בתשובה לeasy, 09/10/23 10:03
כשל כפול ומכופל. 762581
רק לשם הנתונים, כמה הודעות בוואטסאפ שמסתובבות עכשיו מטייסי מסק''ר ולוחמי שלד''ג טוענות שכבר אחרי שעתיים היו הרבה כוחות בשטח.
אני אמרתי בדיוק מה שכתבת עד היום, אבל ייתכן שאין לנו את כל הנתונים האמיתיים.
(וכמובן שבכל מקרה - ברור שכמה כוחות שהיו, היו מעט מדי ומאוחר יותר, על זה אין ויכוח).
כשל כפול ומכופל. 762588
יש כל מיני סיפורים של "אחד שיודע" ו"אחד שמבין".
הרושם שנתנו בערוץ 12 זה שבמשך 7-8 שעות לא היה צה"ל בישובים. האנשים שלחמו במחבלים ביישובים היו הרבש"צים וכיתות הכוננות. גם סיפורי אבו עלי על קצינים בכירים שנלחמים בסגנון רמבו כדי לחלץ את בניהם לא מסתדרים עם השמועות האלו. אם היו כוחות, למה לא הצטוותו אליהם?
הצרה שעליה אני מדבר היא שלא היו חיילי צה"ל שלחמו עם אנשי החמאס על הגדרות ואיש לא הפריע לאנשי החמאס להכנס ולצאת ולהוביל את השלל והחטופים במשך שעות בחזרה לתוך הרצועה. היה אםילו עיתונאי עזתי שנכנס עם לוחמי החמאס וצילם אותם בתוך אחד הישובים. זה לא נראה שהיה שם מישהו שהפריע להם.
כשל כפול ומכופל. 762590
אחרוג ממנהגי ואעתיק לכאן הודעה מוואטסאפ:
"כרגע סיימתי 48 שעות בטייסת, שולח כאן כדי להעביר לכם את המצב מהשטח:
תפס גם אותנו בהפתעה, מבנה ראשון המריא בהזנקה והיה באזור בערך 45 דקות אחרי הפריצה, כל האנשים הגיעו ישירות מהבית, תפסו מסוקים ופשוט המריאו לאזור, בלי לדעת מה קורה.
הגענו והיה טירוף! גדר פרוצה, אין עם מי לדבר בקשר, מלא מטרות בכוונת, נראה כמו מתקפת זומבים מהסרטים. זיהינו וחיסלנו בשעות הראשונות עשרות עד מאות מחבלים. טרקטורים על הגדר (כן, גם זה מהסרטון שהורס את הגדר) , אופנועים עם חמושים, טנדרים סטייל דעאש, ועשרות מחבלים שהלכו. מסקר היו הדבר היחיד שעצר את הטירוף בשעות הראשונות. פירקנו בטן- ירינו את כל הטילים והפגזים, חזרנו לבסיס להתחמש, והמראנו שוב, ושוב, ושוב. אישית הייתי 12 שעות באוויר ב24 שעות הראשונות.
אני 25 שנה טס מבצעי, מעולם לא חוויתי דבר כזה, לא בלבנון, לא בצוק איתן.
הם הגיעו מוכנים אלינו, עשו מארבים של טילים נגד מטוסים, ירו נק״ל ומה לא…
בהמשך שהגיעו כוחות, עבדו ישירות מול הלוחמים בקרקע, נלחמו כמו אריות, עשינו סיוע קרוב מטורף: יורים טילים בתוך קיבוצים על מחבלים, מלווים באש ותוקפים בלי הפסקה.
לא דמיינתי שנצטרך להפעיל אש בתוך שטח מדינת ישראל אין פעם!
הכוחות הקרקעיים נלחמים כמו אריות, ואנחנו עובדים איתם צמוד כדי לספק הגנה.
*הכי חשוב כרגע זה שאזרחים לא יסתובבו בשטח, גם לא גם רכבים כי השליטה הצבאית באזור הולכת ומתהדקת אז כל רכב שהוא לא בקשר עם הצבא יכול להיות מסומן כמחבלים*
כולכם יכולים להיות מאוד גאים בכל חברינו הטייסים ובאחים שלנו שנלחמים בקרקע.
עוד קצת ונגיע לשליטה מלאה באזור."
כשל כפול ומכופל. 762594
תשמע, הרגע ראיתי את הפוסט בוואטסאפ מהעבודה שלי. מישהו העביר את זה עם שם הטייס שחתום עליו. לא נראה לי שמותר להם לפרסם דברים עם השמות שלהם. פייק?
כשל כפול ומכופל. 762598
אני רואה את מי שחתום על ההודעה הזו, ממשיך לקשקש בואטסאפ. טוב, אני לא יודע אם זה פייק, אבל מה שבטוח שמדובר במטומטם. לצערי, רמת הקשקשת ואי ההקפדה על ביטחון שדה אצלנו היא כזאת, שזה יכול להיות אותנטי.
אתה צריך לבחור בין סיפורים של מטומטם אחד למראה עיניים המלמד שבמשך שעות אנשי חמאס ואחרים נכנסו ויצאו ללא הפרעה.
אם הסיפור שלו נכון, נשאלת השאלה למה לא הפריעו להעביר את החטופים לתוך הרצועה?
כשל כפול ומכופל. 762613
אמיר תיבון הארץ
אני חושב שהמאמר הזה נותן את התמונה האמיתית.
כנראה שהמציאות היא איפושהו באמצע בינינו. גם ב-‏8 השעות הראשונות הסתובבו שם כוחות שונים של צה"ל, אבל נראה שהתקשורת והשליטה נפלו (קשור לשיתוק של מפקדת האוגדה ברעים?).
היה שם מחדל מאד רציני בהתארגנות של צה"ל, אבל המהות כאן טמונה בפרטים שאינם ידועים. יכול להיות שהיו כאן כמה מחדלים בלתי קשורים שהתלכדו לקטסטרופה. החשש שלי שמדובר בסימפטומים של מחלה קטלנית שהתפשטה. למשל התאבנות המונעת מצה"ל לפעול ברגע שמשהו משתבש וחורג מן השגרה. זו דוקא מחלה שלא איפיינה אותנו.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים