כמה דברים 113727
על הרשע המסתתר בפרבר האמריקאי המושלם כבר עשו סרטים על גבי סרטים. מה כל-כך מיוחד בפאוור פאף? גם לא קניתי את החיבור לצלף הסדרתי.
תסריטאי הוליווד כבר הראו לנו הכל. קשה לדמיין משהו שיקרה במציאות ועדיין לא ראינו בקולנוע. אם זכור לי נכון, מיד אחרי 9/11 נגנז סרט קולנוע שהתבסס על סיפור דומה מאוד למה שהתרחש באמת. חורבן אורבני (כמו גם הרשע בפרברים) משחק על הפחדים הכי עמוקים שלנו, מכה בנו במקום בו אנו מרגישים הכי בטוחים. התסריטאים בסה"כ רוצים לרתק את הצופים, לגרום לנו להזדהות מוחלטת. בכל פעם שמישהו מצביע על הקשר הנ"ל בין העולם הטלוויזיוני/קולנועי לעולם האמיתי, אני מרימה גבה בביטול. אז מה? כל דבר שאומר, כל דבר שאעשה, כבר היה פעם בסרט.
ועוד כמה דברים 113734
בעוד שהסיכוי שמר יוסי לוי מרחוב הנביאים 16 בעפולה יזכה פעמיים בפרס הגדול של הלוטו הישראלי הם קרובים מאד לאפס, הסיכויים שמישהו באיזשהו מקום בעולם יזכה פעמיים בפרס הגדול הם טובים למדי (והדבר אכן קרה בניו ג'רזי).

באותו אופן, הסיכויים שפרק מסויים מסידרה מצויירת מסויימת יחזה אירוע ספציפי הם קטנים מאד, אך כפי שנגה אמרה, הסיכויים שאיזשהו סרט או פרק בסידרה כזו או אחרת חזו אירוע כזה או אחר בדיוק הם גבוהים מאד.
ועוד עוד כמה דברים 113848
בהרבה מובנים העניין דומה לשאלה מה קדם למה? הביצה או התרנוגלת? הסרט או המציאות.
במילים אחרות בשורה ארוכה של מקרים המציאות "מעתיקה" את הסרטים, או יצירות ספרותיות מפורסמות אחרות. כלי התקשורת עצמם אף עוזרים ל"דמיון" בכך שנותנים למקרים מפורסמים שמות תואר השאובים מיצירות, כאמור. כדבר המובן מאליו, שואבים היוצרים, הם עצמם, רעיונות מהמציאות. הא לך, אפוא, "מעגל שוטה".

על כל פנים, יהא ראשיתו של הגלגל היכן שיהא, אינני סבור כי ניתן לומר, בשטחיות מסויימת, כי יוצרי הקולנוע על סוגיהם "חוזים"‏1 את המציאות. למירב ניתן לראותם כחלק מאותו מעגל או אולי ככאלה שהעתיקו מהם. נו, שיגישו תביעה על זכויות יוצרים...

1 חוזים - במובן זה שהמתואר על ידם התגשם, ולאו דוקא שהם צפו זאת.
שאלה קטנה 114119
למה לפעמים את "נוגה" ולפעמים "נגה"?
שאלה קטנה 114211
שאלה מצויינת (אהמ אהמ דובי וטל). אני נגה, אבל במנגנון הכותבים של האייל אני נוגה (אין לי מושג למה). אז בכחול אני נגה, ובצהוב נוגה.
שאלה קטנה 114216
יו, ואני חשבתי שאת נוגה, ובאמת הופתעתי. זהו, סודר. עכשיו את נגה בכל מקום.
תודה. 114217

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים