Filling Sorry for the Banks 113786
Some how I can’t make myself cry for the poor banks (and their insurers) for losing all that money. The creation of a cashless society is the brine child of the banks having only one objective in mind: we, the consumers, should spend our heard earned cash as much as possible, quickly and easily.
Dealing with cash only has its setbacks (convenience, security, etc.) but it creates a positive frame of mind where people respect the value of their money, live within their means, and spend it within a budget.

Filling Sorry for the Banks 113799
אני לא מסכימה איתך. היתרונות של שימוש במזומן בלבד הם יתרונות לאדם הבודד (ואם להיות כנים, לאדם הבודד שלא מסוגל לשלוט בעצמו ולהוציא יותר כסף ממה שהוא יכול).
אני חושבת שבלי שיטת האשראי על כל גרסאותיה, ההתקדמות הכלכלית של העולם לא היתה מתאפשרת וכתוצאה מכך ההתקדמות הטכנולוגית לא היתה מתאפשרת. אני מציגה את הדברים באופן פשטני, בלי להיכנס לכל מיני תיאוריות כלכליות, אבל עקרונית, בלי שיטות אשראי וכדומה יהיה קשה מאוד לנהל כלכלה מודרנית.

אני גם לא בטוחה שאתה צודק כשאתה אומר שהאשראי הוא ''פרי מוחם'' של הבנקים. למיטב ידיעתי מדובר בפרי מוחם של פוליטיקאים מסוף המאה התשע עשרה שהבינו שאשראי הוא דרך טובה לצאת מבוץ כלכלי מדיני ולהזנקת החברה והכלכלה קדימה. השיטה הזו עברה גם למישור הצרכני הפרטי מאותה סיבה בדיוק.

אני מסכימה איתך שהאשראי גורם לאנשים רבים נזקים פרטיים (אוברדרפט ובאופן כללי הוצאה יותר מהכנסה) - וכשזה מצטבר, הנזק הופך למשהו יותר כללי.

אבל - לדעתי, התרופה למצב הזה הוא לא ביטול שיטת האשראי וחזרה לעבודה עם מזומנים בלבד, אלא חינוך להתנהגות צרכנית וכלכלית נבונה יותר בעידן שבו האשראי ולא המזומנים הוא הדרך לבצע עסקאות.

ואם נחשוב על זה, הרי שאף אחד אף פעם לא טרח ללמוד או ללמד את הנושא בעולם הצרכני הפרטי ולא עבור עולם החברות והארגונים. מדי פעם בתכנית של אושרת קוטלר או של אופרה וינפרי להבדיל, מגיע איזה מומחה כלכלי, מספק ''טיפים לצאת מהמינוס'' ונותן את הדעת על התנהגות כלכלית בעידן האשראי. אבל אם נחשוב על החינוך הכלכלי שקיבלנו מן ההורים שלנו, בבית הספר ובכלל בתהליך הסוציאליזציה הכלכלית שלנו - הרי שלימדו אותנו רציונלים של פעילות כלכלית באוירת ''מזומנים'' ולכן רבים מאיתנו נכשלים במציאות - האוירה הכלכלית היא לא של ''מזומנים'' וכנראה לעולם לא תשוב להיות.

הפתרון הוא ללמוד לנהל נכון את האשראי.
Filling Sorry for the Banks 113859
Of course you’re right and there is no way back.
I accept your correction that politicians invented the credit system…..make sense. (most probably bankers turned politicians)
Never the less my argument revolves around respect for money. I don’t know if you remember the early ‘80th, but at that time a credit revolution took place in Israel (with an active support of that “genius” Milton Friedman), and what happened??? The inflation reached 1000%!!!
Of course education is the right thing, but is it practical? Credit cards been around over 30 years (I still remember my first card from Bank Ha’poalim…forgot the name) but can you say our children are better equipped to deal with credit?

Filling Sorry for the Banks 113886
אם זכרוני אינו מטעני, האינפלציה בישראל הגיעה, במקסימום, לכ-‏800 אחוזים, ומעולם לא לאלף. אבל אני לא אתקטנן על זה. לא הבנתי איך בדיוק כרטיסי האשראי הביאו לאינפלציה, אבל אני אשמח אם תסביר לי.
למלא סארי עבור הבנקים 113805
נתחיל מזה שאת הכסף איבדו אזרחים פשוטים, ולא הבנקים. גם אם הבנקים יחזירו את הכסף, מי שינזק בעיקר זה הלקוחות, שידרשו לכסות על הפסדי הבנקים דרך עמלות גבוהות יותר.

כרטיסי אשראי, מה לעשות, אינם שונים באופן מהותי מכסף מזומן בהיסטוריה שלהם - כסף מזומן אינו אלא *אישור ממלכתי* על פיו יש לרשותך (או שיש לך בעל חוב) זהב בכמות מספקת כדי לכסות על ההתחייבות הרשומה על המזומן. למעשה, כל שטר לא היה אלא צ'ק. הדבר נועד להקל על אנשים, כדי שלא יצטרכו להסחב לכל מקום עם מטבעות כסף וזהב כבדים ומגושמים.
עבר זמן, הזהב הפסיק להיות דרך תשלום ריאלית, והשטרות קיבלו את הבכורה. אבל גם להסתובב עם שטרות בכמויות ובערכים גבוהים זה לא נוח ומסוכן למדי. לכן, קמו חברות שהסכימו ליצור "שטר אלקטרוני" עם כל מיני יתרונות נוספים - שלא כמו צ'קים, הם לא יכולים לחזור, ומצד שני, הקונה מקבל הזדמנות להספיק "לגמור את החודש" בלי להזדקק מהלוואות מהבנק, כל עוד המשכורת שלו מכסה על ההוצאות שלו. כלומר, במקום שתאלץ להחזיק בבנק לפחות את סכום ההוצאות הצפוי לך במהלך החודש, אתה יכול לעמוד על יתרה של אפס, כל עוד המשכורת שתכנס בתחילת החודש הבא תכסה על ההוצאות.
אם כל חטאת של הכלכלה הפרטית של ישראלים הוא האוברדרפט, ולא כרטיס האשראי. אוברדראפט הוא רעיון שאינו מיושם במרבית המדינות המערביות האחרות (אישית אינני מכיר אף מדינה אחרת בה יש אוברדראפט). אם אתה רוצה להכנס לחובות - אתה צריך ללכת לבנק ולקבל הלוואה של ממש. אם לא עשית זאת, היתרה המינימלית שלך בבנק היא אפס. האוברדראפט הוא הרע שבכל העולמות - הוא הלוואה שנורא קל לקבל אותה (מרגע שקיבלת מסגרת אשראי מהבנק עם פתיחת החשבון, יש לך "הלוואה אוטומטית" בתחום מסגרת האשראי הזאת), ומשלמים עליו עמלה גבוהה בהרבה מאשר על כל הלוואה אחרת שמציעים הבנקים (פשוט משום שזו הלוואה בלי תאריך פרעון, ולמעשה בלי התחייבות לפרוע אותה במהלך חייו של האדם כלל...). הבורות בקרב הציבור בנוגע לאוברדראפט היא מזעזעת. פגשתי כבר מספר אנשים שהחזיקו מצד אחד בחסכונות, ומצד שני באוברדראפט. למה? כי הם פחדו שברגע שיכניסו את החסכונות לחשבון העו"ש שלהם, הם "איבדו" את הכסף - "האוברדראפט בולע את המשכורת", הם מתאוננים. אבל זהו טירוף! כל ריבית שהם מקבלים עבור החסכונות שלהם היא כאין וכאפס לעומת הריבית שהבנק לוקח על האוברדראפט. למעשה, סביר להניח שעדיף לאנשים הללו *לקחת הלוואה מהבנק* ולכסות על האוברדראפט - זה יצא זול יותר. זה גם יכריח אותם להחזיר את ההלוואה, דבר שאנשים באוברדראפט לא חושבים אליו, ולכן לא מפנים חלק מההכנסה שלהם למטרה זו.
תאגיד כא"ל מפרסם כיום הלוואה קלה להשגה של עד 20,000 ש"ח - "אפילו בשביל טיול". האדם הסביר שמסתכל על הפרסומת הזאת אומר לעצמו - "מה הם מופרעים?! לקחת הלוואה בשביל שטויות?", אבל למעשה, אותו אדם עושה זאת כל פעם שהוא מכניס את עצמו לאוברדראפט עבור שטויות אחרות. לא חסרים אנשים שעושים זאת. לא בדקתי את תנאי ההלוואה הנ"ל, אבל סביר להניח שעדיף לקחת אותה מאשר להכנס לאוברדראפט.
כמובן שהרצון של הבנקים להכניס אנשים לחובות, למשל דרך הלוואה כזאת, אינו תמים כלל וכלל - לדעתי, פרסומות כאלו הן נבזות לשמה. אבל יש יותר גרוע - קראתי לא מזמן בעיתון שפקידי קבלה בבנקים קיבלו הוראה לעודד אנשים לפתוח תוכניות חסכון, גם כאשר יש להם אוברדראפט. זוהי לא סתם נבזות, זו הטעיית הציבור וגניבת דעת (וממון).
בקיצור, כרטיסי האשראי הם לא הבעיה. האוברדראפט הוא הבעיה. המצאה זדונית שלדעתי יש לאסור על קיומה. רוצה אדם הלוואה מהבנק, יתכבד וילך לסניף הקרוב למקום מגוריו, יפגש עם הפקיד ויחתום על כל הטפסים. אם הוא מוכן לעשות את כל זה - אז הוא באמת צריך את הכסף.
למלא סארי עבור הבנקים 113806
בארצות רבות שבהן אין אוברדראפט בנקאי פר סה, יש "אוברדראפט" של חברות האשראי. בעיקר בארצות הברית אנשים נמצאים ב"מינוסים" אדירים בכרטיסי האשראי שלהם. וזה בעצם אותו הדבר כמו אוברדראפט בנקאי, לא?
מה זה משנה מי נתן לך את אותה הלוואה אוטומטית, הבנק או חברת האשראי?
למלא סארי עבור הבנקים 113821
Nachon Mehod!!!
its called "Budget Account"
למלא סארי עבור הבנקים 113862
I read the article in Ma’ariv and there it was mentioned that the customers were compensated for their loses…I guess each news provider has its own agenda….;)))))
Thanks for the history lesson. I DIDN’T KNOW THAT!!!

למלא סארי עבור הבנקים 113889
כשנגנב *מספר* כרטיס האשראי שלי (מישהו השתמש בו כדי לבצע רכישות אונליין), פוציתי ע"י בנק לאומי על הסכום המלא.

ד"א דובי - כבר העירו כאן על דרך הפעולה השונה מאוד של כרטיסי אשראי בישראל לעומת כרטיסים בשאר העולם. אותי משעשע שכרטיסי אשראי *נקראים* בישראל "כרטיסי אשראי" - הרי אין להם שום אשראי...
למלא סארי עבור הבנקים 113902
יש להם אשראי. את יכולה יכולה לבקש שקנייה מסויימת (או שבאופן גורף כל הקניות שלך) תבוצע ב''קרדיט'', כלומר בכל חודש תחויבי באחוז מסויים מסך החוב שלך לחברת האשראי.
אוי. אולי זה משהו חדש? 113903
אוי. אולי זה משהו חדש? 113905
לא יודע, מצד שני אני לא מכיר אף אחד שמשתמש באופציה הזאת.
למידע נוסף:
אוי. אולי זה משהו חדש? 114155
אני השתמשתי באופציה הזו פעם אחת: בשתי קניות גדולות של רהיטים (מאותו עסק), כאשר נדרשתי לשלם מראש ולקוות שהעסק לא יפשוט רגל. היתה לי תקווה (תמימה? אשמח מאוד לדעת) שאם אכן הוא יפשוט רגל, אוכל להורות לחברת האשראי להפסיק את התשלומים. עכשיו כשאני חושב על זה, אם חברת האשראי מעבירה מיד לעסק את התשלום, ורק מחייבת אותי בתשלומים, יש להניח שהתקווה הזו אכן היתה תמימה. באסה, גם הסתכנתי וגם סתם שילמתי ריבית.
אוי. אולי זה משהו חדש? 114184
אכן כך.
עסקת תשלומים ביוזמת העסק (10 תשלומים שווים ללא הצמדה וללא ריבית) מאפשרת לך להפסיק את התשלומים אם העסקה לא יצאה אל הפועל.
עסקת קרדיט (ע"י חברת האשראי) לא ניתנת לביטול.
ההבדל הוא, שבמקרה הראשון בעל העסק מעביר הודעות חיוב לחברת האשראי פעם בחודש כמספר התשלומים והיא משלמת לו אותם מידי חודש ומחייבת את הלקוח. במקרה השני, חברת האשראי משלמת לבעל העסק בפעם אחת ורואה בכך הלוואה ללקוח, אותה הוא מחוייב להחזיר בלי שום קשר לביצוע העסקה.
אוי. אולי זה משהו חדש? 114185
כתיבת מכתב מנומק ומנומס לחברת האשראי שטוען שהעסקה האמורה לא בוצעה במלואה, תוך כדי הסבר לסיבות אי ביצוע העיסקה, יכולה לגרור את ביטול תשלומי הקרדיט (בלי לקבל החזר על התשלומים שבוצעו).
אוי. אולי זה משהו חדש? 114196
שווה לנסות, להפסיד אי אפשר בכל מקרה.
אני זוכר שבתקשורת התפרסמו מספר סיפורים מהסוג הזה והתשובה שנתתי הגיעה משם.
אוי. אולי זה משהו חדש? 114333
ניסיתי והצלחתי, רק שהיה מדובר בחברה שבאמת פשטה את הרגל בלי לבצע את העיסקה, וגם אז, זה היה נתון לשיקול דעתה של חברת כרטיס האשראי.
לא חדש, אבל בארץ רוב האנשים משתמשים 113927
באוברדרפט בתור מסגרת האשראי שלהם, מה שאי אפשר לעשות בארה''ב
לא חדש, אבל בארץ רוב האנשים משתמשים 113935
אפשר לקבל בבנקים אמריקאים אישור למשיכת יתר, אבל הם לא מפרסמים את זה או דוחפים את האופציה הזו ללקוחות. הרבה אנשים מקיימים אוברדרפט על כרטיס האשראי (במיוחד בעונת הכריסטמס) כשהם מגלגלים את פרעון התשלומים מחודש לחודש ובריבית גבוהה.

הבנקים, או במיוחד בנקים למשכנתאות, דוחפים חזק מוצר שנקרא
home equity או משכנתה שניה/משלימה. זה מעין קו אשראי בריבית התחלתית נמוכה שעומדת כנגד חלק מהחלק היחסי של בעל בית בערך הבית. נהוג להשתמש באשראי כזה לתשלומי אוניברסיטה או שיפוצים או קניית מכונית (אם כי יש כאלה שמשתמשים בזה גם לטיולים). הריבית על קו האשראי פטורה ממס, כמו כל ריבית על משכנתא.
למלא סארי עבור הבנקים 113906
עצם זה שאת קונה היום ומשלמת ב-‏2 לחודש, זה אשראי.
קתדרלות הממון 114016
''הדממה והשוממות לבשו אותה נוכחות מרשימה שהלילה משווה תמיד לרובע הבנקים, שהוא דומם ושומם הרבה יותר בלילה מכל רובע אחר...גם מחמת הבדידות הקדושה היורדת על המקומות האלה כאשר ''הכסף'' נח - מזעפו.
לאחר שאחרוני הפקידים והמנכ''לים הולכים להם ומסתיימת הפעלתנות המתישה והאבסורדית, שבה לא יוצלח אחד, ששכרו חמשת אלפי פסוס בחודש, מגלגל בידיו חמישה מיליונים והמוני-המונים ממש מוסרים מתוך זהירות מירבית פיסות-נייר בעלות תכונות מאגיות, שהמונים אחרים מוציאים מאשנבים אחרים מתוך זהירות הפוכה. תהליך שכולו כישוף ותעתועי דמיון, כי אף-על-פי שהם, קהל המאמינים, אנשים ריאליסטים ומעשיים, בעיניהם, הם מקבלים ברצון את הנייר המלוכלך הזה, שבעיון מדוקדק אפשר לגלות בו כמין הבטחה אבסורדית, שאדם שאפילו אינו טורח לחתום את שמו במו ידיו מתחייב בה בשם המדינה לתת דבר-מה תמורת הנייר הזה.
והמאמין מסתפק משום מה בהבטחה הזאת...ומה שמתמיה אף יותר הוא, שעל-פי-רוב נותנים נייר אחר תחת פיסות-הנייר האלה, נייר נקי מהן אך גם אבסורדי מהן, שאדם אחר מבטיח בו למאמין שתמורת הנייר החדש הזה תינתן לו כמות כלשהי של הנייר המלוכלך ההוא, כמין שיגעון כפול ומכופל.
וכל זה מייצג ''משהו'' שאיש לא ראה מעולם, משהו שלפי השמועה שמור ''אי-שם'', בייחוד בארצות-הברית, במערות פלדה.
ומילים כגון ''חבר נאמנים'' ו''פדיון'' מעידות כמאה עדים שכל הענין הזה הוא ענין דתי במהותו''.

מי כאיש בואנוס-אירס מתאים לכתוב דברים כאלו.
ארנסטו סבטו-''על גיבורים וקברים''.
קתדרלות הממון 114096
שיבשת קלות את שם ספרו של סבטו, צ''ל ''על קברים וגיבורים''. אכן רומן ענק.
אכן.תודה. 115396
טעות בידך דובי 114047
כרטיסי האשראי בארה"ב משמשים בדיוק באותו תפקיד כמו האוברדרפט. אם אינך יכול לשלם את היתרה כולה בסוף החודש (לרוב תוך כ 20 יום מסוף החודש), אתה משלם ריבית גבוהה למדי כל עוד יש לך יתרת חוב. כל מי שצופה כאן (ונחרד) בתכנית של suze orman רואה שיש אנשים רבים שיש להם חסכונות ובצידם חובות ענק בכרטיסי אשראי. לגבי הקלות של השגת אשראי, אם תכלכל את צעדיך בתבונה תוכל להשיג כאן מסגרת אשראי של כ 15000 דולר תוך שנתיים ולעתים קרובות יגדילו לך אותה גם בלי שתבקש.
Credit, I'm an orphan 114149
משום מה השיטה הישראלית, בה הבנק יודע בדיוק מה המשכורת החודשית של בעל החשבון ומסגרת משיכת היתר מוגבלת בהתאם, נשמעת לי עדיפה. החיסרון היחיד הוא, כמובן, בתחום הפרטיות; אבל נדמה לי שגם בארה"ב הבנק יודע בדיוק כמה אתה מרוויח...
Credit, I'm an orphan 114152
בארה''ב ישנו דירוג-אשראי לאנשים פרטיים. בארץ הנושא עדיין בחיתוליו, מה שמאפשר לבנקים, שהם בעלי המונופול על היסטוריית-האשראי של אנשים (לא רק מונופול, אלא אולי אף קרטל) לפעול ללא תחורות בשוק האשראי.
הבנק בארה''ב לא מעורב בד''כ 114163
בהנפקת כרטיס האשראי שלך. אם דירוג האשראי האישי שלך הוא נמוך (נניח כי רק נחתת כאן), העובדה שאתה מרוויח מיליון דולר בשנה לא תעזור לך ועדיין תקבל מסגרת אשראי ראשונית נמוכה. דירוג האשראי מתבסס בעיקר על:

- האם אתה משלם בזמן
- כמה אתה מנצל כרגע ממסגרת האשראי הקיימת
- כמה קווי אשראי יש לך ומאיזה סוג (כרטיס אשראי, משכנתא, חכירת רכב וכו')
- כמה זמן כבר יש לך מסגרת אשראי
- האם פשטת בעבר את הרגל

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים