ארגוב? 132902
אחד הרטיט את לבבו של ראש ממשלה לעתיד; שני היה מעורב בפריצת מלחמה; על השלישי נאמר שהיה רק בן-אנוש. מה המשותף להם?

אני לא סגור על ההסבר המלא, אבל בהנחה שמדובר בשאלה עם קישור אקטואלי, נדמה לי שהתשובה לשאלה היא שם המשפחה של השלושה, הלא הוא ארגוב.
האמצעי הוא לבטח שלמה ארגוב ז"ל (מותו הוא הקישור האקטואלי), שההתנקשות בו היתה הסיבה לפרוץ של"ג. זוהר ארגוב מתאים לי, בניחוש, לכל אחת מן ההגדרות האחרות.
להיות אדם 132905
''וכמו כולם, אני רק בן אדם, עייף ומאוכזב, ורק חולם להיות אדם'', הוא קטע משירו של זוהר ארגוב ''להיות אדם''. ככה שנראה לי שזוהר מתאים ל''ארגוב השלישי''.
להיות אדם 132906
ולאחר חיפוש קצרצר התברר לי שסשה ארגוב הלחין את ''שיר הרעות'' שהרטיט את ליבו של ראש הממשלה יצחק רבין ז''ל. (אם כי בחידה כתוב ''ראש הממשלה לעתיד'', אז אני לא יודע אם זה זה).
זה זה 132909
השיר ''הרטיט את ליבו'' של רבין עוד כשהיה בפלמ''ח ובחטיבת הראל, הרבה לפני שנהיה לראש ממשלה.
להיות אדם 132916
שאלת-בונוס: השיר ליווה את תשדירי תעמולת-הבחירות של אחת הרשימות לכנסת (לא זו, אחת אחרת). רשימתו של מי? (אני זוכר) ומתי? (אני לא)
להיות ניו זילנדי (ולשמוע תותח) 132944
לא יודע (בטח מלפני זמני), אבל בתגובה יש לי שאלת בונוס אחרת: איזה מהח"כים החדשים נולד וגדל בשכונותו של זוהר ארגוב, שיכון המזרח?
דוד טל (ע''ע, לשעבר ש''ס) 132985
לא 132989
יתכן מאוד שגם דוד טל גדל בשכונה ההיא, אבל בכל מקרה הוא אינו ח"כ‏1 חדש, ולכן התשובה אינה מתאימה.

1רמז: כשאני כותב ח"כ זה יכול להיות ר"ת גם של חבר כנסת, וגם של חברת כנסת.
חיים כץ מהליכוד? 132991
לא 132999
וגם חיים כץ, אאל''ט, הוא לא ח''כ חדש.
חיים כץ מהליכוד? 133021
אם זה היה חיים כץ, חזקה על ההמ''ה שלא היה פוסח על כך שגם ראשי התבות של שמו הם ח''כ, והיה מנסח את החידה עם ח''כ בריבוע או משהו כזה.
גילה גמליאל? 133052
גם לא 133085
גמליאל היא מגדרה נדמה לי, או משהו בסגנון.
אבל מתחמם.
טוב, זה די קל 133101
רוחמה אברהם - הרל"שית לשעבר של ביבי שאוזכרה לא מכבר ב http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-2462513,00.h...

אגב, חידה מסקרנת הרבה יותר (לא שיש לי פתרון) הוא הסיפור מאחורי שמו של מחבר הרשימה המקושרת - אטילה שומפלבי!!
תשובה נכונה 133221
טוב, זה עוד יותר קל 133754
אטילה שומפלבי: היה כתב ואח"כ רכז כתבים ב"במחנה" עד לפני כשנה וחצי - שנתיים. מוצאו רומני. סיפר בתקופת שירותו בכתבה ל"במחנה" שעסקה בשמות החיילים המוזרים ביותר בצה"ל (מענין איך הגיעו אליו) כי אמו הוקסמה מאטילה ההוני או משהו בסגנון... אפשר למצוא אותו עושה מיני-סטנדאפ אצל מיכל זוארץ ב"שישי עם מיכל", המשודרת... נכון! ביום שישי.
טוב, זה עוד יותר קל 133839
נדמה לי ש''אטילה'' הוא שם פרטי נפוץ בקרב ההונגרים (כולל אלו שברומניה). לא עולות לי בראש דוגמאות לאטילות מפורסמות (חוץ מההוא), אבל מדי פעם יוצא לי לשמוע.
אטילה יוז'ף 133859
המשורר "המקולל" ההונגרי, שהיה חולה במחלת נפש קשה (אחד הרופאים שטיפלו בו בבודפשט מתגורר בישראל). הוא מת באופן טרגי כשבגיל 32 השליך עצמו מתחת לגלגלי רכבת.

השורות המפורסמות שלו מעבירות בי צמרמורת
זה יום שלישי כמי שצם
לו כזית לא אטעם
כ' שנותי רכוש גדול
כ' שנותי אמכור בזול
(תירגם איתמר יעוז-קסט)
להיות אדם 133004
בלי ספק מדובר במערכת בחירות שלאחר רצח רבין. מכיוון שהיו רבות ואני זוכר במעומעם את מנגינות הרקע שלהן (את זו של 92' שליוותה את "ישראל מחכה לרבין" אני דווקא זוכר היטב), אני אלך על מפלגת העבודה, בחירות 96'.
ארגוב, לא ניסים גרמה 133009
לא. מדובר במפלגה קטנה (אחרת לא הייתי מזהה אותה עם העומד בראשה) ובמערכת הבחירות של 1988.
להיות אדם 132968
כל הכבוד לשותפים לפתרון: אייל בירנברג, כבודו, וארז שהיטיב להסביר את כוונתי בסיוג "לעתיד" של ראש הממשלה.
רק משהו קטן - אני התכוונתי למישהו אחר שאמר על זוהר ארגוב שהיה רק בן-אנוש. זה לא יותר נכון מהגילוי שלך, ומכל מקום עכשיו זה קל.
מה נשאר מהזוהר 132970
התכוונת ל"הם סגדו לו כמו אל הוא היה סך הכל בן-אדם"?
מה נשאר מהזוהר 132976
דני רובס הבהיר לא פעם ולא פעמיים שהוא לא התכוון דווקא לזוהר ארגוב כשכתב את ''איך הוא שר'' אלא לכל הזמרים והאמנים שמדרדרים לשימוש בסמים. ע''פ ההיסטוריה של רובס עצמו ורמיזות שרמז סביר יותר שהתכוון לג'ניס ג'ופלין בשיר.
מרחוק הוא שומע תפילות, בית הכנסת מלא? 132980
כאן הם טוענים שג'ופלין היתה חסידה:
מה נשאר מהזוהר 132986
אבל ג'ניס ג'ופלין לא נהגה להתפלל בבתי כנסת, עד כמה שידוע לי. (כי יש שם שורה המתארת את נעוריו בחזנות בבית הכנסת).
מה נשאר מהזוהר 132994
חדש לי שהוא טוען זאת; וכפי שכתבו כאן, יש יותר מדי ראיות נסיבתיות נגדו. יכול להיות שהוא התכוון לכל אלה שמדרדרים לסמים, אבל הוא הדגים זאת על זוהר ארגוב.

(אה כן, מיץ כמובן כיוון לדעתי.)
מה נשאר מהזוהר 133016
דעתך, כדעת רבים, כבודה במקומה מונח אך בידי קלטת מהופעה של דני רובס מתחילת שנות ה-‏90 כמדומני, בה הוא מסביר את הדברים בפירוש. יש דברים שעליהם לא מתווכחים עם נערות מתבגרות. זמרים מובילים הם אחד מהם.
מה נשאר מהזוהר 133020
דני רובס הוא לכל היותר זמר מוביל ירקות...
מה נשאר מהזוהר 133125
(ידעתי שמישהו יקפוץ על הנקודה).

כשדני רובס היה זמר מוביל, אני הייתי נערה. את שתי העובדות אי אפשר להכחיש.
מה נשאר מהזוהר 402771
מה נשאר מזוהר בן אומר קדיש ו9 אחים בלי אח בכור נפטר בגיל 32 יהי זכרו ברוך ת,נ .צ. ב, ה, זוהר היה עם קול הכי טוב בארץ זוהר מפזר צדוקות משמח את אנשים זוהר היה אחד מיוחד יותר לא היה כמו זוהר משמדבר על זוהר לשון הרע יגמר בגינוהום
מה נשאר מהזוהר 402790
גינוהום - רשת מוצרים לבית ולגינה
מה נשאר מהזוהר 133127
עוד קוריוז דומה: בניגוד למקובל לחשוב, אריאל זילבר לא כתב את "ואיך שלא" על כלבתו, כי אם על אישתו האהובה (כך הוא בהופעה בקמלוט).
מה נשאר מהזוהר 133207
דומה אבל שונה. בשיר "ואיך שלא" אין שום דבר, עד כמה ששמתי לב, שמדבר על כלבה. להיפך, באופן טבעי מבינים אותו על בת-זוג. *אפשר* להאמין שהוא נכתב לכלבה, אם כך טוען המחבר, אבל אין שום דבר מוזר בלטעון שהוא כן נכתב על אישה. והשווה "איך הוא שר".
מה נשאר מהזוהר 133208
"וזרם דק קולח, ותפילותי לרוח נענות"? תזביר. לי זה נשמע כמו טיול לילי עם הכלבה.
עם המכונית שלי והכלב של השכנים 133214
שומרת לי היא אמונים,
לא מתרוצצת בגנים...‏1

1 כלבה בטוח:)
עם המכונית שלי והכלב של השכנים 133232
שתי השורות (שלך ושל ערן) רומזות בכיוון, אבל לא בצורה מוחצת, לדעתי. את ה"לא מתרוצצת בגנים" אפשר גם להבין כמתייחס לאישה נאמנה, במיוחד כאשר הוא במין תקבולת ל"וגם אני בין הבריות לא מתפתה לאחרות". כלבות אחרות? או שהוא מבטיח לכלבה שלו שהוא לא בוגד בה עם נשים? "זרם דק קולח" ממש נחמד בפרשנות הכלבית, אבל מהן המנגינות שעולות בו? (פרשנות לא-כלבית אפשרית: זרם של השראה, או משהו. משהו שעלה בדעתי עכשיו, בהשראת הפרשנות הכלבית: דברים שגבר ואישה עושים בלילה, כשנחה עליהם הרוח). אגב, כלבים צריכים טיול בלילה?

ואם אנו בענייני פרשנות אלטרנטיבית, כשהייתי בצבא תליתי על קיר המשרד את מילות "טרמינל לומינלט" של מאיר אריאל (איזה משחק מילים עם מסוף, אבל אני לא גאה בזה). מישהו שקרא הופתע (או כך הוא טען) למקרא השורה "הולכת ונלחצת לי החוצה הכרעה". הוא טען שהוא חשב על איות אחר של המילה האחרונה, ולאור זאת הוא גם הבין את מוטיב הכאב בצד של הדובר בשיר...
עם המכונית שלי והכלב של השכנים 133384
הכוונה שלי הייתה, שבדומה ל''איך הוא שר'' שמזוהה בציבור עם זוהר ארגוב, כך ''ואיך שלא'' מזוהה עם הכלבה של אריאל זילבר, ולמעשה רבים מכירים אותו בתור ''נו,..השיר שהוא כתב על הכלבה שלו''. אין זה משנה אם המלים מצביעות על כך או לא.
עם המכונית שלי והכלב של השכנים 627302
גם אני קראתי את ההכרעה כמו חברך ליחידה (פיחס) ואני די בטוח שאריאל התכוון למשמעות הכפולה.
להיות אדם 627295
אתמול הייתי בהופעה של דני רובס (נפלא!), והוא סיפר על כתיבת "איך הוא שר" ולמה זה לא על ארגוב ולמה כולם חשבו שכן. אני צריך להודות שהוא הציג קייס סביר מאוד‏1. בצירוף לזה שמעולם לא הבנתי למה הוא משקר על זה, אני נאלץ לחזור בי מכל וכל מהטענה שזה על ארגוב, ולהחזיר ליצרן את החידה לעיל.

1 לא עושה ספוילרים. לכו להופעה.
להיות אדם 650601
ואתמול הייתי בהופעה משותפת של דני רובס ושלמה גרוניך (נפלאה אף יותר!). שם הם החליטו לחתור תחת התיקון ההיסטורי, שרו את "איך הוא שר", לא אמרו דבר על "על מה השיר", ומנגד, באמצעו, שרו פתאום קטע מ"הפרח בגני". לכו להופעה, ואל תאמינו למליח האדום.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים