מה עם קשרי זאבי - מצנע? 116051
אני חייב כבר שבוע לכתוב על עמרם מצנע ואיכות הסביבה, לבקשת ע"ב.
זו הזדמנות לציין את הסיוע הרחב של עיריית חיפה, בראשות מצנע, לפרוייקט "גרנד קניון" של גד זאבי: הקצאת קרקעות ציבוריות באזור רגיש בין ערוצי נחל גיבורים ונחל שאנן, אישור בנייה בשטח תוך כדי חציבות ענק בהר שגרמו לסדקים בקירות בנייני מגורים בשכונת יזרעאליה - במרחק מאות מטרים. כאשר התושבים התלוננו, העירייה הכריזה על המבנים שלהם כמסוכנים והם למעשה נאלצו לשאת בהוצאות ולא זאבי והעירייה שגרמו לכך.

אין זה הכל:
פרוייקט "מנהרות הכרמל" הוא פרוייקט ענק, לכריית כביש ממחלף חיפה דרום למחלף הקריות, מתחת לכרמל ולמעשה עוקף חיפה.
עם פיתוח מתחם "גרנד קניון", חל שינוי בתוכנית המקורית שדיברה על כביש עוקף חיפה, עם שני פתחים בלבד.
התוכנית החדשה, כוללת מחלף ענק - נחשו איפה? - ממש ליד ה"גרנד קניון", שיבתר את מה שנשאר מוואדיות מזרח חיפה, שיהפכו לכבישים עורקיים חדשים.
משמעות הדבר היא גם עלייה לגובה של אזור "גרנד קניון" (כ-‏150 מ') במקום מנהרה בגובה אחיד, וגם יצירת מוקד חדש של זיהום אוויר בעורפה של הגדולה בשכונות חיפה - נווה-שאנן, שסובלת כבר מזיהום האוויר במפרץ מצידה השני.
למרות התנגדות עזה של הגופים הירוקים ותושבי האזור, מצנע לא נסוג מתוכנית זו. שר הפנים אישר אותה לפני כשבועיים, לאחר עיכובים רבים במוסדות התכנון, ונראה שיוחל בביצוע במהלך 2003.

בעיה אחרת, לא קשורה לזאבי (ככל הידוע לי), היא חופי חיפה.
בתקופת כהונתו הראשונה של מצנע, הוקמה הזוועה האדריכלית הידועה כיום כמלון מרידיאן / מגדלי חוף הכרמל, ועד היום מנסה עיריית חיפה לדחוף להקמת מרינה בראש הכרמל.
הוצעו מספר חלופות למיקום מרינה, כאשר הגופים הירוקים מעדיפים מרינה בקרבת נמל חיפה. העירייה מתעקשת על אזור בין המכון לחקר ימים ואגמים לשכונת בת-גלים - בדיוק האזור בו נושק הכרמל לים. לא עוד "ככרמל בים יבוא" אלא "ככרמל בנדל"ן יבוא"?
הגופים הירוקים מתנגדים לתוכנית זו, שתזיק קשות לראש הכרמל ולשוניות התת-ימיות שבשטח. הניסיון של הרצליה ואשקלון מעיד על כך, שגם אין הצדקה ממשית למרינה ולרוב משמעות מרינה היא בניית מגדלי מגורים בקרבת הים, דבר שכמעט לא ניתן לאישור בהעדר מרינה.
כחלק מסיפור המרינה, הוקם מחלף אלנבי שתוכנן כך שיאפשר גישה נוחה למרינה.
חרף מאמציה של עיריית חיפה, התוכנית עדיין תקועה - ולא במעט בשל התעקשות העירייה על ראש הכרמל ואי נכונות לשקול חלופות אחרות, פחות רגישות.

לסיכום, מבחינה סביבתית, עמרם מצנע הוא מועמד בעייתי, אם כי לדעתי האישית נזקיו המצטברים של אריאל שרון לתחום זה גדולים יותר, וראו דיון 415
מרינה בראש הכרמל?! 116053
איך הסירות יעלו לשם? במעלית? :)

אגב, דווקא יש מעלית לסירות, חדשה אפילו (במצב טוב, ממלכה):
מרינה בראש הכרמל?! 116056
השם ראש הכרמל מתייחס לקטע החוף בין המכון לחקר ימים ואגמים לבת-גלים.
אגב, הכרמל נמשך גם מתחת לים, ויש בו קניונים של ממש מתחת לים בעומק כמה עשרות מטרים - ממש באזור של המרינה - שצפויים להריסה, חלקית או מוחלטת, כתוצאה מהקמת המרינה באתר זה.
עסקה הוגנת 116134
בונים כמה קניונים ביבשה, ובתמורה הורסים כמה קניונים מתחת לפני הים. למה לקטר על כל דבר?
מה עם קשרי זאבי - מצנע? 116374
יש על מצנע עוד סיפורים כמו הנ"ל, שכמו שהם ידועים לי ולעמית, הם בודאי ידועים לעיתונאים רבים. אולם כמה מוזר: שלומי אוז (עוז?) -פעיל ליכוד זוטר, הרבה יותר מעניין וחשוב מאשר עמרם מצנע- ראש מפלגת העבודה, והוא זה שתופס כותרות ראשיות בתקשורת יום אחרי יום. יש עוד מי שחושד כמוני שהתקשורת מגמתית ושמאלנית, ויש לה עניין להכפיש את הליכוד לפני הבחירות, בעוד היא משתפת פעולה עם תדמית ה"פוליטיקה הנקייה" של מצנע?
טוב, לא טרחתי לכתוב את זה רק כדי להיות האדם האלף שמתלונן בפעם האלף על זה שהתקשורת הממלכתית שלנו לא "פרית".
העניין הוא שזהו לדעתי שורש הבעיה, ולוז הפתרון לבעיה המובאת במאמר הזה. המאמר מצביע על מציאות בו כלבי השמירה "נרדמו בשמירה", קרי התקשורת והמוסדות המבקרים לא מלאו את תפקידם.
ההסבר שלי למציאות זאת היא כדלהלן: דמוקרטיה היא צורת שלטון. בהיותה כזאת היא מוקד כוח. בהיותה מוקד כוח היא מושכת אליה כל מיני תאבי כוח ובצע למיניהם. כדי לאזן את האפשרות של השתלטות של גורמים שינצלו את כוח השלטון למטרות זרות הנוגדות את טובת הציבור, יש מלבד השלטון הרישמי מוקדי כוח נוספים בחברה הדמוקרטית, שהם בעיקר התקשורת, והמערכת המשפטית, וגם אליטות כלכליות, הצבא, המשטרה, אנשי רוח ותרבות ועוד. המטרה של פיזור הכוח השלטוני היא לאפשר ביקורת הדדית של הגופים השונים זה על זה כדי לא לאפשר את ההסתאבות של המערכות הללו.
הבעיה היא שזה מאוד יפה לסמוך על יושרם ומסירותם לתפקיד של העתונאים, וכן על האובייקטיביות של המערכת המשפטית ועל הדבקות באמת של מבקר המדינה וחוקרי המשטרה. אולם נראה לי שזה לא יהיה חצוף מדי מצידי להעריך, שזה לא לגמרי המצב. האמת היא ש"המנגנון הדמוקרטי" בעצם נסמך על כך שבמערכות התקשורתית, המשפטית, המשטרתית, וכו', יהיו מגוון של אנשים, כך שתמיד יהיו שם אנשים ש*האינטרס* שלהם, (ולא רק יושרם ורדיפת האמת הבוערת בעצמותיהם), יהיה לחשוף את השחיתות של אלו המצויים בשלטון, לא משנה איזה שלטון הוא. במצב של חופש תקשורתי אמיתי תמיד יהיו עתונאים מהצד השני של המתרס, שיהיו מוכנים לפרסם ולהדהד האשמות ובעיות על המצויים בשלטון. כך גם יכולה להיות בקורת על תפקוד של המערכת המשפטית הפרקליטות וכו'. כל החלטה תותקף ותועלה לדיון על ידי הצד שנפגע ממנה.
אולם אצלנו נוצר מצב חולני, המסאב את הדמוקרטיה. התקשורת, הפרקליטות ובתי המשפט, בנויים כמעט הומוגנית מאנשים שהאינטרס הפוליטי שלהם אחיד. בנוסף לכך, המנגנון פועל כך, שהוא מנציח את עצמו. אם על ידי כך שהמערכת עצמה ממנה את ממשיכיה, כמו במערכת המשפטית, (שם יש משקל מכריע לדעתם של השופטים לגבי מינוי ממשיכיהם). ובין אם על ידי שיתוף פעולה בין המערכות: כגון פסילת החוק המכשיר את ערוץ 7 על ידי המערכת המשפטית, או עכוב מינוי אדם מסוים לראשות השידור על ידי הבג"ץ. התקשורת מצידה מגוננת ומונעת כל בקורת משמעותית על המערכת המשפטית. בקיצור, צבת בצבת עשויה, ומאחורי הסבך הזה מסתתרים הרבה נחשים ועקרבים, שלמערכת אין אינטרס לחשוף כי הם מ"שלנו".
במערכות אלו אין כמעט אנשים שהם לא מ"שלנו". החריגים המעטים משתדלים ללכת מאד בשקט, כדי לשמור על מקום עבודתם. לכן העמותות של ברק לא נחקרו בזמנו, על אף שהתלונה הוגשה לפני הבחירות ב99, לכן התלונה של יעל דיין על שוחד במפלגת העבודה שהוגשה לפני מספר שבועות, לא נחקרת כעת. לכן דני יתום המואשם בתצהיר כוזב לבג"ץ לגבי ניגוד האינטרסים של גינוסר, לא צריך להתעמת עם שאלות מביכות בתקשורת, ולכן יצחק הרצוג המועמד לכנסת מטעם העבודה, כלל לא נחשב לחלק מן העולם התחתון על אף שיש חשד שאת מקומו במפלגת העבודה רכש באמצעות העברות ענקיות של כספים בצורה לא ממש חוקית לעמותות תמוהות, ועוד ועוד. ניתן למלא הרבה דפים בדוגמאות של האפליה המוזרה בה נוקטות המערכות הללו לגבי אנשים משני צידי המתרס הפוליטי.
בקיצור, כל עוד המערכת התקשורתית והמשפטית לא יהפכו להיות הטרוגניות מבחינת ה*אינטרסים* הפוליטיים של המשתתפים בהם, הדמוקרטיה שלנו תהיה חולה מאוד, והרקב יפשה בכל מקום. כל עוד נצטרך לסמוך על ה"אובייקטיביות" ו"רדיפת האמת" של השופטים והעתונאים נקבל את הסיאוב הקיים.
האם אני אופטימית לגבי האפשרות שזה יקרה מעצמו? לא כל כך. זה יקח הרבה זמן, אם בכלל. לדעתי, רק אם תתרחש איזושהי קטסטרופה של קריסה רבתי של אחת המערכות, יתאפשר רענון אמיתי והחלפת האנשים, כך שיהיה שינוי מבריא.
ומה עם הערוץ הראשון? 116423
אכן, חד צדדיות מופיעה בתקשורת. אבל לא רק מהצד השמאלי של המפה. ולראיה: הערוץ הראשון, קשה להאשים את המינויים האחרונים בו בעודף נטיה לשמאל.
דוגמה נוספת היא האופן בו כפה עצמו אורי דן, המקורב לשרון על התוכנית "הכל דיבורים".
ומה עם הערוץ הראשון? 116738
אם החד צדדיות היתה מופיעה משני צידי המפה היא לא היתה כל כך חד צדדית... הדוגמאות שהבאת הן היוצא מן הכלל שמלמד על הכלל.
אין לי בעיה שאיש זה או אחר בתקשורת יהיה חד צדדי, להיפך, זה נראה לי טיבעי לחלוטין שלאדם דעתן ומוכשר יהיו דעות פוליטיות, ואני לא רואה פסול בכך שזה מתבטא בעבודתו העתונאית. מה שאני טוענת הוא שמערכות כפי שהן היום, לא נותנת ל''חד צדדים'' מכל הצדדים להתבטא. מצידי שתהינה אפילו שתי מערכות שידור במימון ממלכתי, אחת יותר שמאלית ואחת יותר ימנית במוצהר. לא יתכן שכל אמצעי השידור הנוטים ימינה יחשבו פירטיים, בעוד שהשידור הנוטה שמאלה יחשב ממלכתי. זה לא דמוקרטי, וזה בדיוק המצב שמאפשר פריחת רקבונות כמו אלו שתארת במאמר.
"יחשבו פירטיים"? 116828
הם לא רק נחשבים פירטיים, הם באמת כאלה.
"יחשבו פירטיים"? 116859
ומה אתה אומר לעניין?
סיפורי מצנע 118237
היום מתפרסמים ב"מעריב" תחקיר ובו רבים מ"סיפורי מצנע". אבל אני מנחש שהסיפור לא "יתרומם" - לא ידונו בו במשך שעות בתוכניות הבוקר והצהריים ברדיו, לא ידושו בו במהדורות החדשות, וודאי שיתעלמו ממנו כמעט לגמרי ב"ידיעות".

סיפורי מצנע 118240
ועוד ב"מעריב" על ההבדל בין הסיקור התקשורתי של השחיתות ב"עבודה", לבין סיקור השחיתות ב"ליכוד":
סיפורי מצנע 118398
אנשי מעריב הם צדיקים ידועים שמחפים ומצדיקים את הבוס שלהם שהורשע וישב בכלא.
מרוב צדיקותם הם פיטרו את משה נגבי מהעיתון כאשר לא רצה להשתתף בסיקורם ה''הוגן'' בפרשת נימרודי, ומאז הם מכפישים אותו תחת כל עץ רענן ומעל כל גבעה רמה.
סיפורי מצנע 118304
תודה! התכוונתי לשים את הקישור לידיעה בעצמי. (ואין צורך באלמוניות כאן).
בעוד שבעמדותי הפוליטיות, אני קרוב הרבה יותר למצנע מאשר לשרון, אין ספק שהכיסוי התקשורתי לפרשה לוקה בחסר, בלשון המעטה.
סיפורי מצנע 118312
הוא שאמרתי
תגובה 107601
אגב מצנע 118314
הסיסמא הנכונה לעבודה היתה צריכה להיות ''והצנע לכת''.
אך לנוכח ססמה כזאת 118405
אפילו הסטיקר הכחלחל היה מאדים

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים