קיפודים כדורבנות 11918
שיכנעת אותי להאזין ללהקה בהזדמנות.

עם זאת, על מנת לאשש את מעמדי כאייל הפדאנט, עלי לתמוה, האין Porcupine דורבן, ולא קיפוד (המכונה למיטב ידיעתי hedgehog) ?
קיפודים כדורבנות 11920
אמנם אינני נתלה בעצים גבוהים במיוחד, אבל באבילון טוען כי porcupine הוא "small rodent covered with spines; hedgehog".
הבוז לפדאנטיות.
הבוז למשתמשי הבאבילון. 11922
פלפלים ושועלים 11934
באבילון טועה. כבר מצאתי שגיאות רבות מספור בתוכנה האומללה, ולא אחת זכיתי בויכוח אודות מלה זו או אחרת ביני לבין ידיד או קולגה אשר נסמך על אוסף הביטים המעופש הזה.

להלן תמונה של קיפוד (חמווווד!):
והנה תמונה של דורבן:
באשר לתכלית ההערות הקטנוניות הללו, הרי שהן נעשות למען השכלת הכלל. ראה למשל את הודעתה של נילי למטה, אשר תיקנה את העברית שבכותרת ההודעה המקורית שלי (על אף שהתכוונתי למשחק מילים, כמובן, ולכן נזקקתי לצורה הזו). שנאמר, מכל מלמדי השכלתי.
*פילפילים* ו*סועלים* 11971
כמובן.

ולמתקשים שבינינו:
וזהו!
קיפודים כדורבנות 11977
אני מצטרף לאייל הפדנט לעיל:
קיפודים אינם מכרסמים, כפי שמופיע בבבילון, אלא שייכים למשפחת אוכלי החרקים, יחד עם אחיהם, החדפים.
קיפודים כדורבנים 11921
אכן אתה צודק!
אולם, כנציגת זרם הפרשנות התכליתית, אני תוהה אם אתה באמת חושב שיכולת השירה של העץ תשתנה בהתאם להיותו עץ קיפודים או עץ דורבנים (שזה אגב הריבוי של בעל החיים, כי "דורבנות" הם biting remarks).
קיפודים כדורבנים 11925
בוודאי שיכולת השירה של העץ אינה פונקציה של טיב היונק ממנו הוא עשוי, וכבר שנה רבנו לוין "מה אכפת לציפור אם ישיר או ישתוק?".

עם זאת, אודה ואתוודה - צדקת ממני בענין הדורבנים. אם לא אזהר, תטלי ממני את תואר האייל הפדאנט! אך ברצינות, תבורכי. אגב, "דורבנות" משמשת גם לקוציו של הדורבן (ומכאן הפירוש של הערות חריפות), וכן לשפיצים הקטנים בעקבו של פרש.

כמו כן, חזקי ואמצי במאבקך הצודק בבאבילון הפושה במקומותינו. תוכנה טפשה ומטעה. מי שזקוק לעזרת מילון באופן תכוף, טוב יעשה אם ירכוש לעצמו מהדורה מקוצרת כלשהי של מילון אוקספורד (אני יכול להמליץ על Oxford Desk Dictionary and Thesaurus, שכפי ששמו מעיד עליו כולל גם תזאורוס, והוא קומפקטי וזול), במקום להסתמך על איזו תוכנה מוכת-שחין.
באבילון 11932
אני מוחה על ההשמצה ועל הצמדת מחלות לא חביבות לתוכנה תמימה ואומללה שתרגמת מילים.

נכון שלא הייתי משתמשת בבאבילון למטרות ספרותיות אבל המטרות שלי הן בסך הכל להבין מילים שלא ברורות לי מבלי לפגוע ברצף הקריאה. באבילון לדעתי היא האידיאלית למטרה זו.
בס בבלון 11935
אבל זה בדיוק הענין! התוכנה טועה ומטעה. אם קירובים ולעתים אף טעויות גסות לא מפריעים לך, אשריך. אני גורס שאם נעזרים בכלי עיון, כדאי לוודא את איכותו.

אבל את צודקת בענין המחלות. סתם הרגל כתיבה מגונה שאימצתי בהשפעת חבר טוב. (איש מענין, אבל כדאי להקפיד להרחיק את הידיים מפיו.)
בס בבלון 11939
טעויות גסות יותר מטעות אותי מאשר מפריעות לי (כי סביר להניח שאני לא יודעת מה הפירוש האמיתי של מילה אשר חיפשתי את פרושה במילון). כמובן שהייתי שמחה לכלי תרגום גם אמין ביותר וגם קל לשימוש, אבל מכיוון שאין כאלו, אני נאלצת להקריב את האמינות על חשבון הנוחות.

אם ארצה לתרגם שיר, סביר להניח שאבחר ההיפך.
T'wasn't me! 11973
T'really wasn't!
בתור טהרן אני מציע האייל הדקדקן 11983
אסף,

אכן בתור מי ששום שגיאה דקדוקית או אחרת אינה חומקת מעיניו אתה ראוי לתואר פדנט - אבל למה הענקת לעצמך את התואר בלועזית? מה רע למשל ב"האייל הדקדקן"? (דקדקן: דייקן, שמקפיד על הפרטים; שמומחה בדקדוק הלשון). אגב, כך בדיוק מתורגמת בבבילון המילה pedantוהם מוסיפים גם 'קפדן'. ישנה אפשרות נוספת והיא המילה 'נוקדן' (נוקדן: קפדן, דייקן עד כדי הפרזה). תבחר.

בברכה,
ג. שמעון

נ.ב
'טהרן'= מי שמקפיד על טהרת הלשון ועל הוצאת הצורות הזרות ממנה.
בתור טהרן אני מציע האייל הדקדקן 11990
אני מקבל את הצעתך. אכן, ראוי לו לאייל המתעקש על רמת העברית סביבו לעשות בה שימוש נאות, כל עוד הדבר מעשי. אהיה מעתה, אם כן, האייל הדקדקן.

ופטור בלא כלום אי אפשר, ועל-כן אציין זוטא: בהודעתך ראוי היה לעשות שימוש בלשון הציווי - "בחר" ולא "תבחר". אני מודע לעובדת ההיעלמות ההדרגתית של צורת הציווי מהשפה המדוברת (ואני מצר על כך מאוד, כפי שיעידו ידידי), אך עודי מקפיד שתהא לה עדנה בכתיבתי.

חזק ואמץ. אגב, לא שכחתי את ההערות הדקדקניות שאני חייב לך בקשר לאוטוביוגרפיה של סטאלין. צפה להן בקרוב.

אסף, האייל הדקדקן.
ציפור אינה יונק. 11938
האומנם? 11994
מה בקשר ליונק הדבש?
צופית, אתה מתכוון... 12046
(בשורוק), זהו שמו המדעי-עברי של יונק הדבש.
Very nice try, though.
עכשיו תורי חבר'ה 12067
צופית היא הציפור החמודה המוכרת לנו בארץ. יונק הדבש היא ציפור דומה ברמת הרעיון, החיה בניו-זילנד (!). עם ישראל הרומנטי/הדיוט הוא המבלבל ביניהן. לכן צופית אינו השם המדעי של יונק הדבש כי אם שמו האמיתי. תסכים איתי שלומר שצופית הוא שם מדעי יותר מאשר יונק-דבש זה מעט מגוחך...
Ho, ho, hold it! 12077
עכשיו אתה מספר לי על חיה שאינה בארץ, ויש לה שם עברי! ואני הרי מטפח אובססיה קטנה לעניין זה, ואף כתבתי על זה רשימה ("למה דביבון?") כשהאייל עוד היה עופר (גור? אייליל?)
ועוד ציפור מניו זילנד?! אז אנא - סימוכין, מקורות, ובעיקר, אם יש לך מושג - מה פתאום, ומטעם מי שם עברי? הנספח הלשוני בשגרירות ישראל באוקלנד? (פתאום יש לי רעיון, מה אני רוצה להיות כשאני אהיה גדול...)
הייתי צריך לדעת שזה יגמר רע 12081
לכאורה נתפסתי בקלקלתי - המקור המקורי שלי היה המורה לביולוגיה שלי בתיכון, נימה דמבו - אשר אמנם בילתה בניו-זילנד פעם אך אינה מקור מוסמך לכל הדעות.
אך אל חשש - גם לי היתה אובססיה קטנה בבי"ס היסודי, לזואולוגיה, אשר הביאתני לרכוש בעבור 365 ש"ח את האנציקלופדיה של החי והצומח בא"י. ובכן,
הצופית, Nectarina osea, הינה המין היחיד השוכן בישראל מתוך 117 (123 לפי אתר באינטרנט המצוטט להלן) המינים המרכיבים את משפחת הצופיתיים Nectariniidae. "תפוצתה של המשפחה משתרעת באזורים טרופיים באוסטרליה, באיי האוקיינוס השקט ובעיקר באפריקה ודרום אסיה". מכאן אני מסיק שיתכן שבניו-זילנד יש מין אחר ממשפחת הצופיתיים. "הן דומות במראן, ובמידת-מה בהתנהגותן, לקוליברים מיבשת אמריקה, אך אין כל קרבה ביניהם: הקוליברים אינם נמנם עם ציפורי השיר; הם בני סדרת הסיסאים. הדמיון בין שתי המשפחות היא דמיון חיצוני בלבד, הנובע מאורח-חיים דומה ומהסתגלות דומה לתזונה בצוף-פרחים. הדמיון מתבטא ב(...). שלא כקוליברים, היונקים את הצוף ברפרוף, ומסוגלים אף לרפרף אחורנית, מסוגלות אמנם הצופיות לרפרף במידת-מה במקום, אך לרוב הן יונקות את הצוף כשהן עומדות על ענף. בהתאם לכך רגליהן גדולות וחזקות יותר באופן יחסי."
ובכן, ע"פ הספר הקוליברים חיים באמריקה, ולכן על הציפור מני-זילנד להשתייך לצופיתיים, אלא אם כן אני או נימה טועים בשייכנו את יונק הדבש לניו-זילנד. אפשר לבחון זאת בדרך האמפירית הישנה והטובה - מבצעים תצפית על יונק דבש, ואז אם הוא יודע לרפרף ברוורס זה קוליברי ואני צדקתי, ואם כל כדורגלן היה מתקנא ברגליו השריריות והמסוקסות, זו אמנם צופית, אוי לבושה.

אך בעוד אני מקשקש, חיפוש מהיר באינטרנט מעלה הוכחה ניצחת לצדקת טענתי. הצופיתיים מכונים באנגלית Sun birds, ואילו יונק הדבש הוא התרגום הרומנטי לHummingbird. ואמנם באתר הזה מוסבר בשפה פשוטה כיצד הsun bird אמנם מזכירה את הhummingbird, אך אינה מסוגלת לעוף לאחור. יש גם תמונות מרשיעות בהן הצופיות אוכלות בישיבה. http://www.montereybay.com/creagrus/sunbirds.html

Nectarinia osea היא חד משמעית Palestine sun bird, ראה בין היתר
ואילו יונק הדבש הוא בפירוש הקוליברי - ראה http://www.hummingbirds.net/
למה קוליברי? לא יודע.

באשר לנושא המקורי של המאמר, מקור בלתי תלוי נוסף גם שידל אותי לבוא.
השפעתי! 12083
ידעתי שבסופו של דבר מישהו ישים לב לנושא המאמר...

ההופעה בתיאטרון ביום שלישי הייתה חביבה ביותר, למרות די הרבה בעיות טכניות. נקווה שהחיפאים יקימו תשתית יותר יציבה.
השפעתי! 12148
ההופעה בסינרמה היתה *מדהימה*. לא הכרתי שום דבר שלהם קודם לכן, ובכל זאת לא יכולתי להתנתק. אחת ההופעות הטובות ביותר שראיתי והפעמים הבודדות בהן להקת החימום מתעלה פי מי יודע כמה על הלהקה העיקרית...
קיפודים רולז! 12156
איזה בידור של עץ תגובות על עץ קיפודים (או דורבנים, או צופיות...)

אני מאוד גאה בכל הפוגרום-זוטא שהמטתי על המאמר המסכן. :)
ציפורי שיח 12192
קודם כל, יש להבהיר: אני לא האייל הקפדן (הפדאנט לשעבר). הקפדן הוא אמנם ידיד שלי ואיש יקר באופן כללי, אבל באשר לי, אתה יכול לטעות חופשי - זה לא גורם לי מצוקה קשה, ואף לא אושר סמוי. כן יש לי צורך פסיכוטי לרדת לחיקרן של עובדות טריוויה מסוימות, ורק בגלל זה אני חוזר ומציק לך.

עד כמה שהבנתי, עכשיו, במקום שיונק הדבש יהיה צופית ניו-זילנד, הוא קוליברי. ושוב, אותה שאלה - מטעם מי ולמה (אם אתה יודע) הוא נהיה עברי? מה העדויות והתקדימים לכך שיונק הדבש הוא תרגום של hummingbird דווקא?

פעם תהיתי על הקשר האטימולוגי של "יונק הדבש" למילה האנגלית Honeysuckle (שפירושה המילולי זהה), שהיא בכלל שיח - יערה, למיטב ידיעתי.
ציפורי שיח 12216
Hello Yarden,

From a quick internet search, "Colibri" seems to be the Spanish (and also the French) name of the Hummingbird, and it is found exclusively in the American continent.

One of its subtypes, the Bee Hummingbird from Cuba, is the smallest bird on earth, so tiny that it is often confused with big moths.

A nice picture:
http://www.orchidlady.com/personal/bee.html

But the real surprise is that there is yet another species of birds called "Honeyeaters", or "Honeysuckers"
http://www.bartleby.com/65/ho/honeyeat.html
that live in NZ and Australia. They are not especially small, and one of its sub-species was awarded the honor to be the official symbol of the state of Victoria in Australia, whose regional capital is Melbourne.

This latest piece of info comes from
http://www.vic.gov.au/stategov/honey.html
קיפודים ודורבנים כתחליף קקטוס 11948
טעות שלי. ואני אפילו לא יכול להאשים את בבילון. בכל מקרה, דורבנים הם חיות גדולות מדי כדי לצמוח על עץ, מקסימום במקשאה. עכשיו השם של הלהקה פשוט לא הגיוני.

ואם לצטט את הFAQ שבאתר שלהם לגבי משמעות שמם - "Don't ask".
מאיזה עץ עושים גיטרה 11951
אני חושב ששמות של להקות באים באחת משתי דרכים (אולי יותר): באחת בא אחד החברים ומכריז, "יש לי רעיון גדול לשם:". בשניה זה קורה תוך כדי שיחה או דיון או משא ומתן. לפעמים אפשר לנחש ששם של להקה נהגה תחילה כתגובה להצעה אחרת, כאשר לפעמים דווקא הנונסנס בתגובה הוא סוד קסמה. "לולה" היה סיפור כזה, כזכור לקוראי הראיון עימם באתר זה.

בכל אופן, יש לי ניחוש פרוע ש porcupine tree אינו אלא תגובה ל pine tree. אם כך, אפשרות אחת לתרגם אותו לעברית (אפשרות גרועה, אבל היא היחידה שאני רואה) היא "עץ אורנג'אדה".

טוב, זה לא הכי גרוע שאני יכול. אם חושבים ששם העץ-שבפנים הוא לא מהותי, אפשר גם "עץ ת'מרגיש". מה תאומר, מוחמד?
הדרך השלישית 11974
יש עוד דרך אחת: הסולן מכריז - "שמעו, מהיום תקרא להקתנו 'להקת הדג המזמר', וזהו!"
ובאמת זהו.

לעומת זאת, הרכב אחד שהייתי חבר בו הגיע לשם לאחר חצי שנה של דיונים טלפוניים, תוך שימוש ב(לפחות) שלושה מילונים שונים ו(למרבה הזוועה) ספר בישול אחד.

הרכב אחר שאני מכיר עדיין מחפש שם. קשה, קשה...
סכו''ם 11975
כידוע, אני עדיין בעד הצירוף המנצח:

Spoons and the Silverware
סכו''ם 11976
מייד לכשאתחיל לנגן בבתי מלון ובקניונים...
סכו''ם 11985
spoons ve ha saku"m
let's face it- you wont be on the cover of NME in the near future..
הדרך השלישית 11978
מה דעתך להציג כאן את פרטי ההרכב: קצת מידע על הנגנים, המוזיקה שהם עושים וכו', ואנחנו נציע שמות? כמו מכרז כזה?
הדרך השלישית 11988
רעיון טוב.
הם באמת נואשים.

הלהקה המדוברת (שאני לא חבר בה, אגב) מונה חמישה נגנים: מתופף, בסיסט, גיטריסט, קלידן, חלילנית. הם כותבים ומבצעים מוסיקה שההגדרה הקרובה ביותר לה היא "רוק מתקדם של שנות ה-‏70", כלומר - הם שומעים הרבה King Crimson, Camel, Pink Floyd, Yes, Genesis, Emerson Lake & Palmer ועוד ועוד. המוסיקה אינסטרומנטלית, ולקטעים יש שמות כמו: "ימי הביניים", "גיליוטינה", ועוד (אני לא בטוח שזה מדגם מייצג). אבקש את רשותם לשים דוגמית על הרשת, ואז תוכלו להאזין ולבחור שם...
הצעה #1 12047
מאז תחילת הקורס ''תרגיל בפילוסופיה יוונית ב''' אני חולם על להקת רוק ששמה יהיה ''הסגולה הטובה''. זה גם פותר את הדילמה, מה יהיה צבע הרקע של הטי-שירט הרשמי של הלהקה.
הצעה #2 12129
גיליוטינה אולי לא מתאים פה היסטורית, אבל מבחינת ימי הביניים ובכלל האווירה - "האינקוויזיציה העברית"!
הצעה #2 12142
אני כבר מנחש איך הם יתחילו כל מופע -
Nnnnnnobody expects the Hebrew Inquisition!
הצעה 12141
מה בדבר לבה (כלומר הדבר הזה שמפעפע מהר הגעש)?
הצעה 12150
לא רע! (גם רעיון זה, וגם זה של צחי מלמעלה)
בפגישתי הבאה איתם אעלה את הרעיונות ונראה מה יש להם להגיד. בינתיים - אשמח לעוד רעיונות...
הצעה 12171
מה בדבר the suggestion?
הצעה 12183
השם ''הקורקבנים'' הועלה בפורום מצומצם.
הצעה 12204
פורומים מצומצמים זה מקום טוב להצעות של שמות להקות. הצעה נוספת שעלתה בפורום מצומצם לא פחות:
"בדיחות מבית אבא"
סליחה 12147
חשבתם על "הקלישאות" ?
סליחה 12160
איני יודע אם הערה זו הייתה ביסודה צינית, אך באמת ניתן להרחיב את הבסיס הרעיוני לבחירת שם ללהקה.
לדוגמא, הלהקה האמריקנית החביבה לה התוודעתי לא מזמן, ואני מקווה שתרגמתי זאת נכון, ''רוכסני אגוזי הסנאים'', בחרה שם משעשע ומתאים לאופייה הלא רגיל.
אפשר גם לבחור שמות טיפה יותר מרחיקי לכת.
בראשית ..שמות.. 13793
מתוך עזרה לזולת ואהבת הארץ
(למרות שמי שחיפש בטח כבר מצא, אולי יש עוד כמה נזקקים):

*עץ נופל!
*the dots
*ארטישוק כתום בגבינה לבנה
*שמוליק נשאר כיתה
*השמץ שתיים
*השמץ שלוש
*kneller's happy campers
-אתגר קרת, הקייטנה של קנלר,

ועוד שם אחד, אבל של להקה קיימת : הקרוקודיל של אנה:)
הדרך השלישית 192233
ואם כבר הגעתי עד הלום, אז מדובר בלהקה שנקראת היום "אגרול" או בלהקה שנקראת בארווז' http://www.barwaj.net ?
מעץ שלא מספיק לברוח 11980
מישהו זוכר את להקת "חיפושיות הקצב"? "סגול מזעזע"? לא? חבל, דווקא היו טובים. לפחות לא הכריחו אותנו להקשיב ל"צפלין מעופרת".
מצפלין שלא מספיק לברוח 11991
האמת, שככל הידוע לי, הכוונה היא דווקא ל''צפלין המוביל'' - בגרמנית - דוברי השפה מוזמנים לתקן ולהרחיב.
קיפודים מעופרת יצוקה 12002
"... Kieth Moon... tired of The
Who's infighting... discuss forming a band with Page... announces that they should call the group Lead
Zeppelin, because, "...it'll go over like a ***in' lead balloon!"
(The "a" was later removed from "Lead" so that Americans would
pronounce it correctly.)"

http://www.iem.ac.ru/zeppelin/docs/FAQ.html

או בעברית: קית' מון, המתופף של The Who, הציע את הרעיון לשם כשהוא ניסה להקים להקה (שלא יצאה לפועל) עם ג'ימי פייג'. הרעיון שמאחורי השם - בהחלט צפלין מעופרת. האות A נמחקה מהשם מאוחר יותר, כדי שאמריקאים יבטאו את השם נכון.

ואני אומר - אם המתופף של the who היה שואל אותי אם בא לי להקים איתו (ועם ג'ף בק!) להקה, הדבר האחרון שהייתי עושה היה לגנוב לו את הרעיון לשם ולהקים להקה עם זמר אסטמתי. יש אנשים כפויי טובה בעולם...
מעץ שלא מספיק לברוח 11996
שלא לדבר על ''סטיב מילר בנד ולהקתו'' או ''הפרוייקט של אלן פרסון פרוג'קט''.
לידיעתכם 12024
הלהקה של דייב מת'יוס - המוזיקה האמריקאית בין הטובות ביותר שניתן למצוא כיום.
לידיעתכם 12025
וזאת הבעיה, כשלהקה חביבה אך חלושה כזו של דייב ידידנו מהווה חלק מרכזי מעמוד השדרה של הרוק האמריקני.
לידיעתכם 12026
"חביבה אך חלושה"?? נעלבתי בשמו של ידידנו (המשותף?) דייב.

בוודאי לא תטען כי שירים כמו:

Satellite
Crash Into Me
Jimi Thing
Rhyme & Reason
Dancing Nancies
וכמובן הביצוע הנפלא ל
All Along the Watchtower

הינם חלושים.
הידעת? 12033
אולי לא חלשים, אבל גם לא ממש, טכנית, רוק. עד כמה שאני אוהב את דייב מת'יוס בנד (ולהקתו...), רוק צריך דיסטורשן, צעקות, מכות. יש להם הרכב מקורי, שאולי משלב מוטיבים רוקיסטיים פה ושם, אבל באותה מידה אפשר לטעון שהם להקת קאנטרי, או בלוז.

בכל מקרה - אני ממליץ לבטל את הבחירות בארה"ב בכלל ולהכריז על קארטר ביופורד, המתופף של DMB, כנשיא הבלתי מעורער לתקופה לא מוגבלת. הוא בטח יעשה עבודה יותר טובה משני הדבילים שמתחרים עכשיו.

נ.ב.

איך נתת רשימה בלי להזכיר את Too Much, הדבר הכי קרוב שהיה להם ללהיט אמטיווי?
הידעת? 12034
תודה על החיזוק. זוהי בעצם הנקודה, כיוון שגם אם להקה יכולה להיות עוצמתית עם רפרטואר של שירים שקטים, דמ"ב אינה כזו, ולכן מאבדים טיפה מחיוניותם (אם שיער יכול להיות חיוני, גם מוזיקה).

וכן בהחלט, TOO MUCH, CRASH
הנם הדברים היחידים המפגינים עוצמה רצינית כלשהי.
הצביעו קארטר ביופורד ל-‏2000! 12039
צודקים צודקים...
Too Much
ו -
Crash
הם בהחלט ברשימה, ובהחלט יש עוד כמה שראויים להיות בה.

דמ"ב עושים מוזיקה מעולה - מגוונת, מקורית, בלתי ניתנת לסיווג (אלא אם כן יוצרים ג'אנר חדש) - הם לא עושים רוק וגם לא עושים קאנטרי או בלוז, הם משלבים מכ"כ הרבה תחומים שזה באמת עילבון לדחוס אותם לתוך קטגוריה כזו או אחרת.

אצלי הם בראש רשימת ההשמעות (רק חבל שכמו אידיוט פספסתי הופעה שלהם).

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים