מגמת ירידה 765578
השנה, לפי הרישום שלי, קראתי רק 24 ספרים וזה ממש מעט ביחס לשנים הקודמות. כשני שלישים מהם היו ספרי מתח וריגול.
בעקבות ההמלצה מהשנה שעברה של יהונתן קורא (תגובה 756313) קראתי את כל סדרת Slough House -שמונה ספרים וחמש נובלות (מקובצות בספר נוסף):
Slow Horses
Dead Lions
Real Tigers
Spook Street
London Rules
Joe Country
Slough House
Bad Actors
Standing by the Wall (The List, The Drop, The Catch, The Last Dead Letter, Standing by the Wall)
הספרים בסך הכל באמת מהנים לקריאה, כתובים היטב, מותחים, משעשעים ומעודכנים (מכילים ברקע ארועים אמיתיים מהממלכה הבריטית). מה שקצת מפריע לי זה הנטייה של הסופר לנסות ליצור מתח בצורה קצת מלאכותית - להשאיר חוט עלילה בנקודה מותחת ולעבור לחוט עלילה מקביל לפרק או שניים. כמו כן, סדרת הטלוויזיה שנוצרה על פי הספרים מוצלחת ושווה צפייה (לטעמי).

סופר נוסף שקראתי מספר ספרים שלו הוא יניב איצקוביץ':
אף אחד לא עוזב את פאלו אלטו - סיפור מוזר שמורכב למעשה מארבע סיפורים בזמנים שונים ובמקומות שונים, אך כולם מתחברים זה לזה. העלילה כוללת מרכיבים על-טבעיים או פנטסטיים והיא בהתחלה סוחפת ומרתקת, אבל החלק האחרון כבר מרגיש קצת מרושל וכאילו לסופר נמאס והוא רק רוצה לסיים כבר את הספר.
תיקון אחר חצות - רומן היסטורי שמתרחש במזרח אירופה בסוף המאה ה-‏19, כתוב נפלא ומלא בדמויות נהדרות ומשעשעות, ספר מאוד מהנה לקריאה.
דופק - הרומאן הראשון של איצקוביץ' ולטעמי הפחות מוצלח ממה שקראתי, אולי כי החברה הישראלית שמוצגת בו נראית אומללה ומעוררת רחמים.

ספרים של סופרים שאהבתי:
כהשלמה משנה שעברה קראתי את אמונה של דרור משעני, כמו הספרים הקודמים היה מותח ומהנה, אבל קצת חוזר על מה שכבר קראתי בספרים הקודמים.
מגלה החולשות של ישי שריד - ספר לא רע, סוג של מותחן ריגול וסייבר, העלילה מעניינת ומותחת, גם אם לא תמיד ממש אמינה. הבעיה העיקרית היא הדמות הראשית שקשה מאוד להזדהות איתה ומאיזה שלב כבר לא היה אכפת לי מה יעלה בגורלה.
צילה של יהודית קציר - מעין ביוגרפיה של סבתא רבתה של הסופרת, שמסתבר שהיו לה חיים מרתקים, לא רק ביחס לתקופה אלא אפילו ביחס לימינו (ואפילו נתניהו מופיע שם). מתחיל קצת כבד, אבל משתפר בהמשך.
קרדיט של ליעד שוהם - קצת שטנצי, אבל אני עדיין נהנה לקרוא אותו. לא ספרות משובחת, אבל מעבירה את הזמן בכיף.
כהרף עין של יואב בלום - עוד ספר שלא דומה לשום דבר אחר, מקורי ומפתיע. הפעם זה נראה קלישאה - עוד ספר על מכונת זמן והדיון הלעוס אם יש רצון חופשי או לא, ועדיין הספר פשוט נפלא, ובתור בונוס, תעלומת רצח בסגנון Who's done it.
לב רעב של אשכול נבו - אוסף של סיפורים קצרים (ואחד לא כל כך קצר), חלקם נפלאים, נוגעים ללב ומעלים מחשבות, חלקם נשכחו ברגע שהתחלתי לקרוא את הסיפור הבא. בגדול - מערכות יחסים בין הורים וילדים, בין בני זוג, בין חברים. חלקם כבר קראתי בספרים אחרים אצל סופרים אחרים, חלקם מקוריים.
הזקן בן המאה ואחת שחשב שהוא חושב יותר מדי של יונס יונסון - עוד ספר מצחיק של יונס יונסון, אבל הבחירה לחזור לדמות שכבר הכרנו וכבר צחקנו מהשטויות שלה קצת תמוהה. הפעם הספר ארוך מדי, מתקשה לשמור על עניין והבדיחות לא תמיד עובדות.
אין הזדמנות שלישית של יונתן דה שליט - עוד מאותו הדבר ועוד פחות טוב. עדיין, העביר את הזמן.

שונות:
מלכודת בפריז של עוזי עילם - אני אפילו לא זוכר על מה זה היה. יותר מזה, ניסיתי לקרוא את מוסקבה מאיימת שלו ונשברתי אחרי 30 עמודים. פשוט גרוע.
ארץ המנזרים של שחר מגן - סיפור חצי תעלומת מתח חצי דרמה ומסע פנימי של אנשים שגרים בקצה העולם, בפריפריה של הפריפריה. בסך הכל נהניתי לקרוא, אבל איכשהו נשארתי עם טעם של החמצה, לא ברור לי למה.
הנתניהו'ז של ג'ושוע כהן - מרצה יהודי באוניברסיטה נידחת מארח את משפחת בן-ציון נתניהו על כל שגעונותיה, לא שהמשפחה שלו היא הכי מוצלחת בעצמה, אבל ליד האורחים הם נראים ממש טוב. הסופר טוען שהכל אכן קרה במציאות (לא לסופר, לחבר שלו) אבל אותי הסיפור לא כל כך הצליח להצחיק. אולי אם היה מדובר במשפחה של ראש ממשלת יוון הייתי יותר נהנה.
את עוד תתחרטי על זה של נועה שלו - עוד סיפור מתח וריגול, קצת יותר מוצלח מהאחרים שקראתי השנה, ועדיין, לא מדהים.
מגמת ירידה 765597
מצטרף להמלצה על סדרת הטלוויזיה Slough House.

(אבל אני רואה סדרות עוד פחות משאני קורא ספרים, אז אני לא סמכות המלצה.)

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים