100032
אי אפשר לארגן תרומה מכהן?
100038
זה בעייתי כי אז יהיה ידוע מי אותו כהן, ובעצם יווצר מצב שכבן א' מתפלל לצד כהן ב', שבאופן עקיף הפרה את אשתו של כהן א' (קרי: השכיב את אשתו ה...)
יצטרכו לקחת זרע מכמה כהנים, לערבב אותו וככה לא ניתן יהיה לדעת (להוציא בדיקה גנטית) מי הוא אותו כהן מסתורי.
בעיית זהות? 100063
האם תרומת זרע והפרייה מלאכותית (שלא מן הבעל) מותרים הלכתית? לפי ההלכה, מה מעמדו של הילד? מאומץ? ממזר? חייזר?
למה? 100350
אם אני לא טועה (ומדובר במידע שמגיע בעיקר מסדרות טלויזיה אמריקאות וסרטים, ככה שהאמינות שלו ממש מוטלת בספק. אבל מה חדש?) אפשר לבקש תרומה מתורם עם תכונות מסויימות. ז'תומרת, הרבה פעמים מבקשים תורם עם מאפיינים חיצונים דומים לאלו של ההורים על מנת שהילד יראה, אני תוהה מה ההגדרה הראויה, "שייך" ‏1 כמה שיותר להורים שלו.

אני די משוכנעת שיש יותר מתורם זרע אחד העונה לשם המשפחה "כהן","כץ" וכדומה.
מה הבעיה פשוט לתת את הזרע שלו?

1ברור לי שזאת לא ההגדרה הראויה. לא מצאתי טובה יותר. אני מניחה שהבנתם למה התכוונתי. שלא יהיה ילד שחום וגבוה לשני הורים בלונדינים בגובה מטר וקרמבו.
למה? 100577
סטטיסטית בטח יש המון תורמים שהם כהנים (או כץ, או כגן, או מה שלא יהיה). אבל בנק הזרע לא מספק לאיש את המידע הזה, וכמעט אף מידע לגבי זהות תורם הזרע. יש כמה פרטים אלמנטריים על בריאותו ומראהו החיצוני, אבל ודאי לא שם המשפחה שלו (=השושלת ממנה הוא בא).

למה? 100581
חשבתי שמערבבים זרע מכמה תורמים?
חביתה? לא. 100587
חביתה? לא. 100591
טוב, משום מה אי פעם הסתובבה השמועה שמערבבים, כדי שלא תוכל להיות תביעת אבהות או משהו.
חביתה? לא. 100631
בעבר, במקרה של בעל עם ספירת זרע נמוכה, תנועתיות איטית, וכו', היו מערבבים את זרע הבעל עם זרע התורם לפני ההשרייה עם הביצית המופרית, ובכוונה לא בודקים האם הזרע המפרה הוא זרע הבעל או זרע התורם, וכך, הבעל תמיד יכול היה לחשוב שאולי מדובר גם בילד ביולוגי שלו. יחד עם הניסיון לדמיון ויזואלי בין התורם לבין הבעל, קל היה להנות מהאשלייה.

היום ניתן להפרות עם כמעט כל זרע, ומשתדלים להשתמש בזרע הבעל בצורות אקטיביות (החדרתו לביצית), ולכן השיטות הללו של הערבוב פחות נפוצות. שכן זרע מתורם ישמש לעיתים קרובות במקרים של בעל חסר זרע לחלוטין.
חביתה? לא. 100642
זה כמו שבהוצאות להורג מול כיתת יורים שמים לאחד היורים כדורי סרק ברובה. וכך כל אחד המיורים יכול לחשוב שאולי הוא לא אחראי למוות של הנידון.

אנחנו מחפשים עכשיו דרך לעשות את זה עם הכיסאות החשמליים. חשבנו לשים כמה ידיות הפעלה שאחת מהן היא ידית דמה אבל זה פוגע בניצול היעיל של כוח האדם שהמוצר שלנו מבטיח.
למה? 100593
אבל הוא לא צריך להגיד את זה לאנשים חיצוניים. אפשר פשוט לסמן שמש קטנה ליד אנשים עם אחד משמות המשפחה הרלוונטים. בדיוק כמו שמציינים צבע עינים או רגישות לקרמבו.
למה? 100596
טכנית ודאי אין בעיה. הבעיה היא בעיקר בגישתם של מנהלי בנק הזרע, שמעדיפים פשוט לא להתעסק עם כאב הראש הזה של "ילדים בהעדפה אישית", חיפוש זהות האב אחר כך וכולי.

אבל אני רואה שהתקיים דיון בנושא הזה בכנסת לפני כמה חודשים, והגיעו גם לשאלת הכהנים:

- לפי מה שאומר ד"ר מרדכי הלפרין, "בית הדין הרבני ביקש שייתנו לו את הנתונים של התורם ולא לאישה ולא לילד".

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים