בתשובה לערן בילינסקי, 06/10/02 21:38
יש לחץ יכולת יירוט אמיתית ומוכחת 96875
האם ה"חץ" תוכנן במיוחד כדי לפגוע בטילי סקאד (מתפרקים) - או שיש לו (או לנגזרות עתידיות שלו) גם יכולת פגיעה בטילים מתקדמים יותר (לא-מתפרקים)?
אם האפשרות השניה היא הנכונה (ואני מקווה שכך) - הדבר משפר משמעותית את יחס העלות/תועלת של הפיתוח שלו.
יש לחץ יכולת יירוט אמיתית ומוכחת 96879
על זה אני כבר לא יודע לענות. קשה לי להאמין שהטיל יכול לזהות באיזה מהשברים נמצא החנ''ם (או כל מטען אחר), למרות שבסרט-טלוויזה שיוחד לנושא (בו הפיעו, בין השאר, עוזי רובין - ראש מנהלת פרוייקט ''חומה'' מצד אחד וראובן פדהצור , מראשי המתנגדים לפרוייקט, מצד שני) טען אחד המרואיינים כי לטיל יש את היכולת הזו. כמו שאמרתי, אני סקפטי.
מחשבות תם והתפרצות לדלת טרוקה 96935
אם אני מבין נכון, תכנית החץ נועדה נגד חדירה של טילים בליסטיים נושאי ראש קרבי בלתי קונבנציונלי.
הרי אם זה סתם סקאד עם 200-500 קילו חנ"מ, אפשר לירות עליו המון המון פגזים נפיצים (נגיד, תחמושת במאה אלף דולר) ולגמור אותו קיבינימט.

החץ מיירט את הטיל מחוץ לגבול ישראל, למשל מעל ירדן, וכך מבטיח שגם אם חומרים רדיו-אקטיביים יתפזרו כתוצאה מהפיצוץ, רק הערבים יאכלו אותה.

אם אני מבין נכון את הרעיון מאחורי החץ, מספר הטילים הבלתי קונבנציונלים המשוגר לעברנו הוא נמוך, נמוך דיו כדי שהחץ יוכל לתת לו מענה. כך נבלום מתקפת פתע גורלית ונימנע מלחטוף את 'המכה הגדולה' שלאחריה נאלץ להגיב בנשק גרעיני ולהכניס את עצמנו לחרא עמוק.

זו לא אמורה להיות התשובה למתקפה מופרעת של מאות סקאדים סורים קונבנציונלים בשעה. בתסריט קלוש שכזה הרעיון הוא כנראה לדפוק את דמשק חזק והחלטית לפני שיעלה בדעתם להרים ראש. לכן דומני שכל הדיונים על יעילות החץ צריכים להסתכם בשאלה הפשוטה - האם מערך טילי החץ מסוגל לסכל מתקפה של 5-10 טילים בלתי קונבנציונלים על ישראל. אם היעילות היא רק 99% ולא יותר, דומני שהתשובה חיובית למדי.

ובכלופן, ככל שהמערכת המשוגרת לעברך מתוחכמת יותר, כך קל יותר לשבשה. הרבה יותר קל למנוע מפצצת ביקוע גרעינית לפעול כראוי מעל ישראל, מאשר למנוע ממנוע שרוף של סקאד להיכנס באיזה בניין ברמת-גן.

כפי שהעימות הנוכחי נראה, יכול להיות שלנו הישראלים אין מה לדאוג. אם סדאם יוסיף לנהל מדיניות נבונה כנגד התוקפנות האמריקנית, לא נראה הרבה יותר מתבוסה נוספת לדיפלומטיה הבבונית של בוש. וגם אם יצליחו להחליף אותו, זה רק פותח פתח לשלום.

באשר לסכסוך המים בווזאני, נשאלת השאלה 'נגד מי אנחנו?'. לי נראה שהתשובה היא 'נגד נסראללה, חרירי ואסד'. אתמול צוטט בכיר לבנוני ששמו זרח פרחוני, מצהיר כי מתקפה ישראלית על תחנת השאיבה תגרום נזק של מאה אלף דולר, ואילו תגובת-הנגד הלבנונית נגד מפעל ישראלי תגרום נזק של מיליונים. הצהרה מטומטמת זו כוונה ודאי לגרור הבטחה ישראלית לתגובה חריפה הרבה יותר נגד התשתיות הלבנוניות, אך מכיוון שסוריה עומדת מאחורי התבטאותו זו, יש להשיב בהצעה פומבית להעביר לחשבונו השוויצרי של הנ"ל מקדמה מיידית של מיליון דולר. יש להודיע כי במידה והצדיק הלבנוני יקח את הכסף ויפסיק לחרחר מלחמה, יועבר לחשבונו מיליון נוסף. לעומת זאת אם תגיב לבנון על הפצצת תחנת השאיבה, תחולט המקדמה ע"י הפצצת ביתו. בתגובה להרג אזרחים ישראלים בצפון יופצצו סמלים שלטוניים בדמשק, בלתי מאויישים אם אפשר, רק כדי להבהיר שהפגז הבא יבוייל אישית לרופא העיניים.
מחשבות תם והתפרצות לדלת טרוקה 97036
"תגובת הנגד הלבנונית"? עם איזה צבא בדיוק?

האמת העצובה היא שבכלל לא צריך צבא, מספיק שהם ישפכו מספיק זבל למקורות הירדן כדי לדפוק אותנו בהרבה כסף.
כל עוד אין הרוגים הכל טוב 97085
לשלוח את סיירת מטכ''ל לחבל במקורות השפכת הזבל לירדן זה לא סיפור, הבעיה זה לא להתמודד עם אבידות באוכלוסיה.

אין צבא בלבנון, כל תגובת נגד תהיה פתיחה באש של החיזבאללה מטעם עצמו לצרכים פוליטיים פנימיים. ההתמודדות עם נסיונות כאלה צריכה להתנהל אישית מול הגורמים בחיזבאללה שעשויים להרוויח מעימות שכזה. אם יוצאו איומים אישיים דיסקרטיים כנגד בכירי החיזבאללה, משהו כמו ראש של סוס במיטת אחיו של נסראללה באיזה בורדל פריסאי, די במהלכים מאפיונריים כאלה כדי להזכיר לו לצד מי פועל המוסד.

ואם זה לא יעבוד, אפשר לדרוש החזרה מלאה ומיידית של כל השבויים והנעדרים שבידי החיזבאללה, ללא מיקוח או תנאים מוקדמים. היענות לדרישה תביא לשיחרור כל בני הערובה שבידי ישראל ופתיחת ערוץ שיחות מדיני להעברת איזורים בדרום-לבנון רסמית לידי החיזבאללה. הגזר הגדול שבידי ישראל הוא פתיחת השערים למעבר סחורות ועובדים למטעים בגבול הצפון. החיזבאללה יתקשה להתמודד מול הצהרה פומבית ישראלית כי היא מוכנה לפרנס עשרת אלפים משפחות בדרום-לבנון אם יפורז הצפון מנשק ארטילרי כבד.
5-10 טילים לא קונבנציונליים 97382
יכולתו של החץ לענות של מספר מועט של טילים לא קונבנציונליים אינה רלוונטית: יש להניח שאלו ישוגו כחלק מעננה של טילים שרובם קונבנציונליים וכל מטרתם להרוות את מערכות ההגנה הישראליות. אפילו טילים מהזן המתפרק יעשו עבודת מיסוך נפלאה, כיוון שהחץ מיועד לפגוע בהם זמן רב לפני התבררות עמידותם בחדירה לאטמוספירה (והחשפותם כטילים רגילים או אף טילים חסרי רש"ק).

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים