100000 100836
לכבוד התגובה ה-‏100000 (שנפלה, כמה מוזר, בחלקה של כיתת טכנולוגיות אלמונית‏1), חשבתי לבדוק את קצב הגידול של האתר. בשבוע האחרון נוספו כ- 2030 תגובות, אבל זה היה שבוע חריג. בחודשיים האחרונים, נוספו כ- 1600 תגובות בשבוע.

כל דבר שקשור באינטרנט (מספר השרתים, מספר הדפים על הרשת, מספר בתי-האב המחוברים לרשת) או למחשבים בכלל (מהירות המעבדים, גודל של דיסק שאפשר לקנות ב-$250) גדל אקספוננציאלית עם הזמן. בלי נוסחאות, זה אומר שבכל פרק זמן קבוע, נפח הפעילות מוכפל.

מתברר שגם קצב הפעילות באייל הקורא מתאים לא-רע למודל הזה. אצלנו, מספר התגובות השבועי מוכפל בערך כל 40 שבועות. זה מה שקורה גם למספר התגובות הכולל.
האם הקצב הזה ימשך? קשה לדעת - סטטיסטיקה היא כלי מצוין לחיזוי העבר, אבל חיזוי העתיד הוא משימה קצת יותר קשה. בכל אופן, אני מוכן להסתכן:

התגובה ה- 150000 ‏2 תופיע אי-שם בסביבות 30/3/2003. התגובה ה- 200000 ‏3 תחכה ל- 23/7/2003, כמעט חודשיים לפני יום ההולדת הרביעי של האייל. מזל טוב.

100000 100849
אלא אם כן יקרה לי משהו רע וכמות התגובות תחזור למה שהיתה לפני שהגעתי.
פששש..... 100851
משמע שלמעלה מ1% מן התגובות באייל נכתבו על-ידי...
100000 100884
השאלה היא, כמובן, מה יקרה לאייל כ"קהילה וירטואלית" לאור זה.

נתחיל מכך שבניגוד לאתרים אחרים ("עין הדג" הוא דוגמא מצויינת) האייל יוצר תחושת קהילה ושייכות מבלי ליצור מחסום כניסה גבוה (יחסית, הכל יחסית). למעט הערות עוקצניות מקריות, כל דיון הוא דיון חדש וטרי, ואם יש התייחסות לדיונים קודמים, המשתתפים מקפידים ללוות זאת בקישורים מתאימים.

עם זאת, דווקא בשל קצב הגידול הגבוה‏1, קוראים רבים כבר ויתרו מזמן על הרעיון לעקוב אחר כל הדיונים. כך עשויים להווצר "איים באייל", אזורים או תחומים שיעניינו רק תת-קבוצה של הקוראים. איך תראה המערכת כשקצב ההודעות החדשות יהיה 10,000 הודעות בחודש? (וזה אגב פחות מהקצב הממוצע הנדרש כדי להגיע ליעד שתארת עבור התגובה ה- 200,000).

באתר Slashdot למשל, עם קצב התגובות המטורף שלו (אלפי, אולי עשרות אלפי תגובות *ליום*), תחושת הקהילה ירדה לאפס כמעט. גם הדיונים הפסיקו להיות דיונים והפכו להיות הפגנות של ידע/הומור, אבל זה כבר קשור יותר למערכת המודרציה של האתר.

ויש גם את שאלת התוכנה... ה"מעקב האישי" שנדרש לצורך מנגנון ה"תגובות החדשות" לא יעמוד בקצב גידול אקספוננציאלי של קוראים. בשלב כלשהו‏2, נאלץ (א) לעבור לשרתים גדולים ויקרים באמת, או (ב) להגביל את המנגנון כך שהמעקב אחר סיפורים ישנים (נניח, בני יותר מחודש) יופסק.

-----
1 אין עליה עקבית במספר התגובות המתפרסמות מדי חודש. השיא (שאולי ישבר החודש) שמור בינתיים לחודש יולי, עם כ- 6,800 תגובות. עם זאת, מדובר כנראה בעניין עונתי (חופש).
2 שאני מקווה שלא יגיע לעולם...
100000 100886
איך מתבטא מחסום כניסה גבוה?
100000 100904
הקהילה האיילית חסרה ז'רגון פנימי מוסדר. יש לנו מעט מאוד ראשי-תיבות שרוב הקוראים יזהו, ולא יהיו מוכרים לאנשים מבחוץ (אלע"ד, תטל"א וכד'), אבל השימוש בהם (במיוחד עם נטישת הארנב) מוגבל למדי. אם תקפוץ לעין הדג, תגלה כמות מכובדת של סלנג מקומי: אהרו"כ, זאב רווח, סמאח, מניח-רעפים-נוצרי ועוד רבים אחרים, שאפילו מפורטים ב"מילון האתר". לאייל אין "מילון האתר", ומדובר בהחלטה מודעת ומכוונת של המערכת להגביל במידה מסוימת את התגבשותה של קהילה סגורה. כמו שטל ציין - באייל, כשמציינים דיון קודם, בד"כ נותנים לינק לתגובה רלוונטית. בעין הדג, הנחת העבודה היא שכולם יודעים על מה אתה מדבר כשאתה מתייחס לאירועים קודמים באתר, ולכן אפשר להסתפק ברמיזות אליהם.
יש גם השלכות לכך - הקהילתיות הנמוכה באייל מביאה לניקים חולפים: יש לא מעט "איילים אלמונים", והרבה מאוד אנשים שמחליפים ניק לפי העניין (עד שבסוף הם דבקים בניק שלהם אפילו אם הוא לא רלוונטי לכלום יותר. GeG הוא דוגמא לכך, נראה לי). מצד שני, גם ככה באייל יש נטייה להעדיף שמות אמיתיים, הרבה מעבר לכל אתר קהילתי אחר שראיתי, דבר שלדידי הוא חיובי (אם כי באתרים אחרים גם אני משתמש בניק הקבוע שלי, ופחות בשמי האמיתי).

מחסום הכניסה הגבוה, אם כן, נעוץ בשאלה - עד כמה קל לאדם זר להתמצא במתרחש באתר (מבחינה חברתית, לא מבחינת עיצוב ממשק האתר) עם כניסתו הראשונה? בכתבות של Yנט המחסום הוא אפסי (אבל בקהילות של Yנט הוא יותר גבוה, תלוי בקהילה). בעין הדג הוא גבוה למדי, ובאייל הוא נמוך למדי.
100000 100906
הנה קהילה שמהווה מתחרה לא רע לאייל בכל הנוגע לשימוש בשמות מלאים (כמעט כל המשתתפים הקבועים שם מזדהים כך).

אני תוהה מדוע הנטייה הזו מתפתחת דווקא בקהילה זו ולא באחרת. אין לי תשובה מספקת.
100000 100910
נסה לקרוא דיונים ב"עין הדג". שימוש כבד בז'רגון הוא הבעיה העיקרית. יש שם, למעשה, "מילון האתר", הכולל ביטויים השגורים בדיונים על קולנוע – כגון "ספויילר" – אבל גם לא מעט ביטויים שהומצאו במהלך הדיונים, ומאז נעשה בהם שימוש תדיר (למשל - "סמאח" – במאי על, "זאב רווח" – האופציה ההומוריסטית בסקרים, "שרה" – שר הטבעות, וכן הלאה). חלק גדול מהביטויים השונים לא מופיע אפילו במילון האתר.

גורמים נוספים: התייחסויות רבות לבדיחות "פרטיות" שיובנו בעיקר ע"י מי שביקר במפגשים שאורגנו ע"י מפעילי האתר; התייחסויות לדיונים קודמים ללא קישורים; ועוד.

לפעמים אפילו המאמרים משתמשים בז'רגון שיובן רק למי שקרא במקרה כתבה קודמת (לי למשל לקח זמן רב להבין ש"אש"ר" באחד המאמרים האחרונים מתייחס ל"אדיוטים בשורה הראשונה", שהוגדר באחד המאמרים הקודמים).

כל זה לא בא להגיד שהאתר "סגור" למשתמשים חדשים. האתר מהנה מאוד, והאזהרה בתחתית העמוד - "המערכת אינה אחראית לקולה הנשפכת על המקלדת" [מרוב צחוק] - אינה מיותרת.
100000 100911
עין הדג, כמו חלק מפורומי אורט, הוא קהילה המתקפלת על עצמה.
תודה, הבנתי 100914
אתה מדבר על שתי ''בעיות'' שונות, הראשונה היא של ז'רגון פנימי, שמוכר רק לקוראי האתר, ובאמת פחות נפוצה באייל לעומת עין הדג, אבל הרבה יותר נפוצה לעומת ארץ הצבי.

השניה, היא של ז'רגון חיצוני, כזה שמובן לכל מי שלמד או חי את הנושא, ולא מובן לסתם בוגר תיכון או אפילו אוניברסיטה בחוג לא שייך, הבעיה הזו קיימת באייל בצורה חמורה בהרבה מאשר בעין הדג או בארץ הצבי, בשני צריך ללמוד רק קולנוע, באחרון מספיק להמציא, ובראשון צריך ללמוד פילוסופיה, מתמטיקה, ספרות, תקשורת, מדעי המדינה, ביולוגיה, תיאולוגיה, קולנוע, אמנות, כימיה, גיאוגרפיה, פיזיקה, היסטוריה ועוד. בארץ הצבי,
תודה, הבנתי 100919
אני לא מבקר הרבה בפא''צ, אז אני לא יודע איך הקהילתיות שם, אבל האתר, ממה שראיתי, בנוי בעיקר על ה''טורים הקבועים'' (כל אותם צבעים מוזרים. זה אתר סגור בפני עיוורי צבעים...), ולפיכך בהכרח יש איזושהי אידיוסינקרטיות בתוך הטורים עצמם. בכל מקרה, הוא לא קיים מספיק זמן כדי לפתח ז'רגון פנימי, מה גם שרבים מכותבי המאמרים מסתמכים גם כך בצורה כבדה מאוד על ז'רגון פילוסופי, ולכן אינם זקוקים לז'רגון אחר. לי אישית נראה שהאייל דווקא הרבה יותר ידידותי למי שאינו מכיר את המחקר האקדמי בתחומים שונים, לעומת פא''צ. אתה לא צריך ללמוד ביולוגיה - אלו שכן למדו, תורמים לדיון, ואחרים יכולים להמשיך את דבריהם, לשאול שאלות או להסתמך עליהם בהמשך.
תודה, הבנתי 100920
לא מדוייק.
זאת אומרת, אני לא למדתי פילוסופיה, ספרות, תקשורת, מדעי המדינה, תיאולוגיה, קולנוע, אמנות, כימיה, גיאוגרפיה... ‏1 ובכל זאת האייל עצמו נותן כלים להבין את כל הדיונים. כשמשהו לא מובן - שואלים, ויש אנשים בכל אחד מן התחומים שעונים בשפת בני אדם. זהו אחד היתרונות של האייל לדעתי.

1 הרבה עבודת הצלבה לארכיבאי, בין ההודעה המקורית לבין זו שלי.
תודה, הבנתי 100930
לא ממש הרבה עבודה, הרי שמרת על הסדר המקורי. מלבד השלוש נקודות, אבל מתוך הנחה שכל המידע נמצא בתשובה, הנחה שנתמכת בהערה שלך, אפשר להניח שהשלוש נקודות מתייחס ל"פיזיקה, היסטוריה ועוד", מכאן, אפשר להבין שהרשימה היא:
מתמטיקה
ביולוגיה
פיזיקה?
היסטוריה?
ובעזרת http://stage.co.il/Authors/TaliVishne קישור שכבר מזמן תוייק, אפשר להוסיף את פיזיקה בוודאות.
תודה, הבנתי 100933
לא, היסטוריה לא.
תגיד לבוס שלך 101053
שחבל שהוא שוב דש באותו דיון בנושא שביקשתי להעביר משם:

תגובה 101004

ושהוא צודק שאני סקרנית לגבי זהותו, אבל איך לומר, יש עוד המון דברים קטנים ונעימים שמטרידים את חלומותיי, לבד משאלה זו :-)
תודה רבה 101211
בזכותך פוטרתי מעבודתי. הארכיבאי הצדקן גילה שאני עובר על חוקיו ופיטר אותי ללא פיצויים והתראה, הוא קורא לזה ''הפרת אמון'', כאילו שהוא באמת חשב שאני עובד לפי הכללים, הוא הרי ראה איזה תוצאות אני מביא, וידע שלא סביר שאני מביא אותם תוך כדי שמירה על הכללים, אבל עד שלא הפנית את תשומת ליבו, הוא העדיף להעלים עין.

ידעו להם קוראי ומגיבי האייל שעל הארכיון מופקד אדם מופקר, יפה נפש, צבוע וצדקן, ושהמידע שלא נשמר בארכיון גדול וחשוב מהמידע שנשמר בו. ראוי היה שמישהו ממגיבי האייל יקים ארכיון מתחרה, כזה שלא נותן ל''קוד אתי'' להפריע לו לבצע את המשימה. במידה ויקום צדיק שכזה, אתנדב להצטרף לצוות העוזרים הרחב שלו.
תודה רבה 101231
שמעתי שמחפשים באה"ב :-)))

אתה רוצה לומר לי שאין לך מפתח לארכיב? אני במקומך הייתי עושה הפיכה קטנה.
תודה רבה 101240
חשבתי על זה. חשבתי גם לשלוח וירוסים לבוס שלי ולך, או להחליף את קובץ האקסל העלוב שלו בקובץ של StarOffice Calc, הוא הרי לא יודע מה זה StarOffice, ובכלל, הוא נגד קוד פתוח‏1. פעם הבאה שאיזשהו ארכיבאי מציע לי עבודה, קודם כל אני בודק אם הוא משתמש בבסיס נתונים נורמלי, ושהוא דואג לעשות גיבויים מפעם לפעם‏7.

אבל, האמת שאין לי כישורים מתאימים לנהל ארכיב, אני מטבעי איש שטח, ממלא פקודות, בורג במערכת.
__________
1 טוב, הוא לא, הוא לא יודע מה זה, אני סתם מנסה לסכסך‏2.

2 והזכרתי שהוא עושה ניסויים בבעלי חיים‏3?

3 ואת זה שהוא מאמין באסטרולוגיה‏4?

4 ואת זה שהוא שוביניסט‏5?

5 ואת זה שהוא שונא חרדים‏6?

6 וחילוניים ודתיים לאומיים וימניים ושמאלנים ויהודים וערבים?

7 טוב, אני עדיין חתום על הסכם סודיות, אז אני לא אפרט כמה פעמים היינו צריכים לבנות את הקובץ מחדש...
תודה רבה 101259
איתך בכאבך.
מי פיטר אותך, מי? 101277
אני פרסמתי את כללי ההתנהלות הרשמיים,
כדי שתוכל להמשיך לעבור עליהם בחופשיות.

כדי להקל על מחפשי הארכיבאי
1 - לא ברור
2 - לא מתנגד
3 - לא נכון
4 - נכון
5 - לא נכון
6 - לא נכון
7 - נכון, אז מה?
עוד תשמע מעורך הדין שלי... 101285
הגיע הזמן שקוראי האייל הקורא ידעו איזה בוס היה לי, אתמול, בשיחה בשתי עיניים הוא פיטר אותי בצעקות רמות, הבוקר הוא שלח לי מכתב פיטורין, ואפילו איים עלי בתביעה על הפרת אמונים, והנה, עכשיו, אחרי שהוא ראה איזה תמיכה עממית יש לי, פתאום הוא מכחיש את כל השיחה ביננו. אין לך חוט שידרה במיל, קיבלת ביקורת ציבורית על "חוסר אתיקה" ומיהרת לפטר את עוזרך האיטי והנאמן (לשעבר), ועכשיו שקיבלת ביקורת ציבורית על הפיטורים, אתה ממהר למשוך את המכתב, ולהתנהג כאילו לא היו דברים מעולם.

אבל מצד שני, כל עוד כללי ההתנהגות לא באמת מחייבים את עובדיך, ומהוים מסך עשן של יחסי ציבור, ומאחר שנואשתי ממציאת ארכיבאי מתחרה בעל קשרים במערכת כמוך, אשקול לקבל את הצעתך.

כתשורת שלום, אתה יכול להוסיף את הטרום מידע הבא: שוטה הכפר הגלובלי טוען שהוא נשוי תגובה 101260 אבל שאר העדויות מעידות שמדובר ברווק צעיר ו...
בשם הגרושים והאלמנים, אני תובע 101290
שוב: אל תקפוץ למסקנות. וגם: הזהר מדגים מלוחים אדומים.
עוד תשמע מעורך הדין שלי... 101292
האם הארכיב לא לוקח בחשבון את האפשרות של פיזור דיסאינפורמציה מצד המגיבים? צר לי, אתם באמת צריכים בדק בית רציני.
עוד תשמע מעורך הדין שלי... 101318
הארכיב לוקח בחשבון דיסאינפורמציה.
כמו כן, מקור האינפורמציה מתועד ואמינותו נבחנת אחת לתקופה בהתאם לקריטריונים.
לא היה ולא נברא !!! 101315
דיליטנט שכמותך 101367
לא פלא שמפטרים אותך.
שוטה הכפר רווק צעיר?
תקרא כאן את תיאורו על הרוח שלא נשבה כשבנו נולד, ולכן התפוח לא...
תגובה 85383
לא לא לא לא 102275
אני הייתי איש שטח, ותפקידי היה להביא מידע, תפקידו של הארכיבאי הוא לנתח ולהצליב את המידע, לצורך זה יש לו את קובץ האקסל המפורסם, את האנגלי, ועוד אמצעים שזה לא הזמן והמקום לפרטם.
שוליית הקוסם 102291
טוב,אז לפחות תודה שכאן, תגובה 101285

חרגת קצת מהגדרת התפקיד שלך,לא הסתפקת בלהיות איש שטח והתחלת לנתח ולפרשן.
בהחלט 102293
ניסיתי ונכשלתי.
מודה ועוזב יוחזר לעבודתו 102306
מודה ועוזב יוחזר לעבודתו 102358
מודה ועוזב אופקים?
מודה ועוזב בית-שמש 102444
מי פיטר אותך, מי? 101302
האם גם לארכיבאי יש שדה בקובץ?
מי מעדכן אותו?
מי פיטר אותך, מי? 101314
הארכיבאי מעדכן פרטים על כל האנשים שאינם מעדכנים זאת בעצמם (ומכאן כולם יודעים שיש לו שיער ארוך).
מי פיטר אותך, מי? 101324
לארכיבאי אין שיער ארוך ‏1.
אורך השיער של העוזר אינו מתועד בקובץ.

1 מידע פנימי. אורך שיער אינו מתועד בקובץ.
מי פיטר אותך, מי? 101331
מה שאומר שהארכיבאי הוא סטודנט שנה שניה למדעי המחשב.
מי פיטר אותך, מי? 101332
הארכיבאי אינו סטודנט למדעי המחשב.
מי פיטר אותך, מי? 101333
הארכיבאי לא הכחיש שהוא סטודנט שנה שניה.
מי פיטר אותך, מי? 101344
הארכיבאי אינו סטודנט שנה ב'.
מי פיטר אותך, מי? 101378
אולי די כבר?!
יש לארכיבאי שדה בקובץ 101320
שדה ככל השדות, ואותם כללי אתיקה תקפים לגביו.
ארכיבאי, מאחוריך! 101274
בעקבות פיטוריו של העוזר האיטי היקר אני מכריז בזאת על מרד!
אסיסטנט אנגלי קטן ומושתן פותח בזאת ארכיב מתחרה משל עצמו!
נספחיו הבלמ"סיים יתפרסמו בלי נדר בקרוב.

המעוניינים לתרום פרטים מוזמנים להגיב ואפנה אליהם אישית. כתובת אנונימית - בקרוב.
תחזור מיד לעבודה 101278
במקום להתחזות.
מה זה השטויות האלה?
ע., אתה לא תגיד לי מה לעשות! 101284
אני יודע איפה אתה גר!
אני יודע באיזה סופר אתה קונה!
אל תתחיל איתי!
ע., אתה לא תגיד לי מה לעשות! 101325
עוזר הארכיבאי אינו יודע באיזה סופר קונה הארכיבאי.
תודה, הבנתי 101091
ואני חשבתי שהארכיבאי הוא רק מיתוס. אני מקווה שאין תמונה שלי מתוייקת בשום מקום שם.
אני לא מיתוס. 102299
אין תמונה שלך מתוייקת.
לו היתה - לא היה נעשה בה שימוש.
ודובי ביקש להפסיק עם זה, אז אפשר להגלות את התשובה לאי. פשוט נראה היה לי שמכובד יותר לענות לשואלת הנכבדה.
תודה, הבנתי 100942
צר לי, אבל בשביל לקרוא בעין הדג לא צריך ללמוד קולנוע.

(אני לא אוהבת את האתר הזה, אבל גם לו אהבתי אותו הייתי אומרת ש)רמת הדיון בקולנוע שם שטחית הרבה יותר מדי. אז נכון, הכותבים שולפים שם פרטים ביוגרפיים של במאים מתוך imdb וזוכרים איזה שחקן הופיע איפה, אבל יש שם יותר מדי התאמצות לא לדמות למבקרי הקולנוע השנואים. ולכן לא מזהים ז'אנרים כמו שצריך, לא קולטים סאב טקסטים כמו שצריך (ואם קולטים, נראה שמספיק להגיד ש"זה חארטה", וזה בטח יעבור), לא רואים מגמות בקולנוע העולמי, ולא התפתחות בדרכי מבע. ולכן מתמקדים בפרטי עלילה וב"מי אמר למי" עד זוב דם, בלי לראות את התמונה כולה.

הנה לדוגמה הביקורת על "ברזיל", סרט מכונן ויצירת מופת

אז כן, אולי היא באמת תשלח לספריית הווידאו כמה אנשים שהיו נבהלים מניתוח מעמיק יותר. אבל זו חוכמה קטנה מאוד.
תודה, הבנתי 100948
כתבתי ''מי שלמד או חי את הנושא'', במקרה של עין הדג, מדובר, כנראה, על האפשרות השניה.

''ברזיל'' הוא, באמת, יצירת מופת. והיופי ביצירות מופת, כמו ברזיל, זה העובדה שאפשר לחוות אותם במספר רבדים שונים.
תודה, הבנתי 100954
מסכימה לגמרי, ואפילו רציתי לכתוב את זה - סרט מעולה באמת מופיע לצופים במספר רבדים ויכול להיות מובן גם כפשוטו וגם לעומק. אבל אני לא בטוחה שהעיקרון הזה תופס לגבי ביקורת.

אכן, ביקורת שטחית על סרט מעמיק יכולה לתרום, במידה שמטרתך היא להביא קהל שאחרת לא היה נחשף לאותו סרט, ולגרום לו להתחבר לסרט רגשית ולא אינטלקטואלית. אם אני רוצה שאנשים שלא למדו קולנוע יראו ברגמן או פליני, אני יכולה לכתוב על ברגמן כאילו הוא טלנובלה, ועל פליני כאילו הוא קומדיה דל ארטה, וזה יביא קהל‏1. ואז, כחובבת קולנוע, ודאי אשמח שכל העולם ייהנה מ"פאני ואלכסנדר". אבל ככותבת ביקורת, השאלה היא מה אני משיגה בזה מבחינת אמירה על הסרט, ומה אני מצליחה להביע בדרך השטחית הזו *לבדה*.

1 וממילא, המטרה של אתר כמו עין הדג היא לדון בסרט ולא לעשות נפשות לסרט זה או אחר.
101075
למדוד את הכלים של העין בכלים של האייל, לא יעשה טוב לאף אחד מהשניים.
ממוצע הגילאים שם הרבה יותר נמוך, מה שאוטומטית גורם לכמות הסטודנטים שם להיות טיפטיפה יותר קטנה מאשר כאן.
(כמה אנשים בכלל יש כאן בלי תואר ראשון או בדרך לאחד כזה?) למה זה גורם? פשוט מאד. פחות שפה ומונחים "מקצועיים".

ותמיד יש את אלו שיצעקו "חארטה" על כל ניתוח. אז מה? מה זה פוסט-מודרניזם למדתי שם. לא כאן. מה לעשות? לפעמים את מנת האינטלקטואליה שלי אני מעדיפה לקבל במנות קטנות.
תנסי לקרוא את התגובות של נונין, או של דן ברזל. אני באופן אישי, לא רואה בהם שום דבר שטחי.
אבל מה אני יודעת? אני בסך הכל נבהלת מניתוח מעמיק יותר.

________
העלמה עפרונית, שהגיעה לכאן משם.
לא בכלים של האייל 101109
אלא בכלים של בוגרת החוג לקולנוע :-) יומרות אינטלקטואליות זה לא דבר שעובר מהר. ואולי זה רק עניין של סטייט אוף מיינד (איך אומרים בעברית?).
על משקל State of Israel 101216
מדינת מחשבה כמובן.
לא בכלים של האייל 101266
אולי (בהקשרים מסוימים) "תפיסת עולם"?
לא בכלים של האייל 101273
להרגשתי, State of mind זה דבר שיכול להשתנות, כמו מצב רוח. ובכל אופן הרבה פחות מקובע מתפיסת עולם.
הלך רוח 101307
מסכימה :-) 101322
תודה, הבנתי 101122
לא נכון, לא צריך להבין כלום, יש אנשים נחמדים עם סבלנות בלתי נלאית שמסבירים לך הכל. אני למשל למדתי מה זה סרטי סנאף‏1, למדתי איך לתת לינקים‏2, למדתי מי זה ג'וזף הלר‏12... אפילו הספקתי לחלום לפני שבוע שאלכסנדר מאן הוציא ספר(נשבעת. אל תשאלו).

1 ותודה לד"ק שהביאני עד הלום.
2 ותודה לההמ"ה שהביאני עד הלום.
תודה, הבנתי 102987
ואני חלמתי היום חלום בכיכובם של יובל רבינוביץ', יוסי גורביץ, ברקת, וברקע גם אסתי ודובי. אל תשאלו.
אנחנו לא נשאל אבל אתה כן תפרט 102988
ובכן 102990
בחלום יובל רבינוביץ' ואנשי הפא''צ משתלטים על האייל הקורא (דבר בלתי אפשרי במציאות, אלא בעזרת דן ברזל, אם וכאשר ישתלט על עין הדג) וכובלים את כולם באזיקים.
איכשהו אני מצליח להימלט ואז נודע לי שגם יוסי גורביץ בין האסירים. אני מתחזה לשוטר ופוקד על האייל האלמוני המשת''פ לשחרר אותו והדבר נעשה ביותר קלות ממה שחשבתי.
אני נזכר גם בברקת ובא לשחרר אותה וכאן נקטע החלום, אבל אני מניח שגם כאן לא היו בעיות מיוחדות.
זיגמונד מתבקש למודיעין 102991
קבעתי תור 102992
לא.א.‏1. רוצה לבוא גם? שווה לנסות, נוכל לישון בלילה בלי חלומות מוזרים.

1 אייליסטים אנונימיים.
זה באמת חצי סנאף 103041
ואיפה היו אסתי ודובי? בטח בין הבוגדים.
זה באמת חצי סנאף 103080
לא. הם נעלמו עוד בהתחלה. טסו לחו''ל או משהו.
זה באמת חצי סנאף 103276
הבנתי. אתה שואף לשחרר את העולם מעולו של אב קדמון מרושע. נסה לברר את המועקה העומדת מאחורי יחסיך עם אבא/דוד/מרצה. בהצלחה.
סליחה אבל 103298
את מחמיצה את העיקר! לא שמת לב שהוא חלם /עלייך/, וחזר -הגיבור- כדי לשחרר אותך?
[אומנם רק אחרי ששחרר את גורביץ'(!) אבל את הבירור על זה תדחי לשלב מאוחר יותר, אם בכלל.]

אגב, אני אישית חשבתי להגיש מחאה רשמית על היותי ברקע, וגם זה רק בהתחלה. אבל הי, אם דובי העורך הראשי גם ברקע, ונעלם מיד, מה לי כי אלין.

נ.ב. אב קדמון מרושע? יובל רבינוביץ? פליז!

וללנדוור- אתה לא יכול לחלום חלומות נורמליים, על מפלצות ונפילה מצוקים, כמו כולם?!
הייתי מתאר את החלום שלי, 103344
אבל הוא מזוויע, וגרם לכך שהתעוררתי היום בסביבות חמש וחצי, ולא נרדמתי אח"כ. לעזאזל.

בכל מקרה, אני לא כל כך בטוח איך מר לנדוור חלם על כולכם - כמה מכם הוא ראה? (אני ראיתי רק את גלעד ב., ולאחרונה את יוסי ג., ליב"ל*)

__
* לו יחזור במהרה להגיב.
אפילו לא אחד מהם 103383
ובכל זאת חלמתי עליהם.
אפילו לא אחד מהם 103426
אתה מדאיג אותי.
ובחלום נפגוש את טיפ-טיפ 103464
מה, אף פעם לא פגשת את כל יתר עתודאי הטכניון של האייל?
ובחלום נפגוש את טיפ-טיפ 103556
לא אני ולא יוסי עתודאים. יוסי בן יותר מ30, ושירת כרגיל, וגם אני כבר עשיתי צבא (ואני מתפלא על אדם רגיש קהילתית כמוך שלא ידע את זה כבר, מ"מידע גלוי").

עתודאי הטכניון של האיל הם הזוג ההומוגימטרי ליאור ומאור.
ובחלום נפגוש את טיפ-טיפ 103557
אה, ב''יתר'' התכוונת לשאר חוץ ממנו. לא קלטתי.

קשה, קשה עם העברית הזו.
ובחלום נפגוש את טיפ-טיפ 103603
"רגיש קהילתית"? טוב, שיהיה. אני באמת יודע שאתה‏1 ויוסי לא עתודאים, ובאמת התכוונתי לצמד מא"ג ויל"ג.
חוץ מזה, אין כאן עוד סטודנטים (לאו דווקא עתודאים) מהטכניון, בהווה או בעבר הלא הרחוק? מה, זאת סתם סטיגמה? (אה, בעצם יש (לפחות) גם את טל כהן).

1ובניגוד לאחרים (תגובה 53709)‏2 אני גם מבחין בינך לבין דנבום.
2טל, למה שלא תסדר פשוט (בהנחה שזה פשוט. זאת אופציה שקיימת כמעט בכל פורום) שאפשר יהיה ליצור קישור (ולאו דווקא להודעה אחרת באייל, אלא גם לאתרים אחרים) מכל מילה בהודעה? בהודעה הזאת נניח הייתי פשוט יוצר קישור מהמילה "אחרים", זה גם היה נראה יותר מסודר ונקי, וזה גם נוח למשתמשים.
ובחלום נפגוש את טיפ-טיפ 103618
אפשור של תגי HTML בהודעות פורום זה קן צרעות, ואם טל לא רוצה להכנס לזה, אני יכול להבין אותו.
ובחלום נפגוש את טיפ-טיפ 103649
המטרה היא ממשק פשוט ומינימליסטי להכנסת התגובות. הטפסים המשמשים להכנסת קישורים באתרים אחרים (רשימת שורות אחרי התגובה, הכנס קישור ומילה לקשר בכל שורה) נראים לי מסורבלים בצורה מיותרת. האפשרות לתת לאנשים להכניס HTML "מזוקק" לא באה בחשבון.
טיפ-טיפ ? 103715
מזוקק ברור שלא. אתה יכול לסנן: http://www.php.net/manual/en/function.strip-tags.php

אבל זה אפילו לא חייב להיות HTML, אבל אתה יכול לעשות משהו בסגנון של vbCode של ה vbulletin. כלומר [מ]מודגש[/מ] היה מופיעה בטקסט מודגש עכשיו וכו'.

בקשר למינימליזם אני מסכים. כל הסרבול וההתגנדרות של vbulletin ודומיו לא מתאימה לאייל, לדעתי.
טיפ-טיפ ? 103748
(כאן זו כבר דעה אישית, ולא דעת המערכת): מה הסרבול הזה לנו? כשאני מקליד תגובה באייל, אני לא רוצה להקליד "[מ]לא[/מ]" אם אפשר פשוט "*לא*", והתוצאה, עבור מי שטורח לקרוא את הדברים, דומה-עד-זהה.

וזאת, בלי להכנס לשיקולי תמיכה בעברית ויזואלית... [מ]מה קורה אם _כאן_ נשברת שורה[/מ]?

בעתיד (עניין של זמן, אני מניח), כש-HTML Forms יכללו תיבות קלט לטקסט "עשיר" (כלומר, Ctrl-B ל-Bold, וכו') כפריט סטנדרטי, אשקול לשלב זאת באייל. (אני יודע שיש כיום דרכים להשיג תוצאה דומה תוך שימוש כבד להפליא ב-JavaScript. לא בא בחשבון).
טיפ-טיפ ? 103752
טוב שפות שנקראות מימין לשמאל תמיד היו קוץ בתחת למתכנתים (תגיד תודה שאתה לא מתעסק עם ערבית...). אמנם יש פתרונות שלמים ואלגנטיים (כן עם JavaScript... ולא רק), אבל גם אני לא הייתי שמח להיכנס לזה.

בקשר לסרבול והתמורה, כמו שאמרת - זו דעה אישית.
טיפ-טיפ ? 150423
האמת היא שחלק מהמחשבים הראשונים ידעו לכתוב רק מימין לשמאל - משהו בקשר לתאימות לאחור.
כמובן שזה לא היה נוח במיוחד לבני-אדם, אז הפכו את זה. מה שהיה נורא לא נוח לטכנאים, שהיו אלה ש"נהגו"‏1. הפתרון לבעייה הזאת היה פשוט להפליא - ניסרו חלון באחורי המחשב, כדי שהטכנאים, שגם ככה העדיפו את הזוית ההיא, יכלו לקרוא את המסך כמו שצריך, והעמך‏2 ראו את הטקסט בסדר ה"טבעי" של הדברים.

אין לי כרגע רפרנס, אבל אם מישהו ממש רוצה אני יודע איפה זה רשום לי.

1 רק ביטוי, אני משוכנע.
2 קרי "לקוחות משלמים".
טיפ-טיפ ? 103810
זה מה שהדואר של מוזילה עושה, אם תתן לו: הוא ממיר *כוכביות* למודגש, /סלשים/ למוטה, _קו תחתי_ לקו תחתי, וגם סמיילים (בסיסיים בלבד).
טיפ-טיפ ? 103828
זה בדיוק מה שביקשתי מטל כאן: תגובה 1027111 - אבל הוא מסרב - בטענה שהמערכת החליטה נגד. כיוון שהקשרים שלי במערכת האייל עלובים למדי (נדמה לי שהצלחתי להרגיז כל אחד מהם בהזדמנות זו או אחרת) - יש מישהו אחר שמוכן להרים קמפיין?

---
1 איזה כיף להשתמש בשיטת הקישור החדשה‏2!
2 לא, זה לא נסיון זול להתחנף לטל.
טיפ-טיפ ? 103848
הוא לא מטפל בעברית ויזואלית, נכון? (יו! איזה תירוץ נוח! ממש קלף ג'וקר בכל ויכוח על תכונות. רק בשביל זה היה שווה להתאמץ ולתמוך בסטנדרט הפסיכי הזה).

בכל מקרה, מה קורה עם נוסחאות? האם הנוסחא:
v=h*w*d
תהפוך ל-
v=h<b>w</b>d
? נראה לי די מוזר...
טיפ-טיפ ? 103887
טוב זה כבר חוזר ל [מ]מודגש[/מ]. אבל מה שכן העברית הויזואלית הוא טיעון מוחץ.

ומוזילה לא משתמש ב HTML על גבי שפת סקריפט כדי לממש את השטיקים שאת מתארת Xslf, ברמה שבה מוזילה כתוב, זה הרבה יותר פשוט.
טיפ-טיפ ? 103921
הייתי מנסח את זה הפוך: זה טיעון מוחץ להפסקת התמיכה בעברית ויזואלית.
טיפ-טיפ ? 103922
ככה אתה מוותר עלי?
טיפ-טיפ ? 103923
ולוותר על כמאה קוראים קבועים?
ובכן... 103925
אתה יכול לממש את ה[מ]מודגש[/מ] רק עבור מי שצופה באתר בעברית לוגית, ולהפוך את זה ל *מודגש* עבור מי שצופה באתר בעברית ויזואלית...
ובכן... 103928
רעיון מעניין. ובכן, חזרנו למשבצת הראשונה: האם אנו רוצים טקסט מודגש באייל? (תשובת המערכת שלילית).
הא ! 103930
אני מכיר את "תשובות המערכת" האלה...

שאר חברי המערכת: "הממ... טל, מה דעתך על הרעיון הזה עם הטקסט המודגש והכל...?"
טל: "לא !"
שאר חברי המערכת: "אבל זה נשמע רעיון נחמד ו..."
טל: "לא ! *אני* המתכנת נכון ? ואני אומר לא - אז לא !"
שאר חברי המערכת: "טוב אז התגובה הרשמית שלנו היא שהמערכת לא מעוניינת בטקסט מודגש..."

--
(הדעה הנ"ל נכתבה ברוח הומוריסטית ובשום אופן לא משקפת את דעתו האמיתית של הכותב !)
הא ! 103952
למה לטל לאיים בנשק המתכנת (יעני מה תעשו לי, תכריחו אותי להקליד?), כאשר יש לו ביד את נשק יום הדין (אני בעל הבית!)?
טיפ-טיפ ? 103929
טוב, טוב, טוב, אני לוקח את דברי בחזרה, רק שמישהו יגלה לי איזה דפדפן מודרני לא תומך בעברית ויזואלית (הרי אין כאן מאה אנשים עם נטסקייפ 4).

ולאנומלי: אפילו אם רק אתה היית זקוק לויזואלית ההיא, הייתי תומך בהשארתה.
טיפ-טיפ ? 103933
ראשית, לא כמאה, אבל יש כאן כמה אנשים עם NS4. שנית, יש בקהל לא מעט מקינטושאים (שטרם עברו למוזילה). ולבסוף, יש אנשים עם IE שמעדיפים את העיצוב של העברית הויזואלית (סדר הדברים בדף הראשי, בעיקר).
טיפ-טיפ ? 103935
ניסיתי הכל, והמוזילה שלי (1.0.1) עדיין מציג עברית הפוך, או מחרבש לגמרי את סדר המילים.
טיפ-טיפ ? 103959
מוזר. על איזו מערכת הפעלה אתה? הכימרה שלי (דפדפן מקינטוש המבוסס על מוזילה) מציג את האייל בסדר גמור (אני משתמשת בסקין הלוגי של האייל).
טיפ-טיפ ? 103973
Windows 98 (Hebrew Enabled), SE2
טיפ-טיפ ? 103979
בדיוק הסידור שלי (SE2?), ופועל מצויין. טוב, לא מצויין, העיצוב קצת מחורבש, אבל למדתי להתרגל לזה מהמחשב הזה. כל עוד הוא מריץ משחקים כמו שצריך, אני לא מתלונן.
טיפ-טיפ ? 103985
ה-‏2 מיותר, כמובן.

לא יודע, אצלי כל הזמן יש בעיות.
אולי אני אנסה להעיף את זה לגמרי, ולהתקין מחדש.
(אגב, התקנת את חבילת השפה של האנשים הטובים ב-http://www.mozilla.org.il ?)
טיפ-טיפ ? 104049
לפני שאתה עושה צעד כזה דרסטי, צור פרופיל חדש במוזילה, ותראה אם הוא עדיין מחרבש לך. אם לא: פשוט העתק את הבוקמרקס ואת הדואר מהפרופיל הישן לחדש, ותמחק את הישן (אם אתה לא רוצה שהוא יציג לך).
אגב, מוזילה 1.2 תיקן הרבה בעיות שקשורות לעברית.
טיפ-טיפ ? 103948
נטסקייפ (להבדיל ממוזילה) עדיין מקרטע בהצגת האייל תחת לינוקס.
הפיצ'ר החדש והמבורך שהוכנס לתגובות משגע את האופרה שלי. באקספלורר בלון נראה כך:
(====12344חדש)

ואילו באופרה כך:
)חדש12344========(

לישועתו קיוויתי טל
  טיפ-טיפ ? • גלעד דנבום
  טיפ-טיפ ? • טל כהן
  טיפ-טיפ ? • ליאור גולגר
  טיפ-טיפ ? • טל כהן
  טיפ-טיפ ? • Xslf
  טיפ-טיפ ? • איפסילון
  טיפ-טיפ ? • דובי קננגיסר
  משבית שמחות ! • אבירי
  קול קורא לחברי המערכת: • שוטה הכפר הגלובלי
  אמ... לא. • ערן בילינסקי
  אמ... לא. • שוטה הכפר הגלובלי
  אמ... לא. • ערן בילינסקי
  הממם • ליאור גולגר
  הממם • דובי קננגיסר
  נה קננגיסר, אני סתם משועשע • ליאור גולגר
  מילא חתימה מחורבת, • העלמה עפרונית
  מה זה? • אלמוני מטומטם
  יוווו!!! • העלמה עפרונית
  יוווו!!! • כליל החורש נאורי
  די לכותרות המטופשות. • כליל נאורי
  די לכותרות המטופשות. • ארז לנדוור
  אבל למה? • האלמוני המקורי (מהדיון ההוא)
  לא מוכר לי. • כליל נאורי
  10000000000000 • ברקת
  10000000000000 • טל כהן
  100000 • דובי קננגיסר
  100000 • עמית מנדלסון
  100000 • דובי קננגיסר
  סוכנים חשאיים • שוטה הכפר הגלובלי
  המפקד! • האייל מועדת המעקב
  ''נאמני ניקיון'' נשמע יותר טוב • ברקת
  100000 • טלי
  100000 • דובי קננגיסר
  100000 • יעקב פופק
  150000 • עוזי ו.
  150000 • ברקת
  150000 • ערן בילינסקי
  150000 • עוזי ו.
  150000 • אסתי
  150000 • האייל האלמוני
  150000 • דובי קננגיסר
  150000 • נגה
  150000 • דובי קננגיסר
  שלושת הדובים? • האייל הכזבן
  שלושת הדובים? • דובי קננגיסר
  150000 • ברקת
  150000 • דורון הגלילי
  150000 • ערן בילינסקי
  150000 • ברקת
  150000 • ערן בילינסקי
  אדרבא • דורון הגלילי
  לא אלמון ישראל • האייל האלמוני
  דרוש הסבר • האייל האלמוני
  דרוש הסבר • אסתי
  למה? • האייל האלמוני
  למה? • דובי קננגיסר
  200000? • האייל האלמוני
  200000? • מוכרת הגפרורים
  תגובה 100849 • האייל האלמוני
  100000 • אליהוא הלם יין
  100000 • עוזי ו.
  200000 • עוזי ו.
  200000 • אלון עמית
  200000 • האייל המפרגן הפולני
  עכשיו כבר מותר לגלות: • שוטה הכפר הגלובלי
  עכשיו כבר מותר לגלות: • נגה
  עכשיו כבר מותר לגלות: • האייל האלמוני

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים