בתשובה לדב אנשלוביץ, 04/04/21 9:09
רל״ב 735176
בתור מי שמפגין כבר יותר משלוש שנים: בטח שהיו הפגנות. שהחלו בגלל פרשת הצוללות ואי חקירתה. לגל הנוכחי של ההפגנות לקח זמן להצטבר (גם היינו בסגר. בשיא הסגר הראשון היינו פחות מחמישה אנשים בהפגנה המקומית שלנו). מאהל המחאה בבלפור קיים מדצמבר 2019. ההפגנות של הדגלים השחורים החלה במרץ 2020 (כלומר: לפני הקמת הממשלה). בכל מקרה, גם הפרת האמון של הגנצים (של לדבר על עריקת הלוי) הייתה סיבה רצינית למחאה. מה פתאום מישהו מתנהג ככה ומצפה שזה יתקבל בשוויון נפש?
רל״ב 735179
אני זוכר היטב את רגע היווצרות הפגנות הדגלים השחורים, והוא רגע מאד מוגדר. חזרתי מאיזה שהוא מקום הביתה וראיתי באיזו קבוצת ווטסאפ משפחתית התכתבות על אותם דגלים שחורים וקריאה לתלות אותם גם במרפסות הבתים, ולא הבנתי מה קרה. רק לאחר מכן שמעתי לפתע שנתניהו עומד להקים ממשלה עם גנץ, והתעלומה נפתרה.
רל״ב 735180
להפגנות שלכם יש תרומה משמעותית לכך שרוב האזרחים היום מסכימים לוותר על שירותיו של נתניהו. לצערי, נראה לי שההפגנות עדיין נחוצות ויהיו כך גם בעתיד הקרוב.
רק חבל שלא הפסקתם את ההפגנות בזמן הסגרים. המארגנים נפלו שם לפח שטמן להם נתניהו.
רל״ב 735181
אם ההפגנות היו מפסיקות הן לא היו ממשיכות. מתי בדיוק נגמר הסגר?
רל״ב 735201
את זה המארגנים יכלו להחליט בעצמם שהרי לא היה איסור להפגין. נתניהו לא פוליטיקאי מתוחכם במיוחד. הוא (או הצוות שלו) זורקים כל דבר שנקלע לידיהם על היריב ומקווים שהוא ידבק. הוא ניסה ליצור איזשהו שיווי משקל בין ההתנהגות המופקרת של החרדים לבין ההפגנות בבלפור וכפי שאתה יכול לראות חסידיו לקחו את זה והולכים עם זה הלאה. הטריק הזה לא הביא למחנה נתניהו דיוידנדים גדולים, מפני שלמרבה המזל אסיפות המוניות באויר הפתוח כאשר אנשים חובשים מסיכות, כנראה אינם מוקד הפצה ראשי. מתברר שמסיכות הן יעילות למדי בחוץ.
דעתי היא שאם המארגנים היו מתאפקים ולא מנצלים את הזכות להפגין בזמן ש''עמישראל'' היה בסגר רשמי, זה לא היה פוגע השתתפות בהפגנות אלא להיפך. אני גם חושב שהיה אפשר להמשיך להפגין בלי ההתכנסויות בבלפור וההתנגשויות עם המשטרה. מטרת ההפגנות היא לומר אנו פה ואנו רבים. את זה צריך לומר לאורך זמן, אבל לא כל הזמן.
רל״ב 735202
אני באותה תקופה אכן הפסקתי להגיע לבלפור (בימי שישי). אבל הפגנות 1000 המטרים היו לדעתי הצלחה לא רעה בגיוס דעת קהל.
רל״ב 735204
אני מסכים. לפחות אותי הם הרשימו יותר ממה שקרה בבלפור.
רל״ב 735207
בעיתון כותבים שבג''ץ פסל את הגבלת הקילומטר.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים