אקמול לכדור בראש 11
ההצעה המועלה איננה סבירה. לא ניתן יהיה לתקן את מערכת החינוך הישראלית על ידי פיצולה למערכת של עשירים ולמערכת של עניים. ההצעה משאירה את משרד החינוך, בתי הספר, המנהלים והמורים כמו שהם; היא תשפיע לכל היותר על %10 מהאוכלוסיה; ולכן היא כשלון.

הפתרון צריך להיות רוויזיה טוטלית במשרד החינוך. כמעט עד כדי ביטולו. להקטין את הכיתות, לפטר אלפי מורים לא יעילים ו"שרופים", למצוא מנהלים בלתי אדישים. לשרוף את שיטות הלימוד הקיימות ולמצוא חדשות. ומעל לכל, להרגיל את התלמידים שהם באו למקום כדי *ללמוד*. לא למען חיי החברה (אף כי הם חשובים), אלא לשם הלימודים.

אני בוגר ישיבה תיכונית. יום הלימודים שלנו התחיל ב8:00 בבוקר והסתיים ב-‏8:00 בערב. אני מסכים שאפשר לקצץ חלקים נרחבים ממנו (חצי ממנו הוקדש לתלמוד, ספר שאין לו כל מקום במערכת הלימודים), אבל לא נשמע לי סביר שתלמיד יחזור הביתה לפני 16:00. הם לא באו לבית הספר לכייף. ומספיק כבר עם הזיופים הקבועים הללו של משרד החינוך: אם תלמידים לפני עשור יכלו לעשות 7 בחינות בגרות, גם התלמידים של היום יכולים. קשה? TOUGH.

אבל ראשית יש להחליף את המורים. מעטים מאד המורים הראויים לתפקידם.
על מנהלים, מורים וחיות אחרות 41
איני בטוח ביחסי כלפי ההצעה המועלית במאמרו של שלומי בן יצחק. עם זאת, רעיון הרוויזיה הטוטאלית במשרד החינוך של יוסי גורביץ', הריהו משעשע באי מעשיותו במקרה הטוב.
מהיכן תמצא אלפי מורים יעילים וחדורי רוח קרב? מהיכן יצוצו מנהלים "בלתי אדישים" (נתון שאינני בטוח בו כלל - מנהלי בתי ספר שהכרתי היו בדרך כלל כל דבר פרט ל-"אדישים")? מהיכן יגיע הכסף?
ואשר ליום לימודים המסתיים בארבע אחה"צ - האם לא זכאים הילדים שתהיה להם ילדות כלשהיא, מעבר לכתלי בית הספר? תלמידים לפני עשור עשו בגרות מלאה ללא יום לימודים ארוך - לא בזה העניין.
מקצוע ההוראה, כך נראה לי מנסיוני הדל (לימדתי שנה באורט), משלב עבודה קשה עם משכורת לא אטרקטיבית במיוחד. שינוי אכן נחוץ, אך הוא חייב לבוא בהדרגה: סינון קפדני יותר של מורים, תנאים מועדפים למתקבלים, סקרים בקרב תלמידים והורים לגבי איכות ההוראה, ומתן סמכויות למנהל ביה"ס (צודק הכותב שי בעניין פיטורי מורים כושלים, משכורת דיפרנציאלית וכו')
יתכן כי הפתרון הטוב ביותר יהיה העברת מערכת החינוך לידיים פרטיות. כך יווצר שוק חפשי, ואולי אף ירדו המחירים המבהילים אותם נאלצים הורים לשלם עבור "חינוך חינם".

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים