המימשל המפתיע 130071
כדברים מקדימים אומר שאני נוטה לחשוב שהאמריקאים נוהגים נכון אם הם מתכוונים ברצינות לקטוע את תכניות החימוש של סדאם חוסיין. מה שעושה פצצת אטום כולנו יודעים. האמריקאים עצמם הראו לנו. ופיגוע התאומים הצליח להראות מה יכול לעשות הטרור הערבי מוסלמי: פגיעה באלפי בני אדם חפים מפשע בלי שתראה סיבה שמתאימה למושגים שלנו למעשה הזה.
השילוב הזה של טרור ערבי מוסלמי ופצצת אטום הוא שילוב שאסור לאמריקאים להסכים לו. לפי חוקי מרפי אם ישנה אפשרות שסאדם חוסיין יפוצץ איזו מזודה גרעינית בניו יורק הדבר הזה יקרה.
איני שותף לדעות שמדובר באיזו מלחמה על שליטה בנפט. האמריקאים פשוט נבהלו ממה שקרה באחד עשר בספטמבר, והממשל הזה מעריך שכך הוא צריך להגיב. אם באמת קיים מידע שסאדם חוסיין ממשיך לפתח נשק גרעיני, וישיג זאת בשנים הקרובות,אני שותף לההערכה הזאת של הממשל.
אבל בכל זאת הממשל האמריקאי הזה הצליח ממש לבלבל אותי.
אחרי אירוע התאומים והדיבורים על כך שאחרי אפגניסטן תבוא עיראק, הערכתי וגם כתבתי זאת באייל שהרצון הזה לפגוע בעיראק ילך וידעך משום שאחרי כמה חודשים ושנים של שקט הציבור האמריקאי יירגע, הסכנה תיראה פחות מוחשית ואז תטה דעת הקהל האמריקאית לכוון "השלום" ותימשוך אחריה גם את נצי הממשל.
לכן, למרות שהערכתי לגבי מה שיקרה בדעת הקהל התממשה, הרי הנחישות האמריקאית להפעיל בכל זאת את תכניתם הפתיעה אותי, וזו הייתה ההפתעה הראשונה.
ההפתעה השניה הייתה כאשר נכנסה אמריקה לכל הסיפור הזה של האו"ם והפקחים. זה נראה לי טמטום מוחלט. לא חשבתי שהפקחים ימצאו משהו, ובפתאום כל הדרישה מסאדם חוסיין הפכה להיות עשיית "מאה אחוז מאמץ" (מזכיר לכם משהו ?) בשיתוף פעולה עם הפקחים. כלומר ידוע שהבן אדם מפתח נשק גרעיני, אך המשחק הוא האם הוא עושה "מאה אחוז מאמץ". זה נראה לי ממש הכנסת מקל לגלגלים שתטרפד את כל המהלך.
ואז הגיעה ההפתעה השלישית. למרות שהטרפוד שצפיתי בדיוק קרה, נראה שהדבר לא ממש מטריד את האמריקאים. הם ממשיכים בעבוי כוחותיהם ויפעילום בדיוק במועד, בבחינת הכלבים נובחים והשיירה עוברת.
וזה כנראה מה שהולך לקרות (אלא אם כן אופתע שוב) הכלבים יגבירות את נביחותיהם והשירה תצא לה בנחת ובלי בהילות לדרכה . . .
המימשל המפתיע 130136
לעניין סיבת המלחמה, אני מעריך שלפחות חלק מהמשוואה כאן הוא נפט. מבחינת טרור, אירן, סעודיה, סודן ותימן נמצאות בראש הרשימה של מדינות תומכות טרור, עירק נמצאת בהמשך הרשימה. מבחינת איום צבאי, נשק להשמדה המונית, ואמצעי שיגור ארוכי טווח, אירן וצפון-קוריאה הרבה יותר מסוכנות. סוריה מייצרת כיום VX באופן עצמאי. כלומר, עירק לא נבחרה בגלל שהיא הכי מסוכנת, צריך לחפש סיבות נוספות. אני מעריך שחלק נוסף במשוואה הוא שסאדם כבר נחשב "איש רע" בדעת הקהל העולמית, ובוש חשב שיוכל לקבל הסכמה לפעולה בקלות יחסית, מתוך מחשבה שתורן של אירן וצפון-קוריאה, יגיע אחר כך. הבעיה היא, שסאדם לא בזבז זמן כמו בוש, והוא השקיע הרבה בתעמולה במדינות העולם החופשי, ואת התוצאה ראינו אתמול. גם אני מעריך שהנביחות יגברו, ההפגנות ב1 למרץ בוודאי יהיו עוד יותר גדולות. מה שאני לא בטוח הוא שהשיירה תעבור כל כך בקלות. במדינות דמוקרטיות, דעת קהל היא חלק לא מבוטל במשוואות של קבלת החלטות. עם זאת, המצב של בוש בבית הרבה יותר טוב מזה של בלייר ושאר מנהיגי אירופה (אצלם *עדיין* לא פוצצו בניינים), אבל אם בוש יחכה עוד, גם הוא יהיה בבעיה.
המימשל המפתיע 130161
אני חושב שבכל זאת סאדם חוסיין הוא ''היצירתי'' והבלתי צפוי ביותר. הוא התנפל על איראן כשחשב שהיא חלשה, ולא היא עליו. הוא קם בוקר אחד וכבש את כווית. לא איראן. הוא זה שלא היסס לטבוח בעזרת נשק כימי אלפי אזרחים כורדים. אשר לסוריה, לא ידוע על מאמץ שלה לפתח נשק גרעיני, והיא רחוקה היום מאד ממגלומניות. בכלל, שליטה הנוכחי נראה לי די מסכן.
אני מעריך שאם ארצות הברית אכן תתקוף את עיראק, והמהלך יצליח, יקל לה אחר כך להפסיק את הפיתוח הגרעיני גם באיראן וגם בצפון קוריאה ללא צורך במהלכים צבאיים.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים