זיהום אוויר בישראל 752166
תביעה תוגש נגד חברת החשמל ותחנת הכוח "אורות רבין" בחדרה

מועצת איגוד ערים לסביבה שרון כרמל החליטה היום (ראשון) על הגשת תביעה נגד חברת החשמל ומשרדי הממשלה בשל פגיעה באיכות חיי 850 אלף תושבי המרחב בשל ההחלטה על המשך הפעלת יחידות 1-4 הפחמיות הישנות בתחנת הכוח אורות רבין...

יחידות 1-4 באורות רבין הן יחידות פחמיות ישנות מאוד הפועלות משנת 1980. יחידות אלה פועלות ללא מתקני הפחתת פליטות ולכן אינן מוגדרות על פי חוק אוויר נקי כ- BAT (הטכניקה המיטבית הזמינה). בשל כך, הן היחידות המזהמות ביותר מבין כלל יחידות היצור של חברת החשמל. נוסף על כך, יחידות אלה בעלות נצילות אנרגטית נמוכה והפעלתן מלווה בתקלות רבות, המצריכות הנעות נוספות על הפעלות המתוכננות ומוסיפות פליטות מזהמים משמעותית לסביבה.

לאור זאת הדחיה בלוחות זמנים שקבעה הממשלה גורמת לתוספת משמעותית בפליטה של מזהמים המשפיעים על איכות האוויר ברמה המקומית: כ- 14,500 טון NOX, כ- 10,000 טון SOX, וכ- 500 טון חלקיקים לכול התקופה אשר נפלטות מהארובות ותוספת פליטות חלקיקים מתהליכי השינוע והאחסון של פחם ואפר פחם. כמו כן אורות רבין גורמת ל 74% מכלל פליטות תחמוצות הגופרית בארץ.

על פי חוות דעת של פרופ' איתמר גרוטו מתים בכל שנה כ-‏50 איש כתוצאה מהזיהום ביחידות. יתרה מכך, תחנת אורות רבין היא המפעל המזהם ביותר בישראל מזה מספר שנים, בדו"ח המפל"ס של המשרד להגנת הסביבה. הדו"ח לשנת 2021 אף חושף נתון מדאיג, על פי עלות הזיהום הבריאותי מאורות רבין גדול מסכום הזיהום הבריאותי של 9 המפעלים המזהמים ביותר אחריו ביחד.
זיהום אוויר בישראל 752167
דוח מפל"ס - מפרט פליטות לסביבה (זהירות, pdf)

קצת יותר אופטימי. ב 2021 היתה הפחתה של 3 אחוז בפליטת גזי חממה, וירידה של 20 אחוז ביחס ל 2012.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים