ושוב התכנית. 127550
האזנתי לפני זמן מה לתכנית בהנחית בין כספית בטלוויזיה בערוץ 1, ושוב הצליחה התקשורת להקפיצני בזעם ממקומי.
שוב הייתה הסכמה גורפת בין הגאון החדש, הכוכב העולה ברברמן מאוניברסיטת בן גוריון, והעיתונאי הישן בן כספית, שבאין "תוכנית" הכלכלה תקרוס ומדינת ישראל תיסגר.
למעלה ממאה שנה אנחנו כאן. רוב הזמן השתדלנו לעשות ככל יכולתנו כדי לעמוד בפני העוינות הערבית, ובדרך כלל צעדנו קדימה. ועברנו תקופות ומצבים קשים בהרבה מאלה שבהם אנו נמצאים היום. מעולם בתקופה הזאת איש לא דיבר על "תוכנית".
הסכמי אוסלו כבר הסבו לנו נזק גדול. אבל הנזק הגדול ביותר שאיש לא שם לב אליו בינתיים הוא אותה "תוכנית" הכרחית שהצליחו לדחוף אותה לראשנו בטפטוף בלתי פוסק של שטיפת מוח, עד שאיש אינו יכול להשמיע משפט מבלי לשלבה בתוכו.
הרי האויב גם מקשיב לנו. אנחנו מלמדים אותו שללא "תכנית" מדינת ישראל אבודה. הוא שומע, ואם הוא משתכנע כמו שרוב הציבור בארץ לצערי השתכנע בשטות הזאת, הוא חושב לעצמו שאין לו כל סיבה להגיע לאיזה שהוא הסכם עמנו. כל שעליו לעשות הוא לחכות כך ששום "תוכנית" לא תתממש (הרי ללא האויב אי אפשר לממש שום "תוכנית"), ואז כלכלת "הישות הציונית" תתמוטט ובעקבותיה "הישות" גופה, וכל בעיותיו תפתרנה. . .
ושוב התכנית. 127554
נסיגה חד-צדדית היא תוכנית, שאין צורך בשיתוף הפעולה של האויב, על מנת לבצעה. לא כל ''תוכנית'' היא תחינה לאויב שיקבלנו.
ושוב התכנית. 127562
כשמדברים על ''תוכנית'' (מושג שצמח מתוך חורבות ה''אופק המדיני'') מתכוונית לתכנית מדינית, כלומר לאיזה שהוא הסכם עם הפלשתינים כמו ''מפת הדרכים'' של בוש.
(שים לב שלכל נשיא אמריקאי יש קשקוש דומה אבל עם שם ייחודי שיבדילו מאחרים. אצל קלינטון זה היה כזכור ''מתווה'').
נסיגה חד צדדית אינה מה שקוראים ''תוכנית''. זה צעד טכני צבאי, צעד שלדעתי יגבה כמה מאות או אלפי הרוגים ולאחריו חזרה בטוחה למצב כמו היום.
כידוע ''הנבואה'' שלי עוד מתקופת ברק כשכל זה התחיל שלבסוף יגיעו פיגועי התאבדות ולאחריהם נמצא עצמנו בתוך לב הערים הפלשתיניות התממשה.
בההערכה הנ''ל לגבי מה שיקרה אם חלילה נבצע נסיגה חד צדדית אני בטוח עוד יותר ממה שהייתי בטוח אז.
אגב, גם מאיר פעיל השמאלני חושב כך. (אבל בטח עוד מעט ארז וכולם יתנפלו עלי ויגידו שמאיר פעיל בכלל לא שמאלני. . .)
ושוב התכנית. 127564
אינני יודע מה הטעם בכל עניין הפלת השמות הזה, במיוחד כשמדובר בשמות שאינם מוכרים לי.
לא הבנתי. "הפלת שמות" ? איזה שמות ? 127567
לא הבנתי. "הפלת שמות" ? איזה שמות ? 127568
Name-dropping. "אפילו מאיר פעיל" אמרת. אז מה? מיהו ומהו מאיר פעיל?
לא הבנתי. "הפלת שמות" ? איזה שמות ? 127575
אלוף משנה ד''ר מאיר פעיל. היה מפקד בית ספר לקצינים. עם שחרורו עשה קריירה אקדמית והיה מרצה להיסטוריה באוניברסיטת תל אביב.
ידוע ביוניותו ובדעותיו השמאליות.
דמות מאד מפורסמת. אם לא שמעת עליו, הבעיה אצלך ולא אצלי.
127619
טוב הוא היה עסוק בשינון והקאת אירועים מן ההיסטוריה הציונית (תגובה 127574), הוא עוד לא הגיע לקטע של שינון והקאת אישים מן ההיסטוריה הציונית. כשהוא יגיע אליו אני בטוח שהוא יעשה גם את זה בכשרון וביעילות.

אבל רציתי לשאול משהו אחר. לפי הערכתך, אותם מאות ואלפי ההרוגים שיבואו לאחר הנסיגה החד-צדדית (שממילא לא תתרחש), יהיו כתוצאה מירי תלול מסלול? וזאת לא חוכמה להגיד שאתה מעריך שהגדר לא תיהיה יעילה ויצליחו לחדור אותה. בוא נצא מנקודת הנחה (ריאלית, לדעתי) שישראל מסוגלת לבנות גדר גבול יעילה, שחדירה שלה תיחשב אירוע נדיר יחסית.
both 127642
אני שולל שלילה מוחלטת את ההנחה הריאלית שלך. חברה שהתרבות שלה מאפשרת לה לשלוח מתאבדים כדי לבצע רצח, ושמאפשרים לה חופש פעולה מוחלט תמצא דרכים להתגבר על הגדר.
דוגמה טובה מהיום היא הגדר ברפיח. עוברים שם אמצעי לחימה במנהרות ללא הרף ממצרים, ובשום פנים ואופן אי אפשר להגיד שהגדר מונעת זאת.
וכמובן אפשרי גם ירי תלול מסלול. בהיעדר הרתעה וחוקי משחק סימטריים מי ימנע זאת ?
ואם הרתעה בכל זאת תהיה לשם מה הגדר ?
both 127643
תחשוב על החומות והתעלות שהקיפו בעבר את הערים לצורך הגנתן. השיטה הזאת חדלה להתקיים כי לא הייתה יעילה בלחימה מודרנית. אתה מציע עכשיו לחזור לשיטות ההן ?
המילה "אלקטרוני" לא תהפוך את הקונספציה הזאת ליעילה יותר למרות שזה נשמע מרשים.
ותראה אילו פעולות עושה ארצות הברית ממש בימים אלה כדי להגן על עצמה מפני טרור למרות שסביבה יש "גדר אוקינוסית".
both 127745
כאמור, אני בהחלט חושב שאם ישראל תציב בראש סדר העדיפויות שלה בניית קו גבול שיורכב מגדר מערכת מתקדמת, ומפריסה יעילה ונדיבה של כוחות צבא סביבה, לא צריכה להיות שום סיבה שהגדר הזאת לא תהיה קשה מאוד לחדירה. אני חושב שזאת הנחה שהיא אפילו יותר מריאלית, ואני לא בטוח שחסרות דוגמאות מן ההיסטוריה, לגדרות גבול יעילות. אבל לא בטוח שיש כל-כך טעם להתווכח על הנחות מנוגדות מן הסוג הזה.

לגבי ירי תלול מסלול (שכרגע אני לא רואה איך הוא יכול לגרום לאלפי הרוגים, אבל אני מסכים שקיימת סבירות שבמהלך השנים הם ישתפרו), אם לאחר שישראל תיסוג אל מעבר לקו הגבול,ימשכו פעולות אלימות מצד הפלס', אז א. הפלס' לא יוכלו לטעון עוד שהם נאבקים נגד הכיבוש (מאבק שכרגע נתפס על ידי כמאבק צודק (אם כי בד''כ אני לא מסכים עם האמצעים שמשמשים אותם במאבקם)). ב. במקרה כזה, אני באופן אישי, אתמוך בתגובות צבאיות ''חריפות'' (אם כי אני לא משלה את עצמי ש''צביעות העולם'' תיעלם, וברור שמה ש''מותר'' לארה''ב ולרוסיה, יהיה ''אסור'' (מבחינת העולם) לישראל). ג. אם אכן תימשך הלחימה בינינו לבינם, אז היא לפחות תתיפס על ידי כמלחמה צודקת, וכמלחמת אין ברירה על גבולות ישראל הריבונית. למעשה, אפשר לומר שאפילו אם המצב לאחר הנסיגה החד צדדית, ישאר ''רע'', כל עוד הוא לא יהיה גרוע יותר מהמצב עכשיו, אני אתמוך בנסיגה כזאת (וכל זאת בהנחה, שאני לא משוכנע בה, שלא ניתן להגיע להסדר בסגנון ''הצעת קלינטון'' באמצעות מו''מ).
both 127793
איני חושב שתמצא דוגמאות מההיסטוריה ומהעולם שבה נבנתה גדר כדי להגן ממחבלים מתאבדים. דוגמאות למקרה היחודי הזה ישנן דווקא אצלנו. הגדרות בישובים מכורה וחמרה לא מנעו את האסון כשהגיע המחבל המתאבד אליהן. במקרים האלה, המתאבד מת וגרר אחריו כמה אזרחים ואזרחיות. בשורה התחתונה התוצאות היו דומות לתוצאות המקרים בהם הצליח מחבל מתאבד להגיע לישובים לא מגודרים.
אין שום מקרה שבו הגיע מחבל לגדר, וזו מנעה ממנו לבצע את ההרג שתכנן. גם גדר המערכת בלבנון לא מנעה את כניסתם של שני המרצחים לשטחנו, ואין לי ספק שלו היו עושים מאמצים לבצע שוב דבר כזה היה להם אחוז גבוה של הצלחה.
אגב, מעניין לשמוע לאילו דוגמאות כלליות (לא הגנה דווקא מפני מחבלים מתאבדים) יש לך כדי להראות שגדר מנעה איזה שהוא מהלך צבאי. אני מכיר מקרים מפורסמים אחרים: קו מאזינו, קו ברלב . . .
כשאתה אומר שתתמוך בפעולות חריפות אני מחייך לעצמי. כבר שמעתי על התגובות החריפות שתהיינה אחרי הנסיגה מלבנון, אם תיפול כאן אבן אחת משם.
היום אתה תומך במשהו היפותטי. כאשר ההיפותטיות תהפוך למציאות, אני אתמוך בדיוק כמו שאני תומך היום. אתה, לעומת זאת תשכח את הבטחתך. . .
ולבסוף, אנחנו הגענו לשטחי יש"ע בגלל כורח בטחוני. היום חזרנו לערים שוב בגלל כורח בטחוני, ובכך ממש פתרנו בעיה חמורה. כשם שב 67 אי אפשר היה לפתור את הבעיה הצבאית באמצעות גדר, כך זה בדיוק היום.
both 127893
"אין שום מקרה שבו הגיע מחבל לגדר, וזו מנעה ממנו לבצע את ההרג שתכנן", אתה בטוח? האם מעולם לא סוכלו חדירות של מחבלים להתנחלויות? האם מעולם לא סוכלו נסיונות הסתננות לתוך שטח ישראל מאחת מן המדינות השכנות? להערכתי כמות המקרים האלה עולה לאין שיעור על כמות המקרים בהן כן הצליחו החדירות (לישובים מגודרים). כמובן שהסיכול במקרים הללו נעשה ע"י שילוב של התרעה של גדר מערכת כלשהי (או אפילו סתם גדר שעצם קיומה עיכב והיקשה על המחבלים), עם כוח צבאי שהוקפץ למקום, ו"טיפל בבעיה".
בכלל, כל שיטת המחשבה הזאת של: עובדה, היו מקרים שבהם למרות שהייתה גדר בכל זאת הצליחו לחדור אותה, מכאן גדר לא יכולה להפריע/להקשות/למנוע חדירות נראית לי מעט מוזרה. ברור שבנייה של גדר "משמעותית", בין המחבל המתאבד לבין היעד שבו הוא רוצה להתפוצץ, *תקשה מאוד* על חייו של אותו מחבל. נראה לי שכמעט לא תוכל למצוא מי שיחלוק על כך במערכת הביטחון, או בכלל.

כשאתה מחייך לעצמך אתה מצחיק אותי. אין לך מושג במה תמכתי לפני הנסיגה מלבנון, אין לך מושג במה אני תומך עכשיו, ולכן לא נראה לי שיש לך בכלל אפשרות כלשהי לבסס את דבריך. מעבר לכל אלה, עצם המחשבה כאילו יש לי איזשהו אינטרס להבטיח הבטחות שאני לא אעמוד בהן, או אשכח אותן (אחרי הבחירות?), רק כדי לרצות את דב אנשלוביץ, נראית לי פשוט מצחיקה. אני הרי לא פוליטיקאי ואינני זקוק לקולך/תמיכתך.
both 127903
אכן לא היה שום מקרה שבו הגיע מחבל מתאבד לגדר אלקטרונית סביב ישוב, וזו מנעה ממנו לבצע פיגוע. היו, בעצם, רק שני מקרים שבהם הגיעו מחבלים לישובים מוקפים בגדר אלקטרונית: במכורה ובחמרה ובשני המקרים לא מנעה הגדר את האסון.
אגב, אני הייתי עד במילואים המתוקשרים (באייל) האחרונים שלי, בדיוק בערב יום כיפורים, לאירוע שבו היה ניסיון של מחבל מתאבד להיכנס שוב לחמרה. למרות שחמרה מוקפת גדר אלקטרונית הרים חיל האוויר מטוסים שהטילו פצצות תאורה, והוזרמו כוחות גדולים לאזור.
המחבל ויתר לבסוף על כוונתו, ככל הנראה, לאחר שהבחין במהומה הגדולה, מבלי שהתקרב כלל לגדר.
איש מענין 127578
ואללה. אכן שכחתי לציין שהיה חבר כנסת. 127580
סוף סוף 130195
מפי שלמה מעוז, נשיא "משואה זנקס" (שבפעם הראשונה אני שומע את שמו), שמעתי זה עתה ברדיו סוף סוף בפעם הראשונה אתה המלים הנכונות: אסור לקשור את ידי הממשלה בפעולותיה המדיניות בגלל סיבות כלכליות. אף הוא כמוני נימק את דעתו בהבאת תולדות מדינת ישראל שמראשית קיומה. מעולם היא לא עשתה את הקשר הזה, וניסתה לפתח את כלכלתה ללא קשר ל"אופקים מדיניים".
סוף סוף 130197
או, אנשלוביץ, אני שמח שהתקבלת למערכת.
אולי זה מראה על כיוון לאומי נכון שהאייל מתחיל לתפוס אחרי שלכלכו אותו קלטי פלטי, הראשון וכל השמאלנים.
אם אתה רוצה רעיונות איך לסנן מכאן את כל השמאלנים והעוכרים, אני פנוי להציע לך.

שלך
י. מנואל
סוף סוף 130199
דב לא הצטרף למערכת. כל כותב מאמר יכול לבחור להגיב במאמרים שלו בצבעי צהוב-חום באמצעות שם משתמש וסיסמה, כדי להבדיל את תגובותיו משאר התגובות למאמריו.
סוף סוף 130225
לו היה מוצע לי להצטרף למערכת הייתי מסרב מסיבות של חוסר עניין, אך לא היתה הצעה כזאת, וממילא איני חבר מערכת. ההסבר לצבעים - ראה בתגובתו של ערן.
דוביכורדי, מדוע שינית את ניקך? 130304
''כלכלן ראשי'' 130223
הבטה מאוחרת בפתק שרשמתי לאחר שמיעת הראיון, שלמה מעוז אינו ''הנשיא'' של החברה הזאת אלא ''הכלכלן הראשי''. שם החברה הוא כנראה נשואה זנקס.
אכן, נשואה זנקס 130230
פעם המסחר בבורסה בת''א היה מתבצע באולמות שבהם ''מבצעים'' מטעם חברי-הבורסה היו מנהלים את המסחר. מתישהו החליטו שכל מבצע צריך ללבוש בלייזר (אני חושב שהיו צבעים שונים לתפקידים שונים) שעליו שם החברה שהוא עובד בשבילה. תמיד שועשעתי למראה המבצעות שעל גבן היה כתוב בגדול ''נשואה''.
אכן, מיץ הולך ונחשף... 130247
אמר הברוקר: 130248
איי איי איי השאפה הזאתי חשבתי שהיא _בטוחה_ אבל כשבאתי לנשק על _פיא_ התברר שהיא _נשואה_.
תגובה לאחר למעלה מעשור 646085
עיינתי באקראי במאמר הישן הזה, וזה פתאום קפץ לי לעיניים. מתברר שדב אנשלוביץ זיהה את היסודות הרטוריים של תכנית ההתנתקות זמן רב לפני שהיא הוכרזה (שרון הכריז עליה בתחילת 2004 כמדומני). מעניין גם אם הדיבור התמידי על "תכנית" בתקשורת התגלגל מעצמו ושרון הוא זה שרכב על הגל והגה תכנית, או שמא הספינרים המוכשרים בשירותו החדירו את המושג לשיח הציבורי כדי ליצור אווירה מסוימת שבה הודעתו תתקבל באהדה.
ושוב התכנית. 646090
האם גם הגוף הכלכלי הגדול שבו אתה עובד מתגלגל מיום ליום ללא תוכנית?
ושוב התכנית. 646141
תגובתי עליה נזכרת להגיב רק עתה נכתבה לפני כמעט 13 שנה, ואני רוצה לציין לפרוטוקול שמאז עבר העולם ועודנו נמצא במשבר כלכלי מסוים, ומדינת ישראל עברה אותו די בסדר. לולא ה"תכנית" שהופעלה בתקופה הזאת, ההתנתקות, היה מצבנו הכלכלי טוב יותר ולא היינו צריכים להתאושש כלכלית כל פעם מאיזה מבצע כמו "צוק איתן" וכדומה.
באופן עקרוני איני נגד תכניות. אני נגד תכניות במקום שהן לא נדרשות, ואך גורמות נזק.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים