מה נשתנה בפיגוע הזה: 107059
1. דפוס הפעולה של המחבלים. היו לכך סימנים עוד קודם אך ניכרת כאן טקטיקה של מלחמת גרילה. זה מציף את השאלה עד כמה מעורבים האירנים וחיזבאללה בהנחלת טקטיקות לחימה כאלה לפלסטינים, ועד כמה הם מעורבים בהכנת פעולות מעין אלה במימון ואימון.

2. בישראל תמיד הפוליטיקה מעורבת בביטחון במידה כזו או אחרת אך הפעם התוצאה היא ברורה: פואד גמר את הסיפור שלו. אף שההתקפה של "הג'יהד האיסלאמי" אירעה בשטח שבשליטת צה"ל, הרי שהבנות "יהודה תחילה" שיזם פואד בטענה שצריך לספק קרן אור מדינית, נראות עכשיו מוטעות ביותר. בצה"ל היתה התנגדות לצעד זה (ובין המתנגדים ויינברג ז"ל) בטענה שהנסיגה תביא לאבדן המודיעין ואפשרות הסיכול באזור. וכעת בנוסף לפוטנציאל "העליהום" על פואד מצד גורמים פוליטיים שהתנגדו לנסיגה מחברון, גורמי צבא יזכירו אף הם את התנגדותם, הן כדי להמעיט באחריותם לתקלות מבצעיות בהקשר לפיגוע (אם היו כאלה), והן משום שחלקם משוכנעים שזאת היתה טעות. את מעט ההילה שהיתה לפואד כשר ביטחון הוא איבד כעת לגמרי וסביר להניח שיפסיד למצנע.

3. היות שאת פואד ופרס במטבחון החליפו ביבי ומופז נראה שתגובת ישראל על הפיגוע תהיה גורפת יותר מאשר בפעמים קודמות (מה עוד שהבחירות בפתח).
למה שומרים את החזית אצלנו? 107061
אם ידוע לנו בבירור כי מאחורי מתקפות הטירור עומדים מטות החמאס והג'יהאד בדמשק וטהרן, למה שלא נכה בהם שם? אם סוריה ואירן נותנות יד להפרת הריבונות הישראלית ע"י ארגוני הטרור הפועלים בשטחן, אפשר לגמול להן בהפרת ריבונותן, או לכל הפחות להודיע בפומבי כי זו תהיה תגובתנו מכאן ואילך.

די בפעולה או שתיים כדי להוציא משיווי משקל את התיאום בין חמאס-דמשק לחמאס-עזה.
למה האיאנים לא משגרים עלינו את הטילים ארוכי הטווח שלהם? 107075
בגלל שאנחנו נגיב במתקפה ארטילרית שתפגע קשה באיראן.
מאותה סיבה גם אנחנו לא נתקוף באופן ישיר כזה שיגרור תגובה ארטילרית מהחיזבאללה.

אני חושב שצריך להחזיר להם באותה מטבע, אני בטוח שאיפשהו שם במדבריות איראן או סוריה שוכנת לה לפחות קבוצת אופוזיציה אחת, אנחנו יכולים לתמוך הרבה יותר טוב ממה שהאיראנים יכולים לתמוך בפלסטינים.

רק צריך לוודא שזה לא יתפתח לאפגניסטן 2, שהאמריקאים נלחמו באותם מוג'הדין שאימנו לא זמן לפני כן להילחם בסובייטים.
למה שומרים את החזית אצלנו? 107157
לדעתי צריך להפריד כאן בין שני עניינים: האחד הוא זרועות פוליטיות של ארגוני טרור ששוהים באירן וסוריה, והשני הוא השתתפות ממשית של המשטרים באירן וסוריה במטרות של ארגוני הטרור.

לגבי המקרה הראשון, מקורה של הבעיה הוא שגם הזרועות הפוליטיות של ארגוני הטרור השוהים בישראל, ישראל נמנעת מלפגוע בהם (למעט הג'יהד). זו טעות אסטרטגית לדעתי, ויש לשאוף לחיסולם של הזרועות הפוליטיות, לפחות כמו השאיפה לחיסולם של הזרועות הצבאיות. אלה ששוהים בחו"ל אינם נבדלים מהבחינה הזו, יש לפעול לחיסולם גם על אדמת סוריה ואירן, אולם עדיף לעשות זאת בשקט כדי לא להפגין עילה למלחמה, ובשביל זה יש את "המוסד", לא?

לגבי העניין השני, למעשה מדובר במלחמה (עקיפה) של סוריה ואירן במדינת ישראל. עניין זה הוא מסובך ומסוכן הרבה יותר. נסיונות של ישראל לפגוע במשטרים ערבים כתגובה אינם עילה למלחמה אלה סיבה ממש, ולא משנה אם זה נעשה באופן גלוי או חסוי. הבעיה היא שישראל כבר עשרות שנים משלימה עם מצב זה של מלחמה עקיפה נגדה כך שעכשיו כל נסיון לשנות את כללי המשחק עלולים להחשב כקאזוס בלי. אני חושב שהדוגמא היחידה לנסיון זהיר לשנות כללי משחק אלה הוא הפצצת המכ"מים הסוריים. בכל אופן, אני מקווה שתהיה הזדמנות לשנות את הכללים לאחר מלה"מ II שתבוא (כך אני מקווה אך לא בטוח), ואולי תשנה את המפה במזה"ת בצורה מהפכנית.
מה נשתנה בפיגוע הזה: 107062
3. ייתכן שדווקא להיפך. מספיק איש האופוזיצה הראשון שיקום ויגיד בתקשורת "הנה שרון ביבי ומופז מארגנים לנו סתם מלחמת בחירות כדי להשיג קולות" על משקל "מלחמת הפריימריס" שבה הואשם בן-אליעזר. נחכה ונראה.
מה נשתנה בפיגוע הזה: 107207
1)השאלה שצריכה להישאל היא מדוע עד עתה (אחרי שנתים פלוס של עימות) לא עברו הפלסטינאים למלחמת גרילה מסודרת? והם מסתפקים בעיקר בטרור שהוא בראש ובראשונה מתאפין בפעולות הקרבה של בודדים.
עוד כמה הערות שנוטים להתעלם:
-הכיבוש המחודש של יהודה ושומרון שהחל מאפריל השנה (חומת מגן) התבצע כמעט ללא התנגדות מן הצד הפלסטינאי (התנגדות שמשמעה הפעלה של יחידות צבא לוחמות)
-מעורבות החיזבאללה/איראן : העזרה המשמעותית ביותר שיכול החיזבאללה לספק למאמץ המלחמתי הפלסטינאי הוא פתיחת חזית שניה בגבול הצפון.הוא נמנע לעשות זאת עד עתה ללא הסבר המניח את הדעת (היתכן שהוא מכיר בגבול הבין לאומי?)
-החוליה המפגעת לחמה עד מות ולא חלצה את עצמה אחרי ההצלחות הראשונות שלה בשטח.מן הסתם זהו הדפוס הפלסטינאי של פעולות התאבדות.
סברה אחת לדפוס הפעילות הפלסטינאי שמתמקד בטרור ולא בגרילה הוא אופי תא השטח של יהודה ושומרון שהוא קטן מידי וסגור הרמטית ואינו מאפשר לוחמת גרילה יעילה כאסטרטגיה מתמשכת.

2)"יהודה תחילה"
הדינמיקה בשטח היא של החרפת הפגיעה באוכלוסיה האזרחית כמענה לפעולות טרור מוצלחות.ופגיעה זאת גוררת עימה גל חדש של פעולות שבראש ובראשונה הם פעולות נקם מידיות על שורת הפגיעות שזרע הצבא באוכלוסיה בתגובה המוצלחת שלו.
מי שרוצה מימין או משמאל להכריע את העימות הזה צריך לנתק בין הטרור לאוכלוסיה האזרחית.החרפת הלחץ על האוכלוסיה המקומית רק מחזק את הקשר הגורדי הזה.

3)לצבא אין יותר שפנים לשלוף.מן הסתם יתגברו את הכוחות באזור חברון יבצעו עוד סגרים/כתרים/מעצרים וילחמו בתשתיות הטרור חובקות עולם.
מעבר למלחמה התקשורתית התזוזות ב"שטח" הן מזעריות שרון כבר התבטא פעם ששחרור הלחץ מן המוקעטה ברמאללה משמעו הזזת טנק 150 מטר אחורה,כיבושה מחדש של חברון הוא הזזת טנק אחר ב150 מטר שמאלה.
צה"ל שולט לחלוטין בשטח שחרור הלחץ במוקד זה או אחר נובע בראש ובראשונה מן העובדה הפשוטה שבשביל לרכז מאמץ בגיזרה אחת יש לדלל את הגזרה השניה.עקרון בסיסי של בעית מחסור בכל תאוריה כלכלית בסיסית.

עופר שלח בYNET

... כולו מרור. 107219
ואולי זה מה שישתנה
ממשלה ימנית לאחר הקרובות ברשות שרון-מופז-נתניהו
תמשיך בקלוניזציה של השטח
תוך תהליך של טרנספר שקט שעיקרו נובע מלחץ בלתי פוסק על המערכות האזרחיות הפלסטינאיות.
ותוך חיזוק של התודעה היהודית.
... כולו מרור. 107221
למה כולו מרור? הנה, יש הוראה לזרז את הקמת "טיילת מערת המכפלה". העלות: חמישה מליון שקלים.
[לזרוז הקמת גדר הפרדה, כך התבשרנו בשבוע שעבר, אין כסף.]

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים