בתשובה לגלעד ברזילי, 28/09/02 14:47
בדיקת המתודה, כיצד? 94623
אני מסיים כעת להגיב על המאמר שתמיר לוסקי הפנה אליו, אבל התגובה מתארכת, ויש נתון אחד שאולי כדאי להפנות אליו תשומת לב: המודל החייתי אינו עונה רק על השאלה של רעיל-או-לא-רעיל (שאז הצלחה של 65% באמת אינה הרבה יותר טובה מהטלת מטבע) - החיזוי הוא של *המינון* שבו החומר הרעיל. זהו משתנה מסובך יותר (עם טווח של מיליגרמים בודדים לק"ג משקל גוף, עד לעשרות אלפי מיליגרמים).

המספר 65% הוא לא "אחוז ההצלחה" אלא מקדם המתאם של שני המשתנים המסבירים (LD50 בחולדות ובעכברים‏1) והמשתנה המוסבר שהוא מינון קטלני ממוצע בבני-אדם‏2.
ההסתברות לקבל תוצאה כזו (0.65) אם לא היה קשר בין המשתנים המסבירים למוסבר, היא פחות מקלושה: 3 כפול 10 בחזקת 17-. במחקרים רגילים במדעי החיים מקובל לדרוש הסתברות של 1% או 5%.
אני מקווה שזה עונה אחת ולתמיד על הטענה ש"המודל החייתי לא הוכח".

הערות נוספות:
* אם היו משתמשים בנתונים חייתיים נוספים (כלבים, חתולים, ארנבות), יכולת החיזוי היתה כמובן משתפרת.
* למרות שמקדם המתאם של ארבעת מבדקי המעבדה טוב יותר (77% לעומת 65%), ההסתברות לקבל תוצאה *כזו* באקראי היא רק 4 כפול 10 בחזקת 17- (דהיינו, זה קצת יותר סביר‏3). בנסיון נואש לדחוס קורס בזק בסטטיסטיקה לשלוש שורות, הסיבה היא שאפילו הוספת משתנים מסבירים *אקראיים* תשפר את יכולת החיזוי, או ליתר דיוק תתן אשליה של שיפור. ההסתברות מתחשבת לא רק במקדם המתאם, אלא גם במספר המשתנים המסבירים, ובמקרה, הסיכוי ל- 65% עם שני משתנים נמוך יותר מ- 77% עם ארבעה.
כל זה בהנחה שהיו קובעים את ארבעת המבחנים האלה מראש - למרות שבפועל הם נבחרו בדיעבד מתוך מספר גדול בהרבה של משתנים מסבירים. בתגובה הארוכה אפרט גם בעניין זה.

1 LD50 הוא המינון שהורג 50% מן הנבדקים.
2 למעשה בשני המקרים המשתנה הוא הלוגריתם הטבעי של המינון, ולא המינון עצמו. המודל הכפלי סביר יותר מן המודל הליניארי בגלל הטווחים בהם מדובר.
3 עוד הבהרה: ההסתברויות המחושבות להלן הן משמעותיות בטווח ה"סטנדרטי", נגיד מעל מליונית. מתחת זה הן לא מדויקות, וה"יתרון" של 3 חלקי 10 בחזקת 17 על 4 חלקי 10 בחזקת 17 הוא לא משמעותי.
בדיקת המתודה, כיצד? 94644
אה, חשבתי שבודקים מינון מסויים, ולו יש ערך בינארי של רעיל / לא רעיל, כשמודל חייתי מזהה ב65% רעיל, אבל ב100% לא רעיל. (ואז הוא בטח יעיל יותר ממטבע, שמזהה 50% בכל מקרה, בלי שום תאימות).

האמת, כפי שהצגת אותה, כמובן הרבה יותר חזקה, ומדגימה הרבה יותר טוב מדוע "יעיל כהטלת מטבע" זו דמגוגיה פשוטה המסתמכת על אי הבנת הקורא בניסוי שבוצע, ובהסתברות.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים