106485
לא כל יום מגיעה סוגיה פילוסופית, במלוא תפארתה, לעמודי החדשות של העיתון.
בתה של אולריקה מיינהוף, הטרוריסטית הגרמניה, טוענת (ולא בלי בסיס‏1) שאמה נהייתה טרוריסטית בעקבות נזק מוחי שנגרם לה בעת הוצאת גידול ממוחה. וכאן כבר יש השלכות פילוסופיות, אבל זה עוד כלום. מכאן, טוענת הבת, שאמה לא היתה כשירה לעמוד למשפט. וזה כבר מרהיב, מבחינת ההשלכות הפילוסופיות-מוסריות-משפטיות.

1 לא יודע איזו סבירות לייחס לטענה, אבל היא לפחות לא מופרכת. כך חשבו גם מספיק אנשים רציניים בממסד הגרמני, שהוציאו את מוחה של מיינהוף (האם), ניתחו אותו, הגיעו למסקנות שהגיעו (והנה עוד השלכות פילוסופיות! אבל תמהוניות משהו) ושומרים את המוח עד היום.
הממ.. 106495
אפשר לנסות לבדוק אם יש משהו בטענה הזאת ע"י חיפוש קורלציה בין טרוריזם לגידולי-מוח.

א. לבדוק האם, ולכמה טרוריסטים אחרים היה גידול כנ"ל.
ב. לבדוק האם, וכמה מנותחי-מוח אחרים הפכו לטרוריסטים.

אם כי, גם אם תמצא (מאוד לא סביר!) קורלציה גבוהה זה לא מוכיח שגידולים גורמים התנהגות טרוריסטית, או להפך. תמיד יש אפשרות שמשהו קודם (נניח, מבנה נפשי מסויים) הוא הסיבה לשניהם, ולא שאחד מהם הוא סיבת השני.
הממ.. 106521
כן, עניין הוכחת הקשר בין הניתוח להסרת הגידול (ולא הגידול עצמו, זה לא נטען) לבין הטרוריזם הוא מפוקפק. אבל זה, כאמור, לא בלתי אפשרי; אנחנו יודעים שהפיזיקה והכימיה של המוח משפיעות על ההתנהגות.

מה שיותר מעניין כאן, לדעתי, הוא הטענה שאם כך, אז מיינהוף לא היתה כשירה משפטית‏1. כי אם אנו מקבלים את זה, אז בהמשך כל פושע יטען שהוא לא כשיר משפטית, כי מעשיו והחלטותיו הם תוצאה של מבנה המוח שלו, שלא הוא אחראי לו. ולא בטוח שזה מופרך, מבחינה פילוסופית, ובוודאי שחופש הרצון והאחריות המשפטית לאור האפשרות המטריאליסטית הם *בעיה*, גם אם פתירה. המאמר הזה ודיונים אחרים באייל כבר עסקו בכך. אני בכוונה מתעלם כאן מסוגית אי-השפיות (והכשירות המשפטית), כי אני לא רוצה לפתוח בכוח את הדיון שוב, פשוט היה לי נחמד לראות את זה עולה בעיתון בצורה ישירה ותמימה כל כך.
הממ.. 106523
זה מה שמעניין במה שירדן כתב - אין חשיבות למבנה נפשי מסוים, כי הוא לא קיים סתם בעצמו אלא רק מה שקורה במוח. שינוי פיזי במבנה המוח משפיע על צורת ההתנהגות. נזק לאונות הקדם מצחיות (פריפרונטל) משפיע לרעה על התנהגות חברתית ויכולת תיפקוד בין אישית.

כמו שאמר לי מומחה בנושא - צריך אולי להודות שאין כלום מלבד הגוף.
הממ.. 106530
נודה שזה כך כשיהיה ברור שזה כך.
האם זה כבר ברור?
חשבו על זה קודם, לפניי 107405
על בדיקת קורלציה בין מבנה מוח לטרוריזם.
מהכתבה הזו-
מתברר שמוחה של מיינהוף היה רק אחד מארבעה מוחות של טרוריסטי באדר-מיינהוף , שנמסרו לאחר מותם למכון הפתולוגי של אונ' טובינגן, ושם שומרו לאחר מותם בצנצנות פורמלין, במטרה לבדוק קורלציה כנ"ל. אולם שלושת המוחות האחרים (כולל זה של באדר עצמו) נעלמו מהמעבדה.
הפתולוג שעמד בזמנו בראש המכון, יורגן פפפפפייפר, כבר פרש לגימלאות, ואיש אינו יודע מה קרה למוחות המשומרים...

שזה לא סרט על פרנקנשטיין, אמרנו?

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים