בתשובה לשי, 13/08/00 22:31
מוסר 8092
1. אני מצוטט "עלות היצור נופלת על העותק הראשון". בעצם הגניבה אתה נותן לגיטימציה גם לאחרים לגנוב (כולם עושים את זה אפילו שי אז זה בטח בסדר). אתה משתמש במוצר ששיך לחברה בלי לקבל רשות ממנה. בנוסף אתה פוגע בתדמית שהחברה מנסה לתת למוצרים שלה (מיקרוסופט מנסה ליצר לחבילות התוכנה שלה תדמית של חומרה. זו הסיבה שהן באות באריזות גדולות עם ספרות ודיסקים נוספים שלא תמיד רלוונטיים. זו האסטרטגיה השיווקית שלה. בזה שאתה מפיץ CD צרוב בלי סימני זיהוי, אתה פוגע בתדמית שהחברה מנסה לתת למוצר שלה זה נזק).
2.עלויות היצור הן רק חלק קטן מהמחיר של כל מוצר. גם מכוניות. בתעשיית האופנה למשל הפער די דומה לזה שבתעשיית התוכנה. יצור של בגד שעולה בחנות מאות שקלים יכול לעלות בפועל שקלים בודדים ביצור המוני עיקר ההוצאה היא על הפרסום, העיצוב והתכנון. ובכל זאת אנחנו לא גונבים בגדים באותה תדירות שאנחנו גונבים תוכנה.
3. אם הייתי צריך לשלם לאוטובוס ולא הייתי יכול להתפלח הייתי הולך ברגל אם הייתי צריך לשלם עבור האוכל באולם אירועים הייתי
4. נכון גם אני הייתי מתעצבן אם האוטו שלי היה עושה בעיות אבל אם הרכב גנוב, אין לי שום זכות להתלונן עליו. מיקרוסופט מחזיקה מרכז תמיכה ואתה מוזמן לפנות אליו כדי שיעזרו לך לטפל בבעיות הללו. אה רגע, אתה לא יכול לפנות לתמיכה כי התוכנה שלך גנובה. טוב, אז תקטר, תוציא שם רע לחברה ולמוצרים שלה (עוד נזק שנגרם מגניבת תוכנה) ותסבול.
גם אני דוגל בזכות של אדם להרעיל את עצמו אבל מי שגנב סיגריות מהחנות, אין לו זכות להצדיק את הגניבה על ידי הטיעון שסיגריות הן דבר לא בריא. והוא זה שסובל מהגניבה.

בעניין התיזה המופרעת שלך:
1. מי מינה אותך למנהל אסטרטגית השיווק של מיקרוסופט שהחלטת עבורם שכדאי להם לעודד גניבות מעצמם? ביל יודע מהמינוי הזה?
2. לדבריך הגניבות הללו עוזרות למיקרוסופט לחזק את מעמדה כמונופול, דבר שהוא רע לעולם התוכנה ולציבור המשתמשים בתוכנות. איפה זה ממקם אותך מבחינה מוסרית?
מוסר 8094
1. אני נותן לגיטימציה לגנוב? הלוואי שהיתה לי השפעה כזאת, אבל אנשים יעתיקו תוכנות איתי או בלעדי. ולגבי התדמית: איך בדיוק אפשר לשוות לתוכנה תדמית של חומרה?
חוץ מזה: אני לא מפיץ CD צרובים, אלא צורב אותם רק לשימוש עצמי.
2. הפער שונה לגמרי בין ענף התוכנה לענף האופנה: כאשר את מעתיק תוכנה העלות ליצרן היא *אפס*.
3. מצטער, לא הבנתי את הפואנטה של הסעיף הזה.
4. אני לא יודע אם אתה מכיר את מרכז התמיכה של מיקרוסופט, אבל אני דווקא מכיר אותו טוב(תתפלא, בעוונותי אני משתמש גם בתוכנות חוקיות), והוא מצדיק את כל אינספור הבדיחות שכתבו עליו.
מרכז התמיכה בכל מקרה לא יכול לעזור לי במקרה של באגים, אלא אם מדובר בלתכנת את Windows מחדש (ואין לי את 10 השנים הדרושות בשביל זה).

לגבי התיזה המופרעת שלי:
1. אני מאוד מקווה שמישהו במיקרוסופט יודע על התזה שלי (לידיעת ביל גייטס - אני מקבל גם צ'קים).
2. עם יד על הלב, צריך להודות שיש יתרון גדול בזה שיש מערכת הפעלה אחת שהיא נפוצה מאוד (אם כל חברת תוכנה היתה צריכה להוציא גרסאות לאלפי מערכות הפעלה שונות, מצבנו היה בעייתי משהו).
הבעיה היא לא שיש מונופול בתחום מערכות ההפעלה, אלא שהוא מנצל את כוחו לרעה בתחומים אחרים, ושהממשל לא מגביל אותו - בשביל זה יש חוקי אנטי-טראסט.
מוסר 8096
התזה המופרעת של שי היא נכונה למדי.

בא ואספר לך סיפור על "אחד מידידי הטובים ביותר" - שבשום פנים ואופן לא היה לו את הכסף לקנות visual studio תמורת כמה אלפי הדולארים שרצתה פלונית, חברה בשם microsoft עבורם, במהלך שירותו הצבאי. בדיוק למקרי חירום כאלו נוצר הצורב. אותו מכר אישי שלי שהספיק להשתחרר מהצבא, ובהשפעתו הישירה, החברה בה הוא עובד כיום רכשה זה לא מכבר 5 רשיונות לנ"ל. תעשה את החשבון. אני בטוח שזה לא מקרה בודד.
מוסר 8099
א. אותו חבר יכול היה לקנות תמורת כמה מאות שקלים בלבד את ה learning edition של Visual C++ או Visual Basic (יש בדיונון).
ב. אני ארוויח אם מישהו יגנוב את המכונית שלי (מכיוון שאין סיכוי שאצליח למכור אותה במחיר המחירון). זה לא הופך את מי שיגנוב אותה לפחות גנב. אם אתה היית מנהל מיקרוסופט יתכן שהיית בוחר לחלק את התוכנות שלך לשימוש פרטי ודורש תשלום רק משימוש מסחרי בהן. אבל מי אתה שתלמד את ביל גייטס איך להקים אימפריה כלכלית ואיך לשווק את התוכנות שלו?
מוסר 8100
1. דא-עקא אותו חבר היה זקוק לכמה תכונות שנמצאות אך ורק בenterprise edition חוץ מזה שאותו חבר היה זקוק לvisual foxpro בין היתר.
2. דעתי כפי שבאה לידי ביטוי בדיון אודות המוזיקה היא שאין פה גניבה אלא עבירה על חוקי המדינה. מה לעשות לעיתים כשאני מאוד ממהר אני עובר באדום (כהולך רגל).
כנראה שגם לו לא היה את הזמן לחכות שנים עד שהוא ישתחרר ויצבור מספיק כסף לקנות את כל התוכנות בהם הוא עובד.
מוסר 8104
א. ובכן מזל גדול יש לאותו חבר שהוא בחר במקצוע שבו ניתן להשיג כלי עבודה בחינם. תאר לך שהוא היה נגר וכדי לתרגל את יכולותיו המקצועיות היה זקוק כלי עבודה פחות גניבים.
ב. אני זוכר את הדעה שהעלית באותו דיון. אני לחלוטין לא מסכים אתך.
ג. גם לי יוצא לעבור באור אדום. ואפילו תמצא במחשב הביתי שלי כמה תוכנות shareware שפג תוקף הרשיון הזמני שלהן. אבל אני לא מתהדר בטיעונים פילוסופיים מצוצים כדי להצדיק את עצמי.
מוסר?!!!!!!!!!! 8127
אז בגלל שהוא לא רצה לחכות לזמן בו ידו תוכל לרכוש את המוצר, הוא פשוט גנב אותו?

איני שופט אותו על כך, אבל אני מסתייג מהטיעון המוזר, בלשון המעטה, הזה.

חברת הרכב שברשותך הוציאה דגם חדש.
אין לי כסף, אבל ממש בא לי על לדרוס זקנות על יד כיכ דיזנגוף, אז אני פשוט אגנוב אותו.

פוסט-אנרכיה.
מוסר?!!!!!!!!!! 8137
אתם מעייפים אותי.... נקודת המוצא שלו שאין פה גניבה. כמו כן, תשתדל לא לעשות השוואה בין רמיסת זקנות לתכנות אפילו יהא זה תיכנות המשחק קארמאגדון הידוע לשימצה. זה עלול להעליב אלפי מתכנתים (אני טועה או שחצי מהמגיבים פה הם מה שנהוג לכנות בערפול-מה 'עובדי הי-טק'?).
קצת נוסטלגיה 8107
למי שזוכר גם חברת Netscape ועוד Mosaic לפניה עבדו בדיוק ככה: הם נתנו להוריד בחינם את ה- Browser והרוויחו ממכירת השרתים, שעבדו בדיוק בתקן של ה-Browsers, לחברות מסחריות, שבכל מקרה לא היו מעתיקות תכנה.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים