בתשובה לאח של אייל, 28/01/21 20:59
רעיון עתיק אבל רלוונטי 732942
המשטר הרפובליקאי ברומי לא היה על כך מוצלח, מבחינת נוהל שלטון הקונסולים. עובדה שהיו חריקות נוראות בשיטת הקונסולים. בסופו של דבר שיטות המימשל "ראש ממשלה" או "נשיא" המודרניות מוצלחות יותר, למרות שגם בהן הסתבכויות אפשריות.

נראה לי ששלטון עד 8 שנים מספיק בטוח נגד הצטברות כוח אצל השליט ומאידך אינו קצר מדי כדי לממש מהלך פוליטי מסובך. קדנציה של 4 שנים לא מספיקה למהלכים מסובכים.
רעיון עתיק אבל רלוונטי 732946
תודה על ההתייחסות העניינית.

במאמר מוסגר, זה לא חוכמה בעיני שהשיטות המודרניות מוצלחות יותר (אם כי מבחינת הוותק , הרפובליקה הרומית שרדה כ 500 שנה.זה הישג נאה).

לענייננו. נראה לי שקדנציה של 4 שנים נבחרה מלכתחילה כך שתוכל להכיל את רוב המהלכים הפוליטיים הסבירים. כי הרי בסוף הקדנציה גם הכנסת וגם הממשלה עוברות שינוי. הציבור מעוניין להמשיך מהלך מסוים? שיצביע למועמד חדש שמבטיח להמשיך את המדיניות של הממשלה הקודמת. אין פה שום דבר מקורי.. כבר השיטה הנוכחית היא כזו.

נכון, גם הגבלת כהונה פשוטה מגבילה הצטברות כח אצל השליט. אבל היא לא מייצרת אצלו מוטיבציה של הסתכלות לטווח ארוך ל 3 קדנציות קדימה. היא כן מייצרת העדפה של תוצאות לטווח קצר על חשבון תוצאות לטווח ארוך. דוגמא (בדיונית לחלוטין): לתת מענק לכל אזרח עכשיו, על חשבון הלוואות שנצטרך להחזיר בשנים הבאות.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים