בתשובה לalucard, 07/10/23 22:15
כשל כפול ומכופל. 762501
להבדיל מהונגריה, פולין, ונצואלה, תורכיה ושאר סמי-דיקטטוריות, בישראל אפשר ממש (אבל ממש!) לפשל.
פה סביר שגורם חוץ-מדינתי, לא איזה פוליטיקאי יריב שאפשר להריץ עליו ספינים בתקשורת, ינצל את החולשה האובייקטיבית של שלטון גרוע ופופוליסטי. ונצואלה למשל היא מדינה כושלת, אבל אין לה אוייבים שאורבים בשער - אחרת מזמן היו תוקפים אותה.
בישראל התרחש כשלון כה מרהיב, שאולי אפילו פה יעיפו את השלטון.
כשל כפול ומכופל. 762503
מי יעיף? בינתיים אני רואה אופוזיציה מתרפסת המגובה בדעת קהל שממהרת להצטופף סביב מדורות שבט, קריאות ״לא זו השעה ל...״ וכל הג׳אז הפחדני הזה.

גם (בעיקר) בימים אלו צריך להגיד ולהזכיר בלי להתבלבל: את ממשלתו של ביבי הדביל יש להפיל. האיש הוא כבר לא איזה פוליטיקאי קטן שפוגע בשלטונחוק או ״סתם״ מסכן את מעמד בתי המשפט. המשך שלטונו של המחדלטור הסידרתי הזה הוא סכנת נפשות והפקרת ביטחונם של אזרחי ישראל.
כשל כפול ומכופל. 762515
אני לא יודע אם יעיפו את השלטון, אבל אני צופה בהסתברות 98.73% שאחרי שוך הקרבות השסע החברתי ייפער למשהו שיגמד את ואליס מארינריס. כולנו נסכים שצה"ל תפקד בצורה איומה, אבל השאלה מי אחראי מבחינה פוליטית תקרע אותנו לגזרים.
כשל כפול ומכופל. 762517
גם אני לא. נותר רק לקוות שמלאך החבלה הזה יעשה מעשה גולדה.
שיעביר את ימיו האחרונים בכתיבת זכרונות, עדויות בוועדות חקירה, והרהורים.
כשל כפול ומכופל. 762518
אלא שאז אי אפשר היה להטיל את האשם במתנגדי השלטון, כך שהשאלות הגדולות התמקדו בעניין חלוקת האשמה בין הדרג המדיני לצבאי. כעת לא יכול להיות ויכוח בעניין תפקוד הצבא (ךפחות עד כה, ואפשר רק לקוות שזה לא מלמד על מה שצפוי בהמשך), והשאלה שתישאל היא מי אחראי לכך שהצבא נראה כמו שהוא נראה: הממשלה או המחאה.

עוד ניחוש, בסבירות דומה לקודמת: הרצוג יעשה מעשה קציר ויכריז בממלכתיות ובהדר שכולנו אשמים.
כשל כפול ומכופל. 762519
נ.ב. ואל תשכח מי מינה את הרצי.
כשל כפול ומכופל. 762521
גם גולדה לא התפטרה אחרי מלחמת יום הכיפורים. אדרבה, היא עוד נבחרה לראשות הממשלה לאחריה. שילוב של לחץ ציבורי מסיבי עם מצב נפשי קשה גרמו לה לפרוש.
מסוציופט כביבי אני לא מצפה שיפתח נקיפות מצפון, אבל אני כן מקווה שהפעם כן יצליחו למצוא את 5 הח"כים שהכי פחות חדלי-אישים ולהעיף את ממשלת האבדון הזו.
כשל כפול ומכופל. 762541
אי אפשר להצליח למצוא 5 ח״כים בקואליציה שיעזו לבצע מהלך כזה. סיטואציה כזאת אפשרית רק בתסריט בו האופוזיציה מאוחדת תחת מאמץ בלתי מתפשר להפלת ממשלה. ברגע שגורמים באופוזיציה מרחרחים ומנהלים משא ומתן כדי להכנס לקואליציה בקונסטלציה כזו או אחרת, אז הכוח של חמשת ח״כים היפו שכאלה מתאייד (כי יש להם תחליף).

אופוזיציה עלובה כמו שיש לנו שמרחרחת כל הזמן ״איך אפשר להכנס בפנים כדי למנוע ממשלת קיצוניים״ היא הדבר שנותן הכי הרבה כוח ודבק לממשלת הקיצוניים ומפוררת את כוחם של המתונים בקואליציה.
כשל כפול ומכופל. 762524
אני מקווה שגם (טוב, חלק מ-) אנשי הימין קשי העורף הביותר יבינו, שהאחריות על הראש, ועוד יותר כשזה מי שהיה ראש המערכת ברוב המוחץ של 15 השנים האחרונות, כך שגם בנין הכוח הצה"לי לאורך שנים תלוי הרבה יותר בו מאשר ברמטכ"ל שנכנס לשירות לפני שנה.

אני כבר כתבתי כאן או במקום אחר, בשבועות האחרונים, שהורדת הליכוד מהשלטון, שעד מרץ חשבתי שתעלה במספר חד ספרתי של נפשות, סביר מאד שעכשיו כבר תעלה מספר תלת ספרתי של נפשות. לצערנו הרב מאד זה המצב עכשיו. כולי תקווה שלא יהיה צריך סדר גודל גדול עוד יותר בשביל שסוף סוף יבינו כמה נורא האיש הזה וכמה נוראים מעשיו ושהגיע הזמן שיעוף לכל הרוחות מכל תפקידיו.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים