בתשובה ליובל נוב, 13/12/21 14:24
745043
בבקשה, בעסק הביש: "ב-‏17.7.54 החלו לשדר מישראל את הפקודה לביצוע הפעולה דרך תחנת הרדיו קול ישראל". במסמך שצילומו מובא בכתבה מוזכר "הסכם קשר רזרבי בקול ישראל".
745046
ויש כמובן את "דובר צה"ל מודיע כי חידון ידיעת הארץ של פיקוד צפון/מרכז/דרום נדחה. על מועד חדש תבוא הודעה".
745049
והנה, ביתר פירוט:

בפגישה הם הסכימו ביניהם שההוראות המבצעיות מהארץ יועברו לאלעד באמצעות מסרים אשר יוסוו בתוכנית רדיו של "קול ישראל" העוסקת בשיעורי בישול לעקרות בית. לשם כך הם תיאמו ביניהם רשימה של פעולות מבצעיות אפשריות ולכל אחת מהן הם קבעו מילת קוד המתאימה לשידור בתוכנית בישול:
מקום ציבורי — "מנה ראשונה"
רעש סתם — "מיונז"
נפגעים — "פלפל ירוק"
סיור מטרות רציניות — "מרק"
אנשי צבא — "דגים מלוחים"
מנהיגים — "דגים מבושלים"
קהיר — "קציצות"
אלכסנדריה — "נקניקיות"
נמל — "בשר"

הם קבעו כי המלה "תבשיל" תשמש כסימן להוראה לצאת לפעולה ואחריה יבוא פירוט ההוראה בתיאורו של "מתכון לפי בקשתה של גברת שולה זרחי". כדי לפענח את המסר החשאי יהיה על אלעד לצרף כל אות ראשונה בכל אחת ממילות המתכון המשודר, כאשר מילות הקוד שסוכמו מראש יופיעו בתוך המתכון כמו שהן.

ב-‏18 ביולי 1954 שודר בתכנית הבישול של "קול ישראל" מתכון ארוך וחסר טעם לחלוטין, לתבשיל לפי בקשתה של גברת שולה זרחי. המתכון כלל את מילות-הקוד "מנה ראשונה" (מקומות ציבוריים), "מיונז" (רעש סתם), "פלפל ירוק" (נפגעים), "קציצות" (קהיר), "דגים מבושלים" (מנהיגים מקומיים) ו"נקניקיות" (אלכסנדריה). נוסח ההוראה המפוענחת היה: "פעל נגד הבריטים למניעת הסכם קהיר. מקומות ציבוריים, נפגעים, רעש סתם ומנהיגים מקומיים. יכול להיות גם באלכסנדריה ובאזור הסואץ". באופן הזה הועברו לאלעד היעדים לביצוע הפיגועים במצרים.
18/7/54 ! 745066
אני שמעתי רק על עניין התנורים, וחבל. ילדותי היתה יכולה להיות עשירה יותר לו ידעתי שהקציצות המחורבנות שהוגשו בתור מנה אחרונה(!) וגרמו לשלשול נוראי שנמשך שלושה ימים היו הוראות הפעלה לסוכן חשאי.
18/7/54 ! 745080
זה הענייין בעסק הביש.
שירותי מודיעין, באדישות ובמחדל, גורמים לנזק לבלתי מוערבים.
745116
עוד אחד: "ביום שני 16 באוגוסט, לפני 55 שנה, הושמע ברדיו קול ישראל בערבית השיר העירקי "מרחבתיין, מרחבתיין", "ברוך הבא, ברוך הבא". מעטים בארץ הבינו מדוע הושמע השיר הזה באותו יום בבוקר ומה היתה המשמעות. אבל מי שהבין היטב היה טייס חיל האוויר העירקי קפטן מוניר רדפא, ששהה בביתו בבגדד ושמע את השיר, שהיה עבורו אור ירוק להמריא לכיוון ישראל. כמה שעות אחרי כן המריא במטוס מיג 21 וכעבור עוד כמה שעות נחת בבסיס חצור של חיל האוויר."

ויש גם פרק של "כאן סקרנים" על הנושא, כולל זכרונות של רבקה מיכאלי.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים