בתשובה לדובי קננגיסר, 22/07/00 16:12
''דובי יקירי'' 7461
שלום דובי,
אני עונה קצת באיחור, מקווה שתקרא את זה...
א. קצת מושגי יסוד במדעי המדינה: האנרכיסטים לא חוזים חברה שבה "כל דאלים גבר" - להפך, הם רואים את החברה שלנו ככזאת. המטרה - עבורם - היא לנטרל את מוקדי הסמכות והכוח המזיקים ביותר. האם הנוכחים באולם התייחסו ברצינות לשאלתך? מכל מקום, אני ממליץ לקרוא את נועם חומסקי כדי להבין במה מדובר.
ב. הסיבה שהקבוצה הזאת נראתה לך כל-כך פתטית, היא בגלל שהבורגנות לא עושה מהפכות. למעשה, את המהפכות שלה היא כבר עשתה. משבר כלכלי אחד, והבורגנות הליברלית תהפוך לפשיסטית - זה כבר קורה. תראה את המוטו של מרצ-שינוי: "צבא, מיסים, שלטון החוק".
לעומת זאת, אם תכנס לדרום תל-אביב, תראה איך הפתטיות הופכת למאיימת. זה לא חדש שבורגנים עומדים בראשות תנועות מהפכניות - מרקס היא בעל מפעל, לנין היה בן של פקיד זעיר-בורגני, ופידל וצ'ה היו עורך-דין ורופא. התופעה הזאת נובעת ממבנה חברת-השוק. השאלה היא, האם האידיאולוגיה מייצגת נאמנה את האינטרסים שבשמם היא פועלת.
''דובי יקירי'' 7472
קורא, קורא, אל תדאג.

זה החזון של האנארכיזם, נכון - מקום שבו כולם מאושרים ואף אחד לא עושה רע לאף אחד אחר. אבל האידאל הזה מתעלם מהטבע האנושי, שדוחף לכיוון חיברות ויצירת ''קליקות''. אין ביכולתו של אדם להיות באמת קוסמופוליטן, תמיד תהיה לו קבוצה שהוא מעדיף ושהוא יסייע לה. תמיד האדם ישאוף לרמה גבוהה יותר - ומן הסתם תמיד יווצרו מעמדות. אם המעמדות לא יושתתו על כסף, הם יושתתו על כוח פיזי. פשוט וקל

עם שאר דבריך אין לי ויכוח.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים