בתשובה לNir Stern, 26/09/00 11:54
Big differences 9973
אומר זאת בפעם המי-יודע-כמה: האינקוויזיציה לא פעלה כנגד יהודים. סמכויותיה נגעו אך ורק לנוצרים; אף שיכלה לזמן יהודים לעדות, היא לא יכלה לשפוט אותם. גם משפט התלמוד של 1240 היה כנגד התלמוד, ולא כנגד ה"חכמים" היהודים שהגנו עליו. בכך דומה האינקוויזיציה ל"ועדת הצניעות" החרדית: היא אינה פועלת נגד חילונים, אלא נגד "פורצי גדר" בלבד. האינקוויזיציה היא, במובן מסוים, משמרת צניעות על סטרואידים.

מטרת הקהילה היהודית - בניגוד לעמדה הציונית - הייתה, בדרך כלל, להגן על עצמה ועל יחודה. אף יהודי לא ישב באיזה חור קפוא במזרח אירופה וחשב על "הצלת העם חסר המולדת". כמו כל עם כבוש, הם שמרו על המסורות שלהם, גם כאשר היו אוויליות בעליל, כדי להמנע מטמיעה בעם הכובש.
האינקווזיציה והיהודים 9976
האינקווזיציה אכן לא פעלה כנגד היהודים ככאלה , אך במשך תקופות מסויימות היא פעלה "א-פריורי " כנגד כל נוצרי ממוצא יהודי שכתוצאה מכך היה חשוד מעצם מהותו בכפירה .
בראשית התקופה החדשה ועד המאה ה-‏18 וה-‏19 שררה בספרד אידיאולוגיה גזענית קיצונית שרק מעט מאוד מבדיל בינה ובין האידיאולוגיה הנאצית על הצורך לשמור על "טוהר הדם" הנוצרי מפני זיהום יהודי. האינקווזיציה שימשה ככלי של האידיאולוגיה הזאת במסעות הציד והרצח ההמוניים שלה כנגד "הנוצרים החדשים " שהיא עשתה כמיטב יכולתה להשמיד אותם ואת זכרם.
ספר מצויין על הנושא הזה ועל האידיאולוגיה הכמו נאצית של האינקווזיטורים הוא ספרו של אביו של ראש הממשלה לשעבר בן ציון נתניהו THE ORIGIN OF THE INQUSITION
ארבעים בתולות בגן-העדן החילוני 9978
יוסי,
במאה השש-עשרה לא שמעו את הפתגם "ברומא התנהג כרומאי"?
אני רואה זאת כך: במקום להודות לקהילת אמסטרדם על שקיבלה אותו, אוריאל החליט לחתור תחתה. אחרי שורה של אזהרות, שבהן בוודאי התאפשר לו לעזוב את הקהילה או להפסיק את מעשיו, סובלנות הקהילה פקעה, ואוריאל/גבריאל בחר בדרך של אוטו-מרטיריזציה.
מצאת את השאהיד החילוני הראשון...
מהפך אל הפחת 9981
בשלב מסויים האינקוויזיציה החלה להתערב גם בעינייני היהודים ובוצע רצח שיטתי של כל מי שלא היתנצר.
לא פלא שכל אדם לבן רביעי שהגיע לדרום אמריקה היה יהודי, בגלל שהם ברחו מאימת האינקוויזיציה בספרד אך בסופו של דבר האינקוויזיציה בדרום אמריקה הייתה אף הרבה הרבה יותר אכזרית מאשר בספרד וגם תבעה הרבה יותר קורבנות, רובם יהודים ופרוטסטנתים וגם אינדיאנים!!
Big differences 9993
1) Basically , you're right.
The inquisition didn't look for the jews, since being a jewish in Spain was practically illegal. In 1492 the jews in Spain were given the option of becoming baptized Christians, or leaving Spain. While the Inquisition had no authority over practicing Jews (who could not be branded as Christian heretics), the Inquisition had great authority over the "conversos", many of whom continued to worship as Jews in secret.
In addition , the Inquisition drew up an elaborate list of "signs" by which a "Judaizer" (a relapsed Jew) could be discovered.
So eventually they did chase jews.
2) Indeed , no individual in the Jewish community thought of saving the landless nation. The community itself was trying to survive and keep its tradition. The fact that they had no country just made this mission harder.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים