740145
נראה שאנחנו רוכבים על גבו של נמר בעניין מחירי הדירות כי למליוני בעלי דירות יש אינטרס ברור שמחירן לא יירד, וזה נכון במיוחד עבור תומכי הקואליציה הנוכחית.
740146
בתור בעל דירה ותומך הקואליציה הנוכחית, אני מצהיר בזאת שיש לי אינטרס ברור, חזק ומוצהר שמחירי הדירות יירדו, וכל המרבה (בירידה) הרי זה משובח.
740149
כנ”ל, יש לי שני ילדים מתבגרים שבעוד פחות מעשור (אני מקווה שהרבה פחות מעשור) יצטרכו לקנות או לשכור מקום מגורים משלהם.
740157
כדי להגשים את האינטרס שאתה מדגיש, יש צורך בנקיטת צעדים ברורים להגיע למצב שבו יותר 'שווה' לישראלי לשים כסף בבנק ולא באדמה.

אני זורק רעיונות חקיקה לגוש השינוי : מס אחיד של 50% מס על הכנסות משכירות ‏1 ללא אפשרות לקזז הוצאות ובמקביל חקיקת חוק שתחייב את הבנקים לתת ריבית מינימום של 10% שנתי לפקדונות ארוכי טווח.

1 שלא תגיד שלא חשבתי עליך, מקרים כמו שלך יהיו פטורים ממס. אל תדאג.
740420
או פשוט לבטל את המס על רווחי הון

אבל מכיוון שלפחות 80% מהכנסת הם נציגים של עובדות הציבור ....
740457
איזה הון יש לנבחרי הציבור? רובם לא עשירים לדעתי.
740469
אם יש נבחרי ציבור שאינם בעשירון העליון, שיקומו.
740474
חברי הכנסת של מפלגת העבודה.
רם שפע ונעמה לזימי [ויקיפדיה], ספציפית.
740479
תודה. מר שפע והגב' לזימי יכולים לשבת.

שכר חבר כנסת הוא בסביבות 45 אלף ש"ח, ואם תוסיף לזה את ההטבות הנלוות (דומני שהם זכאים, בין השאר, לנסיעה חינם בתחב"צ!) תגיע בקלות לאותם 55 אלף שמציבים אותם בעשירון העליון עוד לפני שבודקים את הכנסות בני זוגם. היסטורית הם יכולים, כמובן, להיות יוצאי קיבוץ ו/או להגיע ממעמד סוציו-אקונומי נמוך.
זה נכון עקרונית 740160
לכל בעלי הדירות אכן אין אינטרס, רק אם מסתכלים על דירה כנכס סחיר כמו כל נכס אחר. אבל תיאוריות קנייניות מפרידות בין דירה למגורים לנכס אחר ומגדירות דירה כ"בית", ושם זה כבר סיפור שונה. כשבן אדם גר היכנשהו (ולא רק "קונה להשקעה") החשיבות שהוא מייחס לדירה שונה - רוצה לומר, אני קונה בית והמחיר שלו בשוק לא בהכרח משנה לי, כי יתכן ואגור בו 30 שנה ואולי אף אוריש אותו לילדיי. הערך שלו הוא על הנייר לחלוטין מבחינתי.
בנוסף צריך לקחת בחשבון שבישראל היו כמה "בוננזות" של בניה מהירה, בשנות ה50, ה70 וה90, עם העליות וחיסול המעברות, והבניינים האלו עדיין משמשים לדיור, לפחות עד שפינויים בינויים למיניהם יצאו לפועל.

עליית מחירים מסוימת היא מחוייבת המציאות בעולם עם ריבית נמוכה, ובמדינה מערבית מתפתחת,צפופה, עם צמיחה כלכלית גבוהה ובעיקר גידול אוכלוסיה משמעותי. אלו גורמים שדי מבדלים את ישראל ממדינות ברמת חיים אחרת.
אותה "ירידת מחירים" מפורסמת צריכה להיות לרוכשי "בית" ראשון למגורים. לא דירה להשקעה, מגורים. מחיר למשתכן הלך בכיוון הזה, אבל משום מה נתנו אפשרות לאנשים גם להשכיר את הדירה.

אני משער שהמומחים יפרשו כבר את הצעדים המקצועיים שצריך לעשות, קרקעות, קבלנים, תחרות, פיתוח תחבורה ציבורית וכו וכו, אבל כאמור, לפעמים הערך של הדירות הוא רק על הנייר. אם פלוני גר באותה דירה משנת 2008 ועד היום, ששווי השוק שלה עלה ב100%(!), כמדומני גם בשוק ההון הוא היה יכול להשיג תשואה דומה במדדים מיינסטרייים. ואם לא השכיר אותה, אז מה איכפת לו? הוא לא ראה כסף ביד. ובניגוד לנכס סחיר אחר, לא כל אחד עובר בית, משנה סביבת מגורים, משפחה, ילדים, עבודה, רק כי הוא רוצה לממש את הנכס. גם משם יכול לבוא הפתרון. אני יודע שבכל מיני ערים יש הגרלות ל"בנים ממשיכים" אם הצגת היסטוריה של מגורים בעשור האחרון בעיר או משהו בסגנון. זה כיוון לא רע.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים