אין ספק שבערוץ 20 היו נשמעות צהלות, ולדב אין ספק שהמפגינים היו פורצים לבלפור בהינתן ההזדמנות...
731054
רק שלפחות השתלטות על בית המשפט כבר ראינו בשידור חי, והצהלות נשמעו גם נשמעו.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים