בתשובה להפונז, 29/03/21 20:00
פתרון אפשרי 734785
בהסכמי אברהם, נתניהו שלל מהתנועה הנאצית הערבית (הידועה גם בכינוייה ''התנועה הפלסטינית'') את זכות הוטו על היחסים בין ישראל למדינות ערב, ובכך גדולתם. העובדה שאינך מבין זאת אינה מעלה ואינה מורידה.
פתרון אפשרי 734819
ולמה ההסכמים עם מצרים - ויותר מזה, עם ירדן - לא שללו את זה?
להיפך, הם אלה ששברו את הקרח והוכיחו שהגוש הערבי לא אחד הוא וניתץן לקיים הסכמי שלום עם מדינת ישראל גם לפני פתרון הבעייה הפלסטינית.
פתרון אפשרי 734887
ההסכם עם מצרים אינו שלום אמת לצערנו. אין באמת מסחר, תיירות (מלבד סיני - ומה הרווחנו בזאת? הרי היה אפשר לנפוש בה גם לפני ההסכם) או חילופי תרבות. השנאה ברחוב המצרי גדולה היום כפי שהיא היתה בשנות ה70, אולי אפילו יותר. מעבר לכך, שלום אמת בין שוים לא דורש מתן שטחים. רק מדינות מובסות מעניקות שטחים.
השלום עם ירדן אפילו עוד יותר עלוב. מדובר בישות מלאכותית שנוסדה ע"י אימפריה אירופאית לטובת משפחת מלוכה שכלל אינה מכאן. ההסכם איתה נותן לגיטימציה לישות שאינה ראויה לכך.
הסכמי אברהם לעומת זאת הם הסכמי שלום אמיתיים, הייתי מרחיק ואומר אפילו ברית אסטרטגית מדינית וצבאית כנגד אוייבים משותפים (משטר האיאטולות החומייניסטי ומשטר הטרללת החוסייני)
פתרון אפשרי 734888
הבנתי, ירדן עם גבול של 400 ק"מ איתנו היא יישות מלאכותית אבל איזה נסיכות של כמה שבטים במפרץ הפרסי שקיימת רק כי יש שם נפט ומעולם לא איימה אפילו על הציפורן הקטנה שלנו זה אסטרטגי. אולי באמת העסקה של נייר לישראל מול הבטחה לטייסת חמקנית היא עסקה אסטרטגית, אבל לא בשבילנו.
אחלה סרט.
פתרון אפשרי 734982
תלמד קצת היסטוריה. ההאשמים לא הצליחו אפילו להגן על מחוז הבית שלהם (חג'אז) מפלישה של כמה שבטים מהמפרץ הפרסי, והבריטים במקום לזרוק אותם לפח הזבל של ההיסטוריה נתנו להם כפיצוי את ארץ ישראל המזרחית ואת עיראק (שאותה הם הצליחו לאבד ברוב כשרונם). דרך אגב, גם ירדן היתה נסיכות ("אמירות עבר הירדן") עד שהאמיר הכריז על עצמו כמלך ב1946. לא פלא שהישות המלאכותית הזו היא ממלכת נפל (ומה הקשר לאורך הגבול שלה איתנו?! הגבול מלאכותי בדיוק כמו הישות האימפריאלית הזו). במקום לחכות בשקט שירדן תהפוך באופן טבעי ל"פלשתין" (יורש העצר הוא "פלשתיני" מצד אמו) או לקדם את זה באופן יזום (קליע אחד מספיק) ישראל חתמה על הסכם מגוחך שנתן לגיטימציה למונרכיה ההאכרוניסטית הזו.
לעומת זאת, האמירתים הם בני המקום בארצם. כשאבותיהם של ערביי א"י פלשו, כבשו , רצחו, אנסו ושדדו בארץ ישראל וברחבי המזרח התיכון, אבותיהם של האמירתים דגו דגים ושלו פנינים בארצם, הרבה לפני שמישהו חשב שלנפט יש ערך כלכלי כלשהו. גם היום כלכלתה של דובאי מתבססת על מסחר ושירותים, ולא על נפט (רק 6% מכלכלתה מבוססת על נפט או גז). יתר על כן, המבנה הקונפדרטיבי של האמירויות הוא הדוגמה והמופת לשלטון יציב ומשגשג בחברה הערבית.
פתרון אפשרי 734986
דגו, שלו פנינים, ושדדו ספינות. הם היו ידועים גם כשודדי ים. לפני הנפט הם היו מדינות עניות ונחשלות. בהמשך הם עברו להתבסס על נפט. רוב כלכלת איחוד האמירויות מתבססת עדיין על תוצרי נפט.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים