ואולי בכל זאת אפשר קצת להירגע 10141
האם אנחנו במלחמה?
אם כן, קחו רגע צעד אחורנית וסיקרו את המצב.

נכון ל-‏3.10.00 בשעה 23:17, ההערכה היא שעד כה נהרגו 5 ישראלים, ונפצעו 56. מקרב הפלשתינאים שאינם אזרחי ישראל נהרגו 60 ונפצעו 1200. (המקור:http://now.nana.co.il/page.asp?storyid=11422&mudor=7).

אז קצת נשימה עמוקה, ונסו לשים את עצמכם במקום ערפאת. מדובר במהומות הקשות ביותר מאז קום המדינה, וסביר שכרגע אנחנו רואים את השיא שאליו הוא מסוגל. ומה ההמשך?

לא נראה בשלב זה שהתמיכה הבינלאומית בפלשתינאים היא גורפת. ארצות הברית מטרפדת החלטה אנטי ישראלית של מועצת הביטחון, ולא נראה שמגמה זו תשתנה (אפילו אם לא היינו בשנת בחירות אמריקאית).

מה נותר לו לעשות? להכריז כעת על מדינה? אם יש לו מדינה שיורה על אזרחינו, התגובה המתבקשת היא מלחמה רחבת היקף, ואין לו האמצעים לכך.

התרחיש היה צפוי, ובינתיים - הנזק שכולם מדברים עליו הוא חסימת ואדי מילק. הייתי בואדי מילק מספר שעות לאחר פתיחת צומת פאראדיס לתנועה, ואכן התקדמות כלי הרכב היתה איטית להחריד. אז מה?

נראה שערפאת הוציא משרוולו את האס האחרון. בשיאו של משחק הפוקר - לא אנו צריכים להשתפן.

דבר אחד מרגיז אותי למרות הכל. הר הבית, בכל זאת, בידינו. הווקף המוסלמי שולט שם בשל רצונה הטוב של ישראל. שמעתי את אחד מהמנהיגים הפלשתינאים מתמרמר על כך ששרון, שבכלל הפסיד בבחירות, מבקר שם באופן פרובוקטיבי. מכאן אנו מבינים עם מי יש לנו עסק. ראוי שאהוד ברק יגן בכל כוחו, גם בתקשורת העולמית, על זכויות מנהיג האופוזיציה. הרי הסיכוי שאהוד ברק יהיה בתפקיד זה אינו בטל בשישים (וגם אם כן - אין זה רלוונטי). פרובוקציה? בהחלט יתכן. על הרשות המבצעת להגן על אזרחיה גם אם מישהו בצד השני נעלב. כל זמן שהפרובוקציה היא במסגרת החוק - היא מותרת.

אולי הקלף הבא שאנו צריכים לשלוף הוא מניעת כניסת מתפללים בני כל הדתות להר הבית? הרי שם מתחילות המהומות. המוסלמים יהיו הנפגעים היחידים מהחלטה כזו.
הרגעה זמנית 10144
יובל ידידי,

אינני נמנה על חסידיו ומוקיריו של מר שרון, אך זוהי זכותו החוקית למהדרין לבקר היכן שירצה ומתי שירצה, בתוככי גבולותיה הריבוניים הנוכחיים של מדינת ישראל, כולל ביקור פרטי וציבורי בהר הבית.

שלך

אלכס
אז מה אם זאת זכותו ? 10151
אז מה אם זאת זכותו של שרון לבקר בהר הבית ?
ובכלל האם זכות זאת היא זכות מוסרית ?
ומהו ביקור פרטי? האם זהו ביקור שלי ושלך ? מר מאן היקר, לי נראה שהיתה שם פמלייה.
האם בתוקף זכותו יש לו זכות לעורר פרובוקציות ?
זכות כל אדם להדליק גפרור במקום דליק, אך גפרור זה יכול להתלקח, והוא התלקח.
56 הרוגים רשם האיש למעלה, ובטח מניין זה כבר עלה.
הערבים הישראלים (איך אנחנו אוהבים את המילה הזאת, הערבים הישראלים) הם הרי בסדר, אף פעם הם לא התלוננו שדופקים אותם, שאנחנו מקפחים אותם, אולי הם אפילו שרים את הימנון התיקווה.
אז מה פתאום הם מתלקחים, אבנים, אינתיפאדה ?
ברק לא צריך להפגש עם עראפת ?????
צריך גם צריך מה אתם חושבים ? שצריך שמניין ההרוגים יעלה ויעלה, ובעוד תקופה מישהו יתהה איך בכלל התחילה המילחמה.
מה קורה במדינה הזאת ,
הצילו !!!!!!!!!

סליחה על הבילבול, אני לא חושבת בצורה כ"כ בהירה בימים אלו
אז מה אם זאת זכותו ? 10255
הפלסטינים בישראל אף פעם לא היתלוננו(איפה היית בשנה האחרונה)???

את כל כך תמימה לחשוב שסתם כך ללא שום אירגון ובגלל הפרובוקציה הזולה של שרון החלו התארגנויות מסיביות ומסודרות(קשה להגיד על זריקת אבנים ובקבוקי תבערה מסודרת אבל יותר נכון לומר מאורגנת) רק מחמת הזעם הפתאומי בגלל אריאל שרון?
כמובן שאסור שמיניין ההרוגים יעלה, אבל מה בדיוק אמורים לעשות חיילי צה"ל בשעה שמיידים בהם אבנים בקבוקי תבערה, ואפילו יורים בהם באש חיה?
אני אשמח לשמוע את הצעותייך המלומדות!!
הרגעה זמנית 10159
זכותו החוקית למהדרין, ללא ספק. וזכותי ללכת עכשיו לאכול חומוס ביפו, אז מה? מר שרון נחשב בעיני ערביי ישראל לרוצח המונים ופושע מלחמה. היחס שלהם אליו מקביל ליחס שיקבל קצין בכיר באס אס אם יבחר לבקר בקניון עזריאלי. נכון, זכותו לבקר בכל מקום שירצה. אדם הגיוני בוחר מתי לממש את זכויותיו החוקיות, ומתי לוותר מטעמים פרקטיים.

אך בכל זאת, אני לא טוען שהמהומות שאנו חווים כעת הם תוצאה ישירה מביקורו של שרון. הוא היה הגפרור שהצית את האש, נכון, אבל לולא היה הוא, ערפאת היה מוצא גפרור אחר שיתן לתנזים את הפוש שהם היו צריכים.
הרגעה זמנית 10203
אדם הגיוני בוחר מתי לממש את זכויותיו-
יקבע כבודו תאריך אחר לביקור שרון בהר הבית, בו יקבלו אותו המוסלמים בשמחה.
הרגעה זמנית 10210
מר ברזיק היקר,

מאחר ומדינת ישראל מגדירה עצמה כמדינת חוק, הרי שזכותך המלאה ללכת ולאכול חומוס ביפו, ובכל מקום אחר במדינה ריבונית זו, העולה על דעתך. זכותך זו מוקנית לך מעצם חופש התנועה המצוי בהבנת בסיס רעיון הדמוקרטיה, וזאת ללא תופעות לוואי אשר במסגרתן המון מוסת - יהודי וערבי כאחד - יעשה בך שפטים.

שרון אומנם נחשב בחוגים ערביים כרוצח, ואף מספר לא מבוטל של ישראלים יהודים אוחז בדיעה דומה, אולם נכון לשעה זו מכהן אדם זה כראש האופוזיציה בפרלמנט הישראלי.
יש לשים לעובדה כי המדובר באדם, אשר נבחר בבחירות דמוקרטיות חוקיות, העומדות - על פי רוב - בכל סטאנדרט מערבי מקובל.

מובן מאליו כי זוהי זכותו הבסיסית של אדם זה - אשר אינני נמנה על חוג מעריציו - לבקר בכל מקום ריבוני השייך מתוקף נסיבות זה או אחר למדינת ישראל הנוכחית, כולל מקומות בעייתיים אלו או אחרים, החשובים והרגישים ליהודים וערבים כאחד.

מבחנה העליון של כל דמוקרטיה באשר היא, הינו לתת פיתחון פה ופעולה דמוקרטיים לאלה אשר אנו מתנגדים לדעתם, תוך שמירה קפדנית ועקבית על חוקי משחק מסויימים, וזאת ללא גלישות אלימות העלולות לעלות בחיי אדם.

אושיותיה של מדינת ישראל הריבונית בנויות עקרון זה, אשר יש לחתור תמידית לשמירתו ותחזוקתו בקנה מידה מערבי דמוקרטי מקובל.

מעבר לכך עלי לצערי לקבוע חד משמעית, כי השוואתך הגורסת כי שרון הינו תואם קצין ס.ס. גרמני הינה מגוחכת, וגובלת בבאגטליזציה של שואת יהודי אירופה.

בברכה

א. מאן
הרגעה זמנית 10237
לגבי הנקודה האחרונה שהעלית - אין ספק. אם תשים לב, תראה שההקבלה היחידה שעשיתי היתה בין ה*יחס* אותו מקבל אריק שרון מצד הציבור הערבי ליחס אותו היה מקבל נאצי המבקר בישראל, ולא השוואה בינו לבין אותו קצין היפותטי.
הרגעה זמנית 10253
האין זה מכניס גם את עראפת לדרגה של פושע מלחמה ורוצח, ואפילו אהוד ברק.

למה שלא נדרוש מאהוד ברק להתפטר בגלל שהוא העז להיות רמטכ''ל מדינת הודים ולכן הוא פושע מלחמה.
הבהרה עיקשת 10262
לא שזה משנה במיוחד, אבל אני מעדיף שלא יכניסו מילים לפה שלי בלי רשות.

לא הקבלתי בין שרון לבין הנאצים. אפילו לא אמרתי שאני חושב ששרון הוא פושע מלחמה. כל מה שאמרתי, הוא שהערבים רואים באריק שרון פושע מלחמה. כך התקשורת בעולם הערבי רואה אותו, וכך הציבור הערבי רואה אותו. זה לא משנה אם זה מוצדק או לא. מתוך ידיעה שהפלסטינאים המותססים ממילא (בתקופה רגישה במיוחד, מבחינת היחסים בין הרשות לבין ישראל) רואים בו פושע מלחמה, שרון היה צריך להבין שביקורו בהר הבית יחשב כפרובוקציה בעיניהם וכי בהחלט סביר כי ביקורו שם יהיה הגפרור שיגרום לפיצוץ.

ואכן, כך היה.
הרגעה זמנית 10193
אלכסנדר, יש עניין שרבים אינם מבינים
והוא העובדה שאל אקצה נחשב מקום קדוש לאיסלם.
כך יהודי רגיל אינה יכולה לדרוך שם, לא עם מאבטחים, מאות שכאלו, ובטח שלא לבד.
שרון, אריק שרון, פושע מלחמה בעיניהם ובעיני רבים מעמו שלו, כולל אנוכי, ניצל זכות תיאורטית והפכה למציאות, תוך כדי רמיסת הקדושה הכה יקרה, כך לפחות נראה על פני השטח, לאיסלם ולערבים בכלל.
כן, גם לערבי ישראל.
חבית תבערה הנה חבית תבערה.
יום אחד היא תתפוצץ ממילא, אך למה לבוא קודם לכן עם להביור ולרסס את כל השטח עד לפיצוץ?
הוא ניצל את זכותו הפרלמנטרית וגרם לפתיחת המהומות. אנשים מתו וממשיכים למות.
בעיני ערבים מסוימים הדבר נראה כמו שערבי ייכנס אל בית המקדש ויטמאו באיז אופן שלא תבחר. אין זהו הזמן לקטנוניות אשר הולכת לעתים רבות באייל, ואני באמת אוהב אותה.
אנשים מתים והארץ בוערת. עם העובדות אתה לא יכול להתווכח. אתה יכול להביט עליהם מאיזו זווית שתרצה, אך את המתים אתה לא יכול לשכוח.

אלא אם כן אתה כמובן אריק שרון.
הרגעה זמנית 10200
אם אכן התכוונת לכך שיהודים אינם יכולים, מבחינת האיסלם, לדרוך בהר הבית בכלל ובמסגד אל-אקצה בפרט - הריני לבשר לך שבמסגרת סד''ח מטעם צה''ל ביקרתי שם, וכף רגלי דרכה שם - וכך גם כפות רגליהם של עשרות חיילים אחרים, במדים - והאנשים במקום לא נראו כמתרגשים במיוחד מהעניין.
הרגעה זמנית 10204
"כמו שערבי יכנס אל בית המקדש ויטמאו"?
הערבים נכנסים למקום המקדש, ולא רק מטמאים אותו, אלא גם מנסים להכחיד כל שריד וזכר לקיומו!
לפי היהדות אסור לגוי להיכנס להר הבית.
אבל רגשותיהם של יהודים כמובן שאינם חשובים. רק רגשותיהם של מוסלמים.
הרגעה זמנית 10211
מר מעוז היקר,

מובן מאליו כי מר שרון תכנן את ביקורו באופן האמור לזמן פרובוקציה.

אין זה סוד כי מר שרון מנסה, ואף ינסה בעתיד, לחבל בכל שביב נסיון התפייסות בין מדינת ישראל לשכניה הפלסטינאים - אך זוהי עדיין זכותו הריבונית לבקר במקום בעייתי זה, ולו מתוקף היותו ראש האופוזיציה הישראלית, המתנגדת בחריפות לכל רעיון הסכמי אוסלו.

במשחק הדמוקרטי הקיים - עדיין - בתוככי מדינת ישראל ניתן בהחלט לשפוך קיתונות של בוז וחרפה על אדם הנראה והמתנהג כאישיות בעייתית, אך שומה על הנוגעים בדבר לכבד את חוקי המשחק הדמוקרטים, קשים ומרים ככל שיהיו.

בניגוד לערביי השטחים, אשר להם עימות לגיטימי מדיני וצבאי עם מדינת ישראל, נמנים תושביה הערביים של מדינת ישראל על סך כלל אזרחיה, אזרחים - אשר גם להם מגיעה כמובן זכות המחאה, ההפגנה וההזדהות, אך מכאן ועד פעולות מכוונות האמורות לשבש ולשתק את מרקם החיים היום יומי במדינת ישראל - ארוכה הדרך.

ערביי ישראל הפרו צו דמוקרטי עליון זה, ופתחו במבצע אשר אף מדינה דמוקרטית ריבונית מערבית אינה יכולה לקבלו, כולל ארה''ב של אמריקה, אנגליה ,גרמניה, צרפת ושלל מדינות מערביות אחרות.

בברכה

א. מאן
הרגעה זמנית 10248
לרגע לא אמרתי כי זו אינה זכותו הדמוקרטית והחוקית של מר שרון לבקר במקום אשר אליו הלך. אך כן ביקרתי את זכותו הלגיטימית כמנהיג וכדמות בעלת השפעה עצומה לפעול בדרכים פרובוקטיביות ומלוכלכות על מנת להשיג את מטרתם, אשר גם היא לוקה בחסר בתחום המוסר.

אכן, כמו שאמרת המשחק הדמוקרטי, גם אם לעתים גורם לך להתגעגע למשטר אוטוקרטי, הנו המשחק ההגון והנכון ביותר לשחקו ובמסגרתו יש לקבל גם גזירות קשות לבקרן בהתאם ולא יותר.

צרפת, אנגליה, ארה"ב?
איני יודע מה באשר לארצות אלו. מדינת ישראל הנה מקרה שונה בעליל ובכלל איני יודע מה היה קורה אם בצרפת היו פורצות מהומות על רקע מחלוקות גזע, שכן ידוע כי צרפת "שורצת" מיעוטים רבים והמחלוקות קשות.
אך אני אל מאמין שטנקים היו פורצים דלתות ומסוקים היו מרססים מלמעלה מאות אזרחים.
אולי הם היו אומרים כי דבר כזה אינו יכול להיות במסגרת מדינה דמוקרטית.
כמונו.
דוגמאות דמוקרטיות 10263
מר מעוז היקר,

במרדפים שונים, אותם ניהלה המשטרה הצרפתית כנגד מהגרים פורעי חוק ממוצא מרוקאי-מוסלמי, נורו אף נורו יריות, הועלו מכוניות באש - ואף שני צעירים נורו למוות.

מעניין לציין שבמסגרת התפרעיות דומות של תלמידים וסטודנטים צרפתיים בני טובים, וויתרה הז'אנדארמיה הצרפתית מראש על הפעלת כוח כבמקרה המרוקאים.
ידיד העולם המוסלמי, ז'אק שיראק, לא היסס לרגע אחד להשיב חוק וסדר על כנו בארצו.

מקום אחר - מהומות לוס אנג'לס.

הזכורה לך צעידתם של אנשי 'המשמר הלאומי' אל איזורי מזרח לוס אנג'לס? ההבחנת כיצד היו שוטרי ה- L.A.P.D חמושים? דומה היה כי הללו מגוייסים היו להשתתפות רבתי ב- D-DAY צפון אירופאי מחודש...

אגב - הראית כיצד מתנהג צבאה המהולל של הוד מעלתה הבריטית בצפון אירלאנד?

ידידי - העולם הדמוקרטי והציוויליזאציה המערבית דוגלים בהחלט בחופש המחאה, אך אינם סובלים חוסר סדר ואנארכיה מתמשכת.

בברכה

א. מאן
הר הבית קדוש גם ליהודים 10256
מר מעוז הנכבד, יש לי הודעה שאולי תפתיע אותך אבל הר הבית קדוש גם ליהודים עשרות אלפי מונים מאשר חשיבותו לאיסלאם שרואה בירושלים רק את השלישית בקדושתה(והמוטלת בספק אם התואר מגיע לה).
הוואקף הפר בצורה בוטה את קדושת הר הבית ליהודים בכך שחפר בוולגריות ביסודותיו בכדי להרוס את אורוות שלמה ושרידים יקרי ערך אחרים לעם היהודי, מדוע לא נראה גם בזה כדבר לגיטימי לזריקת אבנים ובקבוקי תבערה על ערבים?!
אבל כשכף רגלו של יהודי תדרוך במקום זה תנתן כל הלגיטימציה הבינלאומית הדרושה לסקילתו הלו כן?

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים