בתשובה ליוני לזרסון, 22/07/02 16:46
מחקר : אין קשר בין עוני לטרור 81573
מחקר של גוף עצמאי ובעל שם, "הרשות הלאומית למחקר כלכלי" [קיימברידג', מסצ'וסטס], בחן אפיונים של לוחמי חיזבללה, מחבלים מתאבדים פלסטיניים, וישראלים שהיו מעורבים ברצח ותקיפות. המחקר קובע שאין כל קשר בין הפעילות האלימה הנ"ל לבין עוני או השכלה נמוכה. למעשה נראה שיש קורלציה לכיוון ההפוך- הקיצוניים הנ"ל נוטים להיות משכילים, ולא מרקע של מצוקה כלכלית.
עוד נקודה חשובה 81575
המחקר גם מצא שאין קשר בין אלימות למצוקה כלכלית. להפך, האלימות דווקא מתגברת בעתות רווחה.
עוד מחקר על המחבלים המתאבדים 82606
בהמשך למחקר שציטטה אסתי. עוד מחקר שהעיקר בו הדגש על כך שטרור המתאבדים הוא תוצאה של פעילות אירגונית ולא של מצוקה אישית או פסיכולוגייה אינדיבידואלית:

פרופ' אריאל מררי מהחוג לפסיכולוגיה באוניברסיטת תל אביב, מומחה עולמי לפסיכולוגיית הטרור, שרטט את הפרופיל של המחבל המתאבד בהרצאה באוניברסיטה.
המחבלים המתאבדים הם לרוב צעירים, זכרים, לא נשואים, אולם מלבד זאת, אין להם כל פרופיל פסיכולוגי או דמוגרפי משותף. הדת אינה מרכיב חיוני או מרכזי בטרור המתאבדים, שכן התקפות רבות בוצעו בידי ארגונים חילוניים.

פרופ' מררי טען שתופעת המחבלים המתאבדים היא "תופעה ארגונית יותר משהיא אישית, והיא תוצר של השפעות קבוצתיות מניפולטיביות, יותר משהיא תוצא של מאפיינים אינדיבידואליים." שלושת המרכיבים העיקריים בשילוח מחבל מתאבד בידי ארגון הם: אינדוקטרינציה; לחץ חברתי; וחילוץ הבטחה אישית מהמועמד להתאבדות שהוא ידבק במשימה. מררי הוסיף שהיקף התמיכה הציבורית בפעילות ההתאבדות משפיע הן על הנכונות של ארגוני הטרור להשתמש בטקטיקה זו והן על מספר המתנדבים למשימות ההתאבדות.
מחקר : אין קשר בין עוני לטרור 81578
אכן, הם מציינים גם שגל הטירור פרץ דווקא כשמצב ההשכלה והמצב הכלכלי השתפרו בשטחים. אז נשארה רק הסתה הנופלת על קרקע מנטלית פוריה כגורם המרכזי לטירור.
מחקר : אין קשר בין עוני לטרור 81598
ומה לגבי "כלכלה יחסית" - כלומר, הפער בין הרמה הכלכלית הממוצעת לבין הרמה הכלכלית של השכנים (אנחנו)? נשמע לי כמו גורם הרבה יותר הגיוני לפריצת אלימות.
מחקר : אין קשר בין עוני לטרור 81610
אז מה אתה טוען, שבתקופה שבה השתפרו הכלכלה וההשכלה בשטחים, /גדל/ הפער הכלכלי בין השטחים לבין ישראל?

יש לך נתונים בהתאם?
מחקר : אין קשר בין עוני לטרור 81614
ועד שתביא סימוכין לטענה תמוהה זו, הנה חיזוק לממצאי המחקר האמריקני (באדיבות טל כהן):
מחקר : אין קשר בין עוני לטרור 81622
בואו נשמור את הלינק גם ככה:
תגובה 62365
מחקר : אין קשר בין עוני לטרור 81729
לא שגדל הפער, אלא שגדלה תחושת הפער. בעצם, אני מנסה להגיד משהו אחר, משהו על שאיפות ותקוות שהיו בתחילת שנות ה-‏90 והלכו והתמסמסו, הלכו ונכזבו. כשלא היו התקוות, לא יכול היה להיווצר הזעם והכעס.

"הציפיות לטוב הולידו את התקווה, הציפיות אשר התבדו, הולידו את האכזבה. האכזבות הולידו את הפחדים, אשר הביאו למותן של הכוונות הטובות. מותן הבלתי צפוי של הכוונות הטובות, כצפוי, הביא למותה של האהבה. ביום בו מתה האהבה נולדתי אני. אני כצפוי, הוא האיש הרע" (החברים של נטאשה, רדיו בלה-בלה)
מחקר : אין קשר בין עוני לטרור 81645
ניתן להוסיף לתשובתה של אסתי גם את המחקר המצוטט היום ב"הארץ" ע"י אמנון רובינשטיין.
המחקר מראה שדווקא בשנים האחרונות, בהן נדמה לי שגברה הקיצוניות בקרב ערביי ישראל, היה צמצום דרסטי בפערי בעלות הרכוש בין יהודים וערבים. מדובר, למשל באחוז המשפחות המחזיקות מכונית שעלה מ9% ב87' ל46% בשנת 2000, רק כ10% פחות ממשפחות במגזר היהודי. יש גם עליה מ33% ל85% במספר קוי הטלפון, שוב, עדיין פער של 10% ועוד.
כן, בטח, אסתי 81979
הם מתפוצצים בגלל ש*טוב* להם בחיים. כן.
כן, בטח, אסתי 82001
זה הדבר הכי מנומק שיכולת להגיד?

יכול להיות שרע להם, בלי קשר למצב הכלכלי (כיבוש, השפלה, דיכוי, אתה בטח מבין על מה אני מדבר). יכול להיות שרע להם רק באופן יחסי להנאות המובטחות להם בגן העדן. יכול להיות שרע להם רק יחסית אלינו. יכול להיות שהמחקר שגוי ומחקרים עתידיים יפריכו אותו (למרות שזאת לא הפעם הראשונה שהתיזה עוני -> טרור מוטלת בספק). יכולים להתברר כל מיני דברים, אבל אתה קופץ עם תגובה סתמית כאילו אתה באמת מאמין שהאג'נדה שלך יוצאת נשכרת מהודעות כאלה.
מחקר : אין קשר בין עוני לטרור 83317
עוד לינק:
ועכשיו המסקנה אם הקשר הוא באמת הפוך אז ככל שנגדיל את העוני כך נפחית את הטרור.זוהי אכן הנחת העבודה הצה"לית באינתיפאדה האחרונה אני משער.
למעשה הטרור הוא הדרך בה בחרו הפלסטינאים לביצוע "אלימות"
להבדיל אנחנו בחרנו להפעיל מסגרות צבאיות כמכשיר של המדינה.
במקרה הפלסטינאי נכון יהיה לבדוק אולי את הקשר בין זיקה לעמדות לאומיות או לאומניות לטרור.
ואת הקשר בין הכלכלה ללאומיות בחברה הפלסטינאית.
מחקר : אין קשר בין עוני לטרור 83323
"אין קשר בין עוני לטרור" אומר לדעתי שגם אין קשר של מתאם הפוך.
מה שברור (לי לפחות) הוא, שיש קשר ישיר וברור בין הסתה (דתית יותר מאשר לאומנית) לבין טרור-מתאבדים. ואם לוקחים בחשבון שחלק ניכר מהסתה זו מתבצע בבתי הספר של הרש"פ (יותר השכלה...) אז מתברר למה המשכילים יותר הם קיצוניים יותר.

דרך אגב, אתמול היתה בפקיסטן התקפה של קיצונים מוסלמים על בי"ס נוצרי, שבו לומדים ילדי זרים. (היו 6 הרוגים, כולם מבוגרים פקיסטנים מעובדי ביה"ס).
ז היתה האחרונה בשרשרת התקפות בפקיסטן (כולל פיגועי התאבדות) של מוסלמים נגד מטרות "מערביות", ונוצריות.

ההשכלה היחידה שרבים מהפקיסטנים זוכים לה היא זו שמוענקת בבתי הספר הדתיים, המדרסות (שעלו לחדשות בהקשר של אל קעידה).

שכל אחד יסיק מסקנות לעצמו.
מחקר : אין קשר בין עוני לטרור 83459
הקשר ההפוך בין עוני לטרור זו הכותרת ב YNET ואני תמיד מאמין לכל מה שאני קורא.
מחקר : אין קשר בין עוני לטרור 83464
הסתכלתי שוב בלינק (איך זה שהדיווח הזה עוד שם? בד"כ ויינט דואגים להעלים את השטויות שלהם מהר)*; ואכן בכותרת כתוב "קשר הפוך". ואולם בגוף הידיעה אומרים ש"לרוב יש מתאם הפוך".
אז טעיתי בעניין המתאם, אבל מתאם זה כידוע עוד לא קשר.

*כמו שקרה שלשום, עם המחבל שהתפוצץ ברכב של /אזרח תמים!/ (ואני כבר התנצלתי על זה, אם לכך אתה מרמז...)
מחקר : אין קשר בין עוני לטרור 83474
לרוב יש מתאם הפוך נראה לי כמסקנה יפה אם כי לא לגמרי ברורה.
לא רמזתי לכלום.
ואני מודה שבמקרה זה קראתי רק את הכותרת שנראתה חשודה מהרגע הראשון מבלי ממש להתעמק בתוכן.
ניסיון: 83529
הידעת? לפי חוק כל מי שמשתמש בכינוי "הקריבו המקוטב" באתר אינטרנט מחוייב לשלוח לבעלי הדומיין סכום השווה לכפליים ההכנסה החודשים הממוצעת במשק, תוך 15 יום מפרסום הכינוי באתר.
ניסיון: 83534
הוא לא יכול להאמין למשפט לא תקין סינטקטית (''ההכנסה החודשים'').
ניסיון: 83536
אפשר לקבל הנחה בשיעור של מירב המתאם ההפוך הקים בקשר בין עוני וטרור
ניסיון: 83541
לא. מהר, אתה גם ככה עם ריבית פיגורים.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים