בתשובה לדב אנשלוביץ, 26/03/21 12:59
הדרך החוצה מהפלונטר 734658
“ כשאני מצביע, האישיות שעומדת בראש המפלגה לה אני מצביע היא השיקול האחרון.”

אז אתה בוחר להמשיך לא לשנות את המציאות ורק לנסות לשנותה באמצעות בקשות מתרפסות מהמלך.
על המצב האידיאלי, שבו האישיות העומדת בראש המפלגה ו/או המדינה זה עניין משני, שנינו מסכימים. אך זו עובדה (שאיננה קשורה לרצוננו האישי) שמערכות הבחירות האחרונות הפכו את הנושא המשני הזה לשאלה המרכזית, לא מעט בעידודו של ביבי עצמו המציג את המצב כאו שהוא יבחר לראשות או שגוג ומגוג, ארמגדון ורגנרוק יפלו על ראשנו בו זמנית.

הטיעון שמי שעומד בראש צריך להיות עניין משני הוא טיעון מחזק לטענה של מחנה הרל״ב. האיש שתוקע מדינה צריך ללכת כדי שיהיה אפשר לחזור לדבר פה על הדברים עצמם ולהתעסק במה שבאמת חשוב.
המצב הוא פשוט. או שאתה מצטרף למחנה הזה או שאתה בוחר לשים את טובתו האישית של ביבי מעל טובת המדינה. אין אופציה שלישית.

לבקש מהמלך שיזוז ממקומו, כשאתה עצמך בוחר להמליך אותו מחדש כל סיבוב בחירות, זה אי הכרה במציאות, בקשרים פשוטים של סיבה-תוצאה ובאחריות שלך כבוחר על תוצאות הבחירות.
הדרך החוצה מהפלונטר 734661
אני מציע שתקרא את תגובתי שוב ותנסה לענות עליה, ולא לחזור על טענות קודמות שלך.
הדרך החוצה מהפלונטר 734678
קראתי מילה במילה ועניתי.
קצת יותר בפירוט? אוקי.

מה נאמר שם?
1) כשהצבעת לא ידעת מה תהיה התוצאה (שהיא לא ממשלת ימין בראשות נתניהו), אז אי אפשר להאשים אותך בדיעבד.
אבל בטח שאפשר להאשים אותך בדיעבד כי זה לא הסיבוב הראשון ולא השני של הפיאסקו הזה. קיוית לכך בסיבוב השני... .נו פסדר. אבל כמה פעמים אפשר לראות בחירות עם פחות או יותר אותן תוצאות ולהמשיך להיות מופתע כל פעם מחדש? אין לנו שום סיבה בעולם להאמין שנתניהו יכול להקים ממשלה ימנית יציבה או שהשמאל מסוגל להקים ממשלה בכלל גם אם יעשו בשנתיים הקרובות הצבעה כל חודשיים. מי שעדיין ממשיך להאמין בתסריטים הלא ריאליים האלה וממשיך להצביע להם על בסיס של ״יש לי חלום״ איננו מסכים לקבל את המציאות הפוליטית ואת המפה הפוליטית כפי שהן. הוא ממשיך להצביע בצורה חסרת אחריות שהתוצאה שלה היא המשבר הפוליטי שנמשך כבר כשנתיים ותוקע את כל המדינה. בעגה המקצועית קוראים לזה ״להמשיך לדפוק את הראש בקיר״.
2) אבל הסקרים אמרו שיש לו סיכוי!
לא נכון. סיכוי למה? לעוד ממשלה של 61 מנדטים שתיפול אחרי שבועיים? גם הסקרים, במקרה הטוב, הראו שנתניהו בקושי מצליח להקים ממשלה, גם במקרים שהסקרים הראו שיש לו איזה סוג של רוב ספקולטיבי. גם על פי הסקרים, הצבעה לאחת ממפלגות שרצו על הטיקט שימליץ על נתניהו לראשות הממשלה היא הצבעה שאומרת שאתה הולך לעזור (בין אם זה מה שרצית לעשות לבין אם לא) לתקוע את המדינה ולהשאירה במשבר פוליטי בלי פתרון כי ביבי הפך להיות (שוב, באשמתו או שלא באשמתו, זה לא ממש משנה) לפרסונה נאן גרטה בקרב מספר גדול מידי של מפלגות במפה הפוליטית. ביבי הפך להיות נטל על המערכת והוא מפריע להקים קואליציות סבירות לחלוטין שהיו מקובלות לגמרי על רוב הבוחרים לכנסת. האיש בעצם מפריע למימוש רצון הבוחר כבר כמה סיבובי בחירות. בשניה שהוא מודיע על פרישה, קמה ממשלה בישראל שיכולה לעבור אבקלות ת ה-‏70 מנדטים (וזאת ממש לא תהיה ממשלת שמאל ממנה אתה כה חושש).
3) ״מכתבי בא לאחר שנוצר מצב שנתתי לו, טרם הבחירות, סיכוי נמוך״
בסדר נו. אז טעית. לא אמרתי שאתה עושה את זה בכוונה כדי להזיק. אני רק טוען שאתה מזיק (גם אם זה בלי כוונה) ושאולי הגיע הזמן להבין את זה לקראת סיבוב הבחירות החמישי. תמיכה בנתניהו מזיקה למדינה ואפילו מפריעה לימין להקים קואליציות, למרות שרוב הכוח הפוליטי נמצא היום במפלגות ימין ו/או מרכז הנוטה לימין. זאת עובדה שגם מצביעי ימין מתחילים להבין. לאט לאט, אבל מתחילים.
4) ״ועוד משהו שבגללו אני דוחה בשאט נפש את עצתך. אני יודע שיש היום קבוצה גדולה בתוכנו שאתה כפי הנראה שייך אליה, שבעבורה פוליטיקה פרושה "כן ביבי לא ביבי". כשאני מצביע, האישיות שעומדת בראש המפלגה לה אני מצביע היא השיקול האחרון.״
כשראש הממשלה יוצא בקמפיין מזיק (שוב ושוב כבר לאורך שנים) שמעודד את זה שזה יהיה השיקול הראשון (רק ביבי, דווקא ביבי, או ביבי או טיבי, פקה פקה), כאילו הוא איזה מועמד לנשיאות ארה״ב ועל זה המירוץ, תגובת נגד טבעית של מי שלא אוהב את זה היא להצביע למפלגות שמתנגדות להמשך כהונתו - כדי שכולנו נחזור לפוליטיקה אותה כולנו מעדיפים, בה האישיות העמודת בראש היא עניין משני לחלוטין.

מחנה רל״ב לא נולד קודם ואז נולד הביביזם. להיפך. הרל״בים הם ריאקציה סבירה וחשובה לטירוף בו מדינה שלמה נכנסת למשבר פוליטי בגלל איש אחד.
עדיף לכולם, גם לימין וגם לשמאל, או בכלל בלי קשר לעמדה פוליטית, לתמוך בהוצאתו של האיש מהמשחק הפוליטי, כדי שכולנו נוכל להמשיך הלאה בחיינו ולהתוכח על נושאים פוליטים במקום להתעסק באיש הזה ובבעיות שהוא יוצר למערכת הפוליטית בשל ענייניו האישיים. היה עשור פלוס בתפקיד. אהבתם אותו, לא אהבתם אותו, התרשמתם מהיכולות שלו, לא התרשמתם, למי אכפת? יאללה, חלאס, נקסט. מה האובססיביות הזאת עם האיש הזה? יש תקציב להעביר, יש משרדים שצריכים שר עם מדיניות עקבית לאורך שנים. יש כנסת שצריכה לתפקד, יש מדינה לנהל... די כבר עם הביבי הזה.
הדרך החוצה מהפלונטר 734679
״לעבור אבקלות ת״

התערבבו להן האותיות. צ״ל ״לעבור בקלות את״.
הדרך החוצה מהפלונטר 734682
אתה אומר שבכמה מערכות בחירות חזר הפיאסקו הזה והייתי צריך לדעת. אתה היית צריך להצביע ביבי כדי שהפיאסקו הזה לא יחזור. אין דרך אחרת להתיר את הפלונטר כי גם אם מפלגותיהם של סער ובנט היו מקבלות עוד 10 מנדטים הם לא היו עושים קואליציה עם המפלגות הערביות מרץ והעבודה של היום, שהיא אחות תאומה של מרץ. אם בכלל בא בחשבון לצרף לקואליציה את המפלגות הערביות וכך להקים ממשלה "ימנית", אז הליכוד יכול היום להקים קואליציה עם רע"מ שעושה לאחרונה קולות של רצון להשתלב במדינה.
במלים אחרות, אנא אל תיתן לי עצות איך להצביע. קשוט עצמך ואחר קשוט אחרים.
הדרך החוצה מהפלונטר 734683
אתה צודק. אני לא באמת האמנתי שהעצות שלי איך להצביע פה באייל ישפיעו עליך אפילו קצת.

אולי אם אני אכתוב לך מכתב ואבקש ג׳סטה...

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים