הם קוראים את האייל 118586
הם קוראים את האייל 118605
אוי, חבל שלא הספיקו לחוקק את החוק הזה כבר בכנסת היוצאת. היה היסטרי לראות את ש"ס מנהלים בחירות מקדימות.

אבל מאחר ואפילו ההנאה הזאת תלקח מאיתנו, לא נותר לי אלא להגיד: הבוז למי שתומך בהצעת חוק שערורייתית שכזו.
הם קוראים את האייל 118609
האם זה הכרחי לכפות את ההליך הדמוקרטי על מפלגות המשתתפות בבחירות דמוקרטיות? למה צריך להפריע לי אם מפלגה מסויימת מחליטה שהיא לא מעוניינת בפריימריז דמוקרטיים?
אם זה לא מפריע לי ולא הפריע לאף-אחד אצל ש"ס, למשל, למה אנחנו מסתערים על הליכוד? מי שהדמוקרטיה בראש מעייניו יכול פשוט לבחור במפלגה אחרת, בדיוק כמו שמישהו כזה לא יבחר בש"ס.
בשבילי, השאלה שלך מאירה באור חדש את כל הדיון שלנו על הליכוד.
בטח שזה הכרחי 118633
לא פחות מהחוק שאוסר על הסעת פרה שחפנית ברכבת העמק.

מה שקורה הוא שהנהגת הליכוד מבינה שהיא צריכה להיראות כמי שפועלת למניעת אותן תופעות שהתגלו אצלם לאחרונה, ואת הספחת הזאת שנקראת פריימריז היא לא מוכנה לסחוב לבד. אם כבר אנחנו נדפקנו, הם אומרים שם, למה שלא נטיל גם על היריבים שלנו את אותה קללה?

ביקורת אוהדת יותר של הדינמיקה הליכודית יכולה לטעון שהליכוד מביט בסקרים ולא מאמין שלמרות מה שקורה הם עדיין המפלגה הגדולה ביותר, ושענבל גבריאלי הולכת להיות חברת כנסת. אם הציבור מטומטם עד כדי כך צריך להגן עליו מפני עצמו, ורצוי לעשות את זה עוד לפני שאתי אלון מרכיבה את הממשלה.
הם קוראים את האייל 118660
שאלתי שאלה? ואפילו לא ידעתי שאני כזה.

אנחנו מסתערים על הליכוד לא בגלל שיטת בחירת המועמדים שלה, אלא בגלל המועמדים שנבחרו, מתוך הנחה שגם מנהיגי הליכוד לא רוצים את נציגיו של אלפרון ברשימה הליכוד, כי הם מבינים שזה פוגע בהם. אבל העניין הוא בדיוק זה שאנחנו מודעים שהרבה אנשים בארץ, ובעיקר נכון הדבר לגבי שתי המפלגות הגדולות, אינם רואים בדמוקרטיה ערך חשוב. למעשה, הם הולכים להצביע למפלגה מסוימת כי ככה הם רגילים. ככה ההורים שלהם עשו, ככה החברים שלהם עושים, זה הבית שלי וכד'. אבל ממנהיגי הליכוד אנחנו מצפים לקצת יותר אחריות - הם יודעים שיש להם בכיס מספר מסוים של מנדטים (19, ככל הנראה), והם רוצים הרבה יותר, ולכן הם צריכים לפעול כדי לספק לא רק את אותם מצביעים שרופים, אלא גם את שאר האלקטורט הפוטנציאלי שלהם (עוד כ-‏20 מנדטים, לפי הסקרים המחמיאים ביותר מלפני הפריימריז).
אז תגידי שאני צבוע, משום שאני בכל מקרה לא אצביע לליכוד, אז מה פתאום זה מפריע לי? ואני אענה - אני מנסה לשכנע את אותו אלקטורט פוטנציאלי שלא להצביע לליכוד, כדי למנוע את מה שאני רואה בו פגיעה משמעותית הן בעקרונות הדמוקרטיים של ישראל והן במדינה עצמה, דרך חקיקה מסוכנת שעלולה להגרם על ידי גורמים פליליים שמחזיקים נציגים בכנסת.

אמרתי שוב ושוב - לדעתי אין טעם לא בבחירות במרכז ולא בפריימריז. שתי השיטות שליליות, ופועלות על "פוליטיקה של זהות" מחד ועל תרבות הרייטינג מאידך. שני המניעים הללו אינם מועילים לפוליטיקה הישראלית, ואף פוגעים בה.
זו גם הסיבה בגינה אינני רואה ב"חוסר הדמוקרטיה" של ש"ס בבחירת המועמדים שלה נקודה לרעתה. חוסר הדמוקרטיה של העקרונות שהיא מטפחת - זו הסיבה לדאגה.
הם קוראים את האייל 118761
מדוע אתה מתנגד לחקיקה החדשה, אם כך? הרי היא משרתת את מטרותיך כאזרח - למנוע "פגיעה משמעותית בעקרונות הדמוקרטיים של ישראל".
הם קוראים את האייל 118986
כי היא בעצמה מהווה פגיעה משמעותית בעקרונות הדמוקרטיה. באופן בולט ביותר - בזכות להבחר. שמת לב איזה דרישות דרקוניות יש כדי שאדם יוכל להתמודד למקום ברשימה? משהו כמו 5 שנים של חברות במפלגה. מי שמו לקבוע למפלגה איך ומי יבחר לרשימתה? כלומר, בתוך הליכוד הוא יכול לעשות מה שהוא רוצה, אבל לכפות את זה על מפלגות אחרות? בשום פנים ואופן לא. כל מפלגה מרכיבה את רשימתה איך שבא לה - אם תרצה דרך פריימריז, אם תרצה דרך מרכז, אם תרצה דרך ועדה מסדרת ואם תרצה תבקש מהרב עובדיה לשלוף פתקים מכובע. זכותה.

ובטח שלא לכפות את הפריימריז - שיטה קלוקלת מאין כמוה - על המפלגות.
מה יהיה ? בסוף עוד נקים ביחד את מפלגת דובי-דב 118776
לפני זמן מה נודע לי להפתעתי (שמעתי ראיון עם שלמה אבינרי) ששיטת הדמוקרטיה הפנימית ההמונית בתוך המפלגות היא שיטה שקיימת רק במדינת ישראל ובארצות הברית. בדמוקטיות של מערב אירופה אין דבר כזה.
כשהבעתי את הסתייגותי המנומקת באחת התגובות למעלה לא ידעתי זאת וחשבתי שאני מערער על איזה עיקרון מקובל חשוב בדמוקרטיה (אתה הבהרת לי שם שזה לא כך.)
אני גם מסכים אתך שהשיטה הפנימית בש"ס אינה דווקא החלק הרע שבמפלגה הזאת: הם החליטו על "מצע" - התורה, ומינו אדם שהוא מומחה של המצע הזה.
את זה הם מביאים לבחירות, והבוחר מבין די בדיוק מה מונח לפניו. ירצה יבחר. לא ירצה לא יבחר.
לעומת זה כשהוא מתבונן באחת משתי המפלגות הגדולות שנבחרו בדרכי הדמוקרטיה הפנימית, הוא די מבולבל. אין הוא יודע בדיוק במה הוא בוחר.
מה יהיה ? בסוף עוד נקים ביחד את מפלגת דובי-דב 118866
יש לי גם סלוגן: "מי רוצה חיבוק?"
הם קוראים את האייל 118698
ןבהאזנה נוספת לשר המשפטים כשהוא מסביר את ההמלצות: 30 חודשים של חברות במפלגה ידרשו כדי להצביע בבחירות הפנימיות. זה, במדינה בה לא נדרשת דקה של צינון כדי שיהודי שמגיע אליה יקבל אזרחות ויוכל להצביע בבחירות הכלליות. הגיון ברזל, ללא ספק.
הגיון מרזל 118717
סתם, התפלק לי.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים