טומי לפיד 119573
עברתי תהליך מעניין עם טומי לפיד.
חשבתי שאני מצביעה שינוי. אח''כ ראיתי את טומי בתעמולה של שינוי, והוא פשוט עשה לי רע. איש זחוח, שנאה נוטפת ממנו, לא מתעניין באף אחד חוץ מבעצמו ובחבריו הקרובים.
ובערב אחרי שהגעתי למסקנה הזו, טומי לפיד הופיע לי בחלום אירוטי.
טומי לפיד, לא יאיר לפיד.
ואפילו קמתי בהרגשה מצויינת.
טומי לפיד 119599
זה התת-מודע שלך מנסה להודיע לך שאין לו מושג מאיפה הבאת את כל ה"איש זחוח, שנאה נוטפת ממנו וגו"' הזה שלך. זה שהוא בן-אדם עם חוש הומור ושמחת חיים, לא הופך אותו לזחוח.

אז את מצביעה שינוי?
מהר לספר את תוכן החלום 119666
כי בדרך כלל, חלומות אירוטיים על פוליטיקאים מתמקדים באנשים חזקים, כמו נשיא ארה"ב למשל. זה ז'אנר נפוץ, חלומות אירוטיים על נשיא ארה"ב (אפילו אם לא קוראים לו קלינטון). מה זה אומר על תפיסתך את לפיד? מעניין :-)
אנטי-בנניות פרואקטיבית 119684
לא ידעתי שיש ז'אנרים לחלומות.

לעניין המשיכה לאנשים חזקים – זה הרי עוד סטראוטיפ נשי. מה שמעניין זה אם זה נכון גם לגבי חלומות ארוטיים של גברים על פוליטיקאיות, ואם כן – מה ההבדלים.

_____________
עדי סתיו, שדליה איציק לא עושה לו את זה. אפילו לא ענבל גבריאלי. מרגרט תאצ'ר לא כל שכן. על גולדה מאיר אין בכלל מה לדבר.
אנטי-בנניות פרואקטיבית 119687
ניסית את אינדי(רה)?
אנטי-בנניות פרואקטיבית 119691
אני נאלץ לסרב להצעתך.
אנטי-בנניות פרואקטיבית 119699
או קיי, אז גם סוניה ‏1 בסביבה.
בכל אופן, הפוליטיקאית אשר מסוגלת לגרום לי לאימפוטנציה קשה היא חברת הפרלמנט האיטלקי (בדימוס) אילונה סטולר.

_____
1 סוניה גנדי, לא פרס.
אנטי-בנניות פרואקטיבית 119688
אני לא ממש זוכר פוליטיקאים שהופיעו בחלומות שלי, לא כל שכן חלומות אירוטיים. מצד שני, היו לי בערך שניים מן הסוג האחרון בחיי, אז זו לא חוכמה.

וגילה גמליאל עושה לך משהו?
אנטי-בנניות פרואקטיבית 119751
מגיבות ב"אייל" אתה זוכר?
אנטי-בנניות פרואקטיבית 119753
מה?
אנטי-בנניות פרואקטיבית 119766
אמרת שפוליטקאים בחלומות שלך אתה לא זוכר.
אנטי-בנניות פרואקטיבית 119956
אני לא זוכר חלום אירוטי בו הופיע פוליטיקאי, לא, וכיון שהיו לי בערך שני חלומות כאלה בחיי (ולא, אף אחד מהם לא כלל מגיבים או מגיבות באייל, מה גם שאינני יודע כיצד רובם נראים - מר לנדוור משום מה כן הצליח, בזמנו, לחלום עליהם מבלי לדעת כיצד הם נראים), אני יכול לומר די בוודאות שלא היה לי חלום כזה.
אה. 119988
טוב, אז אולי פשוט תתאר לנו מה החלומות האלה כן כללו, במקום שנלך סחור-סחור על דרך האלימנציה.
אה. 120359
אני מעדיף שלא לפרט, אם יותר לי.
דווקא אריאל זילבר הופיע אצלי בחלום לא מזמן 119768
הוא נתן לנו בחינה נורא קשה באיזה קורס ונשרף לי המח.
נו, אריאל זילבר זה כמעט פוליטיקאי לא?
מגה-אנטי-בנניות פרואקטיבית 119690
התמקדתי יותר מדי - הז'אנר הוא חלומות (אירוטיים ולא אירוטיים) על נשיא ארה''ב. גם גברים חולמים חלומות כאלה, והם מקושרים לעובדה שמדובר באחד האנשים החזקים בעולם.
מגה-אנטי-בנניות פרואקטיבית 119692
הבנתי. אז העובדה שהחלומות שלי מערבים בצורה כמעט אקסקלוסיבית חברים קרובים ובני משפחה בלבד בטח אומרת משהו.
מגה-אנטי-בנניות פרואקטיבית 119698
ככה אומרים:

A dream with the President of the United States may be referring to the cultural aspect. The President would represent the center of power and authority within your psyche. This could be a reference in a man's dream that 'he needs re-assurance' about his masculinity, thus using the President symbol to represent this complex. For a woman it would be a representation of her relationship with her masculine side (Jung's animus).

זה לקוח מאתר שאינו מאוד מעמיק, אבל ההסבר מתומצת יפה.

מגה-אנטי-בנניות פרואקטיבית 119703
אז זה אומר שאני לא זקוק לאישורים לגבי גבריותי. סבבה. אגב, זה משעשע, אבל בצורה דומה לתגובות של אנשים לקריאה בטארוט. מבחן רורשך, וכאלה. (מה גם שבתקופת הצבא הענייה השגנו, חברתי דאז ואנוכי, 20 שקלים מזוג תיירות בכיכר החתולות בירושלים עבור קריאת טארוט, ומאז יש לי סימפתיה לענף).
זה אומר ההפך, אבל לא משנה :-) 119715
וזה לא קשור לטארוט. קלפי הטארוט מתיימרים לספר לך על עצמך, אופייך ועתידך מתוך בחירה אקראית שלך בקלף זה או אחר. את החלומות שלך בוחר המוח שלך, כלומר אתה, בצורה לא לגמרי אקראית. בניתוח חלומות לא אמור להיות ניבוי עתידות, רק תיאור של מצבך כרגע על פי הדרך שבה הוא נראה בעיניך (=בסמלים).

בניתוח סמלי חלומות עסקו אנשים כמו פרויד ויונג - לא ברמה של הורוסקופ השבוע. פרויד נטה לנתח חלומות כטקסט ספרותי-כמעט, ויונג ניגש אליהם מכיוון המיתוסים הקולקטיביים (וזה בלי להיכנס עכשיו לבעייתיות שבתיאוריות של זה וגם של זה).

אז אתה יכול לומר שסמלי החלום שלך אקראיים לגמרי. ובכל זאת, יש דברים כמו חלומות חוזרים, שמעידים שהאקראיות הזו אינה לגמרי אקראית. חלומות הם אמירה שלך לעצמך על עצמך - לא יותר מזה ולא פחות מזה.
לא, זה לא‏1 119730
אני יכול לחשוב על כמה וכמה דרכים סבירות שיכולות להפוך את המידע ללא-אמין ולמטעה. קודם כל, אין לנו שום מושג למיטב ידעתי מה המנגנון המייצר חלומות, קל וחומר אם הם יכולים ואיך הם יכולים להעיד מה אדם אומר על עצמו.

יתרה מכך, קשה מאוד לזכור את החלום, ואדם המנסה לזכור את חלומו נתון מאוד לסוגסטיה. זאת אומרת, ההשפעה של נסיונו לפרש את החלום יכולה להיות חזקה מאוד על הפרשנות שתופק בסופו של דבר, עד לרמה שהיא יכולה להיות הגורם הדומיננטי (נאמר אפילו, היחיד, כדי לעצבן את ברקת) בפרשנות שמתקבלת בסופו של דבר. זאת אומרת, מבחן רורשך.

אני לא יכול לחשוב על שום דרך למדוד או לתאר את החלום במנותק מהפרשנות, וזה מה שהופך את הנסיון להבין אדם באמצעות חלומותיו למצחיק בעיני.

______________
עדי סתיו, בלי השכלה כלשהי בתחום אבל ספקן בכ"ז.

1 רק כדי להגן על האגו הגברי שלי מפני ההשמצה הפרועה: אם הנשיא מסמל את תסביך הנחיתות גברית, אזי העדרותו מהחלומות שלי אינה מעידה על נוכחותו של התסביך.‏2

2 הנסיון לעיל להראות שאיני זקוק לאישורים אינה עדות לאגו גברי פגיע חו"ח, מכיוון שהיות אדם זקוק לאישורים אינה תכונה גברית דווקא.
לא, זה לא‏1 119734
אני לא בטוח שפסיכואנליטיקאים היום טוענים שאפשר להבין את החלום כעומד בפני עצמו, היות והמכאניזם הביולוגי שפרויד דיבר עליו כבר הופרך. אני חושב שניתוח החלומות נעשה יותר כסוג של מצע נוח לעבוד עליו. תכני החלום נוגעים לאדם ופעמים רבות מתלווים להם תחושות חזקות. דבר זה מאפשר לקדם את העבודה במסגרת הטיפולית בלי להיות מחויב לחוקים הנוקשים שמתלווים למחשבה על תכנים בעולם האמיתי.
לא, זה לא‏1 119742
אכן, ודוגמה - שני אנשים חלמו אותו חלום, נאמר חלום על פיל ורוד שרודף אחריהם. האחד יאמר: "חלמתי פיל ורוד רצה לתפוס אותי". השני יאמר "חלמתי שהצלחתי לברוח מפיל ורוד". בתוך הקונטקסט המתאים, אפשר להבחין בהבדלים בין הגישות ולנתח אותם. זה כמובן לא מתבצע רק על סמך הסמל לכשעצמו, אלא בהכרות עם האדם ואישיותו.
הנה אחד שממש ברח מפילה 119764
ביולוג נחלץ בעור שיניו וכמה חבלות לא קשות מפילה שעשתה לו מארב, ניסתה לתקוע בו את החטים, אותם הוא תפס בידים והסיט מגופו, וכשהיא ניסתה לשבת עליו הוא התליח להתגלגל הצידה.

טוב, אני ארגיע לך את האגו 119739
אמרת ש*לא* חלמת על הנשיא? אז הגבריות שלך בסדר גמור ‏1.

1 גם של אלה שכן חלמו. גם גברים וגם נשים, כולם בסדר. יאללה, מספיק. אני חלמתי על נשיא ארה"ב לפחות פעמיים, ובאחת מהן זה היה בכלל רייגן. מישהו שומע אותי מתלוננת?
טוב, אני ארגיע לך את האגו 119740
רייגן השחקן או רייגן הנשיא?
טוב, אני ארגיע לך את האגו 119744
רייגן הסנילי. הוא היה מאוד גברי בחלום.
טוב, אני ארגיע לך את האגו 119745
טוב... הייתי מתחיל לשאול פרטים וללגלג, אבל החלומות שלי גרועים בהרבה יותר.
טוב, אני ארגיע לך את האגו 119871
אם את כבר מתעקשת לחלום על גברים סניליים, למה את צריכה ללכת כל-כך רחוק כשאחדים מטובי הסנילים מסתובבים לך כאן בין ההודעות?
אדם יכול להבין רק את עצמו באמצעות חלומו 119752
אני אוהבת לפרש את החלומות שלי בשיטה הבאה:
במקום לשאול מה אומר הסמל שהופיע בחלום, אני שואלת את עצמי איזו תחושה התעוררה בי בסיטואציה.
אח"כ, אני מנסה להבין מתי התעוררה בי תחושה דומה במשך הימים שקדמו.
כמו כן, יש סמלים שנובעים מאסוציאציות מאד אישיות. עבור מישהו אחד, נשיא ארה"ב זה כוח. עבור אחר, זה סמל פאלי, בגלל שקלינטון ניגן על סקסופון.
כיוון שהסמלים והתחושות הם אישיים ולא ציבוריים, לדעתי אף אחד לא יכול לפענח עבורי חלום, חוץ מעצמי.

אני אתן לך דוגמא.

ידיד שלי חלם שעומדים להוציא מישהי שהוא מכיר להורג.
הוא יושב איתה בכלא וישנה תחושה של חרדה גדולה והסתבכות. פתאום, הוא מבין שאם היא פשוט תקום ותעזוב את החדר, אף אחד לא יעצור אותה. הוא אומר לה את זה, והיא אכן קמה והולכת, וצ'יק צ'ק הבעיה נפתרה.
הבחור ניסה לפרש את החלום הרבה זמן תוך התייחסות למכרה הזו. מה הקשר שלה אליו? מדוע הוא נזכר בה עכשיו.
אבל כשהתמקדנו בתחושה, הבנו שהחלום היה על הפיטורין שלו מן העבודה שלו.
הוא הסתבך והסתבך והסתבך, והייתה לו תחושה של מועקה גדולה. עד שפיטרו אותו - פתרון פשוט לבעיה סבוכה, כמו בחלום. אחרי שחשבנו על זה, הוא אישר שזו חייבת להיות הפרשנות של החלום.
הבחורה בחלום הייתה רק הנשא של המחשבות והרגשות של החולם. הוא חלם עליה רק כיוון שהוא ראה אותה כמה ימים לפני כן.
מה הוא יכול ללמוד מזה על עצמו? הוא יכול להבין שהפיטורין מהעבודה מתפרשים בתת מודע שלו כמשהו טוב, כמו הצלה מהוצאה להורג.

אני אתן לך עוד דוגמא. לא מזמן חלמתי שאני סוחבת עז במורד המדרגות. פתאום, העז מתחילה לאבד נוזלים, והיא מתה לי בידיים.
הפרשנות של החלום התבהרה לי רק כשקלטתי שהמדרגות הללו הן המדרגות למקלט בבית של ההורים שלי. אז פתאום הבנתי שהחלום מסמל את הפחד שלי ממלחמה, ואיבוד הנוזלים של העז (שהפך אותה למעין בלון עז ללא תוכן), מדגים את הדברים הגופניים הרעים שיכולים לקרות במשך התקפת גז.
אני יכולה ללמוד מזה שהמלחמה מפחידה אותי יותר ממה שנדמה לי. ביום אני כמעט לא חושבת עליה, אך לחלומות היא מצליחה לחדור.

בשביל לשמור על הרלוונטיות לדיון (YEAH, RIGHT), ניקח לדוגמא את החלום שלי על טומי.
לא נראה לי שלטומי הייתה ממש משמעות. בחלום נסעתי עם טומי במכונית והתגפפנו, והרגשתי מאוהבת בו,
ואז ראינו תאונה שבה נפצע כלב. עצרנו והעלינו את הכלב לאמבולנס, וזה הי מאד עצוב, אבל אז נכנסנו למכונית והתחלנו להינות אחד מהשני.
מי שמכיר את טומי, ולא אותי, יגיד שזה מסמל את זה שאני רואה את שינוי כמפלגה שדואגת רק לעצמה, ורק עושה כאילו שאכפת לה מהחלשים.
מי שנמצא בראש שלי, והרגיש את התחושה שלי בזמן החלום, יודע שזה לא קשור. החלום היה על הרצון שלי שבן הזוג שלי יתן לי תחושה כאילו העולם נפלא, וגם כשקורים דברים עצובים מאד, (כלבים מתים), אנחנו נדע לטפל בזה בצורה הטובה ביותר ולחזור ליהנות ביחד.

טומי סתם נתקע לי בראש כי ישבתי מאד קרוב לטלוויזיה בזמן שידורי התעמולה :)
אדם יכול לעשות הנחות לעצמו 119891
על אותו משקל, כלב מסמל נאמנות. כלב פצוע מסמל נאמנות פגועה. בחלום שלך היא נפגעה, באשמת מקור חיצוני (תאונה שבה לא את אשמה ולא טומי). אתם מטפלים בכלב ואז "מתחילים ליהנות אחד מהשני". על פי החלום שלך, את יכולה לטפח יחסים רק כשהנאמנות זוכה לטיפול ומשתקמת.

למה טומי? אולי בגלל השם שלו - לפיד. מקור אור אישי חזק מצד אחד, אבל שיש לשמרו ולטפחו מצד שני, שלא יכבה. החלום שלך מבטא כמיהה לקשר שמבוסס על נאמנות, מסירות ודאגה מתמדת והדדית. עם זאת מומלץ שתלמדו לקחת את היחסים שלב אחד קדימה, כדי שלא תמצאי עצמך לנצח, מתגפפת בתוך אמבולנס, ב"היי" בגלל שהכלב זכה שוב לטיפול.

(ולפני שיצטעקו פה כל אנשי המדעים המדויקים - מה יש, אסור להשתעשע קצת?)
:-)
זה אומר ההפך, אבל לא משנה :-) 345004
אוח, פעם היה לי שכל.
אנטי-בנניות פרואקטיבית 119700
ואני חיבבתי מבחינה אסתטית(-מינית?) את טאנסו צ'ילר, ראש ממשלת טורקיה לשעבר, אבל אני מסכים שזה סוטה.
אנטי-בנניות פרואקטיבית 119706
או כמו שאומרת ההמלצה: תנסו צ'ילר.
פרו-בנניות אנטיאקטיבית 125445
את חברת הכנסת הטרייה אפנאן אגברייה, מס' 3 בבל"ד, אני מכיר אישית‏1. אם היא תופיע מספיק בטלוויזיה, בל"ד עוד עשויים לקבל בבחירות הבאות לא מעט קולות ממגזר הגברים. (חוץ מזה שהיא מאוד חביבה ואינטלגנטית).

1 אבל לא מספיק מכיר, מסתבר, כדי לדעת בכלל שהיא בפוליטיקה. הייתי די בשוק כשגיליתי אותה ברשימת הח"כים החדשים.
פרו-בנניות אנטיאקטיבית 125451
אמממ.. הרשימה שפרסמו ידיעות של חברי הכנסת החדשים מציינת אחד בשם ואסל טאהא כמספר 3 בבל"ד. אין בכך כדי לשלול את היותו אדם נאה ומרשים. גם יופי של שפם יש לו.
פרו-בנניות אנטיאקטיבית 125664
אוף... ברשימה באתר של הכנסת אגברייה במקום הרביעי. לא יודע מה קרה ל''הארץ'' ברשימה אתמול. הם גם הכניסו את ברוך מרזל, ושלחו אותי בשעטה חזרה לעמוד הראשון, לוודא שאף סקר לא ניבא מנדט (לא כל שכן, שניים) לחרות.
פרו-בנניות אנטיאקטיבית 125665
וגם בידיעה באותו גליון, על הנעשה במפלגות הערביות לאחר פרסום התוצאות, היא הוזכרה כשלישית ברשימה.
אז לא הבנתי: 125912
היא בפנים או בחוץ?
זה חשוב עבור הנתון: 'מספר הנשים בכנסת'.

לכנסת הקרוב נבחרו 17 נשים, לפי חישוביי, אך יכהנו בה כנראה 18 (אם שרנסקי אכן מתפטר מהכנסת), לפי הפירוט הבא:

מרצ - 1 (זהבה גלאון) ‏1
עבודה - 4 (דליה, יולי, קולט אביטל, אורית נוקד)
שינוי - 3 (יהודית נאות, מלי בלוך-פולישוק, אתי לבני)
עם אחד - 1 (אילנה כהן)
ישראל בעלייה - 1 (מרינה סולודקין) ‏2
ליכוד - 7 (לימור לבנת, נעמי בלומנטל ‏3, גילה גמליאל, ציפי לבני, ענבל גבריאלי, רוחמה אברהם, לאה נס) ‏4
מפד"ל - 1 (גילה פינקלשטיין)

הערה מעניינת היא שזו הפעם הראשונה שמפלגות הימין שולחות לכנסת אותו מספר נשים כמו מפלגות הלא-ימין. את הכנסת הקודמת, למען ההשוואה, סיימו 15 נשים, שרק 5 מהן בימין (השאר: 4 במרצ, 5 בעבודה (כולל דליה רבין), 1 בחד"ש)

אם מישהו יודע פרט על הח"כית מבל"ד, שיעדכן.
עוד עשויות להיכנס לכנסת במהלך הקדנציה פנינה רוזנבלום (התפטרות אחת בליכוד), גב' אגברייה (התפטרות אחת בבל"ד), ואולי אפילו אסתרינה טרטמן (למרות ששתי התפטרויות באיחוד הלאומי לא נראה סביר במיוחד).

1 מישהו יכול לברר מתי הייתה הפעם האחרונה שמרצ שלחה רק אישה אחת לכנסת?
2 בהנחה ששרנסקי אכן מתפטר.
3 שעלולה כמובן לעוף מתישהו בגלל החקירה
4 שמתם לב שבשביל להצליח כאישה בליכוד צריך כמה שיותר מהאות למ"ד בשם?
לגבי ‏1- לא הייתה פעם כזו 125944
אז לא הבנתי: 125950
שמתם לב שהיחס הוא אשה אחת על כל ארבעה גברים, פחות או יותר? הליכוד קצת הרס, כי הוא קרוב יותר ל-‏40 (8 נשים) מאשר ל-‏35 (7 נשים, שזה מה שיש) וגם ישראל בעליה לא תעזור, כאשר שרנסקי יפרוש, אבל כעקרון, בכל המפלגות שהכניסו נשים, הן פחות או יותר 20% מהרשימה.
אבל אם הליכוד היה מגיע ל- 40 גם פנינה הייתה נכנסת. 126306
וכלל ה- 20% היה נשמר. אם כל המפלגות היו שומרות על הכלל הזה, היו 24 נשים בכנסת.
פרו-בנניות אנטיאקטיבית 125725
לגבי מרזל, מה ש"הארץ" עשו אתמול (יום ד') הוא לפרסם את תמונותיהם של הח"כים החדשים על פי הנתון הגבוה מבין מדגמי הטלוויזיה, ואת תמונותיהם של הח"כים שלא נכנסו על פי הנתון הנמוך מבין המדגמים. במדגם (או הסקר) הראשוני‏1 של ערוץ 10, חרות הייתה בפנים.

1 תוצאות המדגמים כפי שראית בעמוד השער של "הארץ" כבר היו מעודכנות ל1:30.
פרו-בנניות אנטיאקטיבית 125835
אבל במדגם הראשוני של ערוץ 1 חרות היתה בחוץ, ולכן מרזל לא היה אמור להיות ברשימה.
פרו-בנניות אנטיאקטיבית 125897
נו, אבל הם עשו את זה לפי הנתון הגבוה מבין כלל המדגמים. חרות קיבלה 0 בערוץ 1, 0 בערוץ 2‏1, 2 בערוץ 10. הנתון הגבוה במקרה זה היה הסקר של ערוץ 10, ולכן "הארץ" הלכו על פיו.

1 0-2 לייתר דיוק (כמו עלה ירוק) במיטב מסורת הכסת"ח של מינה צמח, אבל חלוקת 120 המנדטים נעשתה מתוך הנחה שהם לא עברו.
פרו-בנניות אנטיאקטיבית 126100
רק עכשיו שמתי לב שכתבת הפוך ממה שחשבתי. אתה בטוח שזה מה שהם עשו, ולא ההיפך? אם זה כמו שאתה אומר, אז הם נתנו תמונה "מרחיבה": הח"כים החדשים ש*מישהו* אומר שהם נכנסו. אני הבנתי שזו רשימה "שמרנית": הח"כים החדשים ש*כולם* אומרים שנכנסו.
פרו-בנניות אנטיאקטיבית 126107
גם לי זכור שהם כתבו שהם נותנים את התמונה המרחיבה.
פרו-בנניות אנטיאקטיבית 125483
האם היא קרובה של אסמע אגברייה, ראש דע"ם?
פרו-בנניות אנטיאקטיבית 125666
מישהו בפורום אחר שאל אותי שאלה מקבילה, על אגברייה אחר שהוא מכיר. אענה אותה תשובה: אני לא מכיר אותה מספיק כדי לדעת שהיא פעילה פוליטית, ואתה רוצה שאני אכיר את קרוביה?
פרו-בנניות אנטיאקטיבית 125673
שם המשפחה אגברייה כולל בערך רבע מתושבי אום-אל-פאחם ועוד לא מעט אנשים בוואדי ערה. מן הסתם כולם קרובים ברמה זו או אחרת.
פרו-בנניות אנטיאקטיבית 125796
זה לא ידעתי. תודה.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים