ועוד דבר 8347
מעניין לציין שבעוד השמאל המקומי רק מקצין את אמירותיו כנגד הקהילה החרדית בארץ, קיימים הלכי רוח בעולם המתכנסים למגמה דומה לזו החרדית. כאנטיתזה לחברה צרכנית בה מאיצים בנו לקנות כדי להיות מאושרים, יש המנסים ליצור לעצמם סביבת חיים יציבה במסגרתה יוכלו לחיות בהתאם לתפיסת עולמם השונה. יש המטיפים ליום ללא קניות, שבוע ללא טלויזיה, יום ללא מכוניות (ב-‏22/9, ראה adbusters.org). אחרים מנסים לעבוד במשך יום אחד בשבוע בלי מחשב http://exn.ca/Stories/2000/07/05/52.cfm.
אחרים מוציאים את ילדיהם ממערכת החינוך הכושלת כדי לחנכם בעצמם. כמובן שאינני טוען להתחרדות הירוקים, הכוונה שונה בתכלית, ובכל זאת אני סבור שיש בדמיון המוצע יותר מן הקוריוז. צורת החיים החרדית היא נסיון נועז לקיים חברה עירונית המכוונת ללימוד תורה ועבודת השם, כמיעוט מסוגר בתוך תרבות שערכים אלה זרים לה. בין אם הנסיון יצליח ובין אם לאו, כל קהילה עירונית אחרת המנסה לקיים צורת חיים נבדלת מזו המקובלת, ובכלל זה חינוך הדורות הבאים ברוח תפיסתה שלה, נדרשת למצוא פתרון לבעיות דומות, ולכן מאפייני הפתרון עשויים להיות דומים.

ושוב אני נדרש להבדיל בין הקהילה החרדית המתוארת לעיל לבין ש"ס, אשר ע"פ מיטב הבנתי אינם מכוונים אלא לצבירת כוח פוליטי וממון.
ועוד דבר 8355
הנסיונות והפעילות האלטרנטיבית לתרבות הצריכה האלו מתקיימים בעיקר על ידי גופים חברתיים-ירוקים-שמאליים משותפים , וכאלו יש גם בארץ.
אין זה נכון שהשמאל מקצין את עמדותיו בעניין החרדים, זה בכלל לא עניין שהוא מונופול של השמאל , שינוי *אינה* מפלגת שמאל , אפילו לא שמאל מדיני. טועים ורואים בה שמאל רק כיוון שהיא מייצגת פן חילוני ערכי.

חילונות ערכית אינה שמאל.
העובדה שהזרם (שאני לפחות משתייך אליו) המפם-ניקי רצ-ניקי , ומאוחר יותר מרצ-ניקי קרא וקורא להפרדת מהמדינה אינה אומרת שכל אדם שקורא ושואף לכך הוא אוטומטית שמאלני.

- הדבר דומה לוויכוח ששמעתי בין טלי ליפקיןשחק לבין מאזין ב103 שהתעקש ששינוי היא שמאל , בעוד טלי מנסה להסביר לו שאין קשר בין שמאל לחילוניות , האדם נתן לה לסיים , ושוב האשים את "אסמול" במשהו..

לסיכום קישור לתרבות אלטרנטיבית שמאלית ישראלית - עיתון אלטרנטיבי בשם כאן
www.can.org.il

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים