משעמם 120497
אומנם הפעם פיספסתי חלק מהתשדירים אבל נשאלת השאלה מה בכלל המטרה של התשדירים הללו?

במפלגות הקטנות אני חושב מטרתן להכניס אותן לכנסת באמצעות מצע שונה מהגדולות ופתרונות לנושאים קטנים יחסית שמפריעים ככל הנראה למספיק אנשים על מנת שיהיו להם לפחות שני מנדטים.אולם השידורים הללו כמעט ולא מספרים על המצע ואו על הנאשים שעומדים מאחוריו, להפך הם משתמשים במשהו שעד כה לא הצלחתי להבין שבאמת גורם לי להיות משועשע ולא להבין למה הם בכלל רצים לכנסת.

ואילו בגדולות מ10 מנדטים ומעלה.
מרצ שכחה בשידורים שלה לחלוטין את נושא השלום, ביילין אומנם הודה שהיו טעיות אולם לא הראה דרך לתקן אותן, וכל השאר גורנישט, אין שמאל יש רק כלכלה? האם מרצ פוחדת שדעותיה בנושא הזה יורידו לה קולות? ואם כן האם יש סיבה אמיתית להצביע למפלגה שמפחדת לספר לציבור את הדעות המלאות שלה? או שמה גם במרצ הגיעו למסקנה כי הפיתרון לנושא הזה לא כל כך פשוט.

שינוי (שנראה כרגע שגם תעבור את ה10 מנדטים? דווקה כן משתדלת לדבר על נושאים מרובים, היחידה שהציגה את 5 המועמדים הראשונים שלה, גם אם לא בצורה הכי טובה למצלמה, כאשר כל אחד דיבר על נושא אחר מהמטרות של שינוי. (לפחות פה הבנתי מה המטרה של המפלגה לכנסת הבאה)רצוי שתראה גם מי הם החמישה הבאים ברשימה שלה , וגם שתראה לנו מה היא כן עשתה במשך השנתיים האחרונות.

שס, שוב לא רואים כלל מועמדים מלבד היושב ראש עובדיה "והבן" שלו ישי שמידי פעם מקבל כמה שניות לומר משהו קטן, הם לא מראים מה הם עשו או לא עשו , מי עוד ברשימה מה המטרות של שס לשנים הבאות (לא שאנחנו לא יודעים אבל בכל זאת) מה ההצלחות שלהם? האם הם חושבים שהבוחר שלהם יבחר בהם רק כי המר"ן אמר כך?

עבודה - ליכוד. שתי המפלגות הגדולות שאמורות בסופו של דבר להנהיג את המדינה, ראשית איש לא יודע מי המועמדים, זאת אומרת שמי שלא היה צמוד למרקע הטלוויזיה בתקופת הוועידות כלל לא יודע מי המקום שני או שלישי ברשימה של אף אחת מהן.
הן כלל לא אומרות מה הן מתכוונות לעשות בתחומי הכלכלה החינוך ואפילו הביטחון .(למרות שהן מנסות לומר מה יעשה הצד השני) ואם הן אומרות משהו זה בסיסמאות שמעט מעליבות את הצופה. אולי תגידו דוגרי מה עשיתן בכלכלה בשנים של רבין חוץ מלקבל הרבה כסף אמריקאי על מנת שלא להשתתף במלחמת המפרץ?
שתי המפלגות שכחו כי לא בוחרים השנה ראש ממשלה, אלא מפלגה וכמו שזה ניראה כרגע יש לכל מפלגה כמות גדולה של אנשים שבמקרה הטוב ניראו לרגע באחד התשדירים (לא דיברו חס וחלילה) ובמקרה הפחות טוב אפילו לא ניראו. האם הצד האחורי של הראש של דליה איציק עושה למשהו משהו שרק אותו רואים?
האם המפלגות הגדולות מתביישות במועמדים שלהם? האם יש להם חשש שאם הן יראו מי המועמדים ירדו להם מנדטים? ואם אכן זו הסיבה אז איך בכלל אפשר להצביע להן?
היו להן שרים בממשלה האחרונה מהם עשו חוץ מלקבל רכב? איך הם קידמו את המקום שבו הם ישבו?

השנה בבחירות אני חושב הרבה יותר קשה לאזרח לבחור, אין שלטים כמעט שניתן לראות , אין משהו שינסה לשכנע אותנו בשום מקום, לא הגיעה אלי שום פלייר של שום מפלגה אפילו בטעות, על סמך מה אמור האזרח לבחור? על סמך מי יותר יפה טומי מיצנע שרון או יוסי?
הגיע הזמן שהמפלגות בתשדירים שלהם יתחילו להציגת תוכנית , יתחילו להציג מה הם רוצים לעשות עכשיו במשך ה4 שנים הבאות אחרת כנראה שהפעם אין סיבה להצביע כלל.
משעמם 120526
המטרה של תעמולת הבחירות היא מאד ברורה- לגרום לך בסופו של דבר לשלשל את הפתק הנכון לקלפי. לא יותר מזה.
מן הסתם, כל מפלגה תנסה להבליט את הדברים שלדעתה ימשכו מצביעים, ולהצניע את החלקים ה"בעייתים" יותר שלה.

"או שמה גם במרצ הגיעו למסקנה כי הפתרון לנושא הזה לא כל כך פשוט"- אתה אומר את זה כאילו בשלב כלשהו מרצ הציגו פתרון פשוט, ופתאום נפקחו עינהם. או שאולי הפתרונות לשלום שהמפלגות האחרות מציעות טוב יותר? אה, נכון, אף אחד לא באמת אומר _מה_ ו_איך_ יגיעו "השלום והבטחון".

ונחש מה? יש הרבה מאד אנשים שלא מצביעים על סמך הפתרונות המדיניים שכל מפלגה מציעה.
לי באופן אישי, אין מושג מה נכון יותר לעשות. אין לי שמץ של רעיון עם יש פרטנר או אין פרטנר, אם אפשר לדבר עם עראפת או שצריך לגרש אותו, אם...
אז אני מצביעה על בסיס חברתי. מהבחינה הזו אנידווקא מאד שמחה לגלות שזה הצד שהמפלגות השונות מבליטות.

אם אתה כבר נכנס לפרטים- אתמול בתשדירי של ש"ס דיבר ניסים דהן, שר הבריאות.
וכהערת אגב- כן, הרבה בוחרים יצביעו ש"ס כי המר"ן אמר.

אם אתה מצפה לכך שתעמולת הבחירות תתן לך (או לכל אחד אחר כמובן) פתרון לשאלה במי לבחור, אז יש לך (ולכל אחד אחר כמובן...) בעיה רצינית מאד. בדיוק כמו שאני לא אחליט איזה פיצה לקנות לפי הפרסומות שלהם בטלויזיה, ככה אני גם לא אחליט לאיזו מפלגה לבחור.

שלטים ופליירים? זה מה שאמור לשכנע אותך לבחור?!
אז מה הפלא שככה מערכת הבחירות נראית?

________
העלמה עפרונית, רגע לפני יום העבודה האחרון האחרון האחרון.
משעמם 120657
אכן המטרה ברורה אולם על מנת שאני אשלשל את הפתק אני צריך סיבה כל שהיא, דעה רעיון משהו שהם לפחות יבטיחו לי, איזו דרך עתידית הם מציעים לי. עד רגע זה לא ממש ראיתי משהו מהם מציע דרך . בטח לא באמצעות הטלוויזיה.

מר"צ אם זכרוני אינו מטעה אותי תמיד טענו כי יש להם פיתרון יחסית פשוט, הוא מתחיל ביציאה מהשטחים ואחר כך יהיה הרבה יותר קל.. ושוב אם הם לא אומרים מה ואיך על סמך מה אני אמור לבחור אותם, אני לא רוצה לדעת רק מה הם עשו אני בעיקר רוצה לדעת מה הם הולכים לעשות הלאה. (ואת זה הם לא ממש אומרים)

גם הצבעה על פי הצד החברתי צריכה לבוא ממשהו, האם ידוע לך מה הם החוקיים שהם עשו הם הם מפרסמים אותם. (אני יודע מרצ התחילו אבל מה אם כל השאר?) מה הוא בכלל חוק חברתי? טיפול באילו שנימצאים במעמד התחתון ביותר? האם חוק חברתי אינו טיפול גם במעמד הבנוני? (כמו ששינוי מנסה או טוענת כי תעשה?)

אנשי שס רבים מהם אין להם טלוויזיה כך שהם גם לא ממש רואים את התשדירים.

מה אמרו לתת לי או לאחר את התשובה במי לבחור? אם לא תעמולת הבחירות בה המפלגות אמורות להציג את מרכולתן?
האם זה על פי מה שהם עשו בעבר? בבקשה רק שיגידו מה הם עשו ולא כל הזמן ילכלכו על אחרים. האם על פי מצע , בבקשה שיגידו מה הדרך שלהם לפתרונות בנושאים אילו ואחרים.

שלטים ופליירים הם חלק מהרעש שהמפלגות אמורות לעשות על מנת שאני אזכר שהן קיימות וכי אולי יש סיבה להצביע להן.
משעמם 120665
רוב המצביעים של ש"ס בבחירות הקודמות הם לא חרדים, ויש להם טלוויזיות בבית. פוטנציאל המציביעים החרדים של ש"ס הוא בסביבות ה-‏5-6 מנדטים, לא יותר.
משעמם 120642
מרצ מנסה לגייס מצביעים ממקורות חדשים. הם מבינים שנושא השלום פשוט לא יכול להשיג להם קולות, ולכן הם מדגישים פנים אחרות שלהם, בתקווה (נואלת משהו) לגייס קולות דווקא מהימין, בתקווה שהם יתעלמו בדיוק משאלת השלום. אלו שתומכים בעמדותיה של מרצ בסוגיות המדיניות לא צריכים את התשדירים כדי לתמוך בה, כמובן. אגב, אני מכיר לפחות אדם אחד ש*לא* יצביע מרצ דווקא בגלל הדגש שלהם על נושאים סוציאליים, שאינם קרובים לליבו. להפך. (לא, זה לא אני).

אמירתך על שינוי היא שגויה. מספר מפלגות הציגו את מועמדיהן - בראשן הייתי שם דווקא את האיחוד הלאומי ששמה דגש רחב על חברי הרשימה, וכן ישראל אחרת (עשרת המקומות הראשונים, למרבה הדביליות), חרות (לה יש רק שני מקומות ריאליים), מרצ (שהציגה עד כה את שריד, אילן גלאון, יואב קריים, יוסי ביילין ומוסי רז. נשים יש שם, חבר'ה?), חד"ש (שהציגה דווקא את מקומות 4-5 שלה, ולא את שלושת המקומות הראשונים), דע"מ (2 מקומות ראשונים), והמפד"ל (בתשדיר אחד בלבד, למיטב זכרוני, עד כה).

לגבי ש"ס, התשובה לשאלתך היא - כן. עובדיה יוסף הוא הנכס העיקרי, אם לא היחיד, של המפלגה הזו, לאחר עזיבת דרעי. חשוב לציין שבתשדירים שלהם מופיעים גם רבנים אחרים, שבציבור המדובר מהווים משקל הרבה יותר חשוב מאשר הפוליטיקאים, שנחשבים בסך הכל שליחי הרבנים.

אני לא חושב שיש הבדל משמעותי בין הבחירות הללו לאחרות. שלטים, הרי, הם לא מה שמשפיע על אנשים (ואם כן, זה עצוב מאוד). המצב הזה, בו הנושאים בקושי מוצגים, היה לפחות ב-‏15 השנה שאני עוקב אחרי מערכות בחירות.
משעמם 120655
מרצ - השאלה היא האם הבעיה שזה לא מביא להם קולות או שאולי באמת גם להם כבר ניראת הדרך שלהם בעייתית? אפילו ביילין טען כי היו טעויות. אולם לא ממש אמר מה צריך תיקון.

דיברתי על המפלגות שככל הנראה יהיו להם מעל 10 מנדטים ועל כן קראתי להן המפלגות הגדולות.
חרות לא ניכנסת למשבצת הזו.
מרצ אכן הציגה אנשים 5 אנשים אבל מה אם השאר?
חד"ש שוב מפלגה קטנה.
דע"מ כנ"ל
מפד"ל הציגה תמונה משפחתית שלהם בארוע כל שהו, אני לא ממש קורא לזה להציג את המועמדים.

לגבי שס אני חושב שגם עובדיה זה לא הכל, מה אם ה"חכמים" שאמורים לנהל את המפלגה? האם עובדיה הוא שמחליט את כל ההחלטות בכל נושא?

אני לא אומר שיש הבדל גדול בין אילו לאחרות בעיקר כי אני לא ממש זוכר הבדל כזה, אולם רעש כן משפיע על אנשים ומעבר לכך אמרו שהבחירות אמורות לעלות 400 מליון אם אני לא טועה? על מה הם מוציאים שם את הכסף אם לא על שילוט ותשדירים?

האם לא ראוי שכן יציגו את המצע שלהם או את עיקרו ? אני אמור לבחור כדי שהנבחר ייצג אותי בכנסת, אולם כל עוד הוא לא אומר יל מה הוא מתכוון לעשות ואיך על פי מה אני אמור לבחור? זיו פניו?
משעמם 120668
קשה לי להאמין שמרצ נסוגה מדרכה המדינית. הם פשוט מצניעים את זה, כי הם יודעים שזה לא יביא להם מצביעים חדשים. הרבה מפלגות שיהיו להם 10 מנדטים ויותר לא תהיינה: העבודה, הליכוד, שינוי, כנראה ש"ס, אולי האיחוד הלאומי. זהו. העבודה והליכוד מפחדות להציג את הרשימות שלהן, בש"ס הרשימה לא מעניינת אף אחד (וגם שאר הרבנים לא ממש. הרב עובדיה הוא הפרצוף של ש"ס עבור רוב המצביעים הפוטנציאליים), ושינוי והאיחוד הלאומי הציגו חלק נכבד מהרשימות שלהם.

מפד"ל הציגה את חמשת המועמדים הראשונים בנפרד, ונתנו לכל אחד להגיד שני משפטים. לא מי יודע מה, אבל גם לא אפס.

אם יתנו לך את המצע של המפלגות, תקרא אותו? הנה - הוא נגיש לך דרך האינטרנט. קראת? גם אני לא. המצעים הם כבר מזמן לא רלוונטיים.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים