מלחינים שרים 132996
בהתחלה חשבתי ששאלת על מלחינים קלאסיים אז התחלתי לחשוב מי זה יכול להיות. אחרי שקראתי שהתשובה היא סשה ארגוב, מלחין פופולרי, נזכרתי ששמעתי פעם הקלטות נדירות בהן שר מלחין פופולרי אחר, לא ישראלי, שירים שהוא כתב.

מי יודע מי היה "סבל של ברוקולי וכרובית שנולד בכאילו דרום אמריקה"?

______

יש לא מעט מלחינים קלאסיים שביצעו או ניצחו על ביצוע יצירות שהם כתבו, כמו רחמנינוף, ריכארד שטראוס, אלגר ועוד. ניסיתי לברר אם היו מלחינים ששרו יצירות שהם כתבו. מהיותר מפורסמים שמצאתי היו קארלהיינץ שטוקהאוזן ששר בס באחת האופרות שלו, וסמואל ברבר ששר בהקלטה של רביעית כלי קשת ובריטון. מישהו מכיר עוד מלחינים קלאסיים?
מלחינים שרים 133001
נדמה לי שבמוזיקה קלאסית, מלחין ש*לא* ניגן או ניצח על יצירות שלו יהיה החריג. כמובן שעבור רובם, אין לנו הקלטות של ביצועים אלה (אף הקלטה מתקופת הבארוק, למשל, לא עמדה בפני שיני הזמן).
מלחינים שרים 133049
לימודי ניצוח הולכים באופן די טבעי עם לימודי קומפוזיציה. כך גם פסנתר (אולי בגלל הרב-קוליות המאפיינת אותו?). כלים אחרים, משום מה, הולכים פחות עם הלחנה. ניקולו פגניני היה כנר שפה ושם גם הלחין. כיום אני נתקל דווקא בלא מעט מקישנים-מלחינים (שוב הרב-קוליות; אבל אולי יותר מכך בגלל שבמוזיקה בת זמננו יש לנגן כלי ההקשה חופש אלתור, או שמא חובת אלתור, יותר מלכל כלי אחר). אשמח לשמוע דוגמאות אחרות. בפרט, לא שמעתי מעולם על מלחין-זמר (קלאסי, או "קלאסי" בן זמננו), אם כי יש כמה צמדי-חמד של מלחין הנשוי לזמרת (המודל הוא לוצ'אנו בריו וקתי ברבריאן).
מלחינים שרים 133104
מה עם בובי מקפרין? ללא ספק זמר ומוסיקאי בחסד, וגם מלחין.
מלחינים שרים 133115
אבל אני דיברתי על זמרים-מלחינים קלאסיים. בובי מקפרין שולח את ידו ואת גרונו בכל מיני כיוונים, ונדמה לי שאכן גם בקלאסי, אבל ב''מהותו'', בחינוכו ובהלחנתו הוא זמר ומלחין ג'אז.
מלחינים שרים 133133
חינוכו המוזיקלי הראשוני של מקפרין היה דווקא ע''י הוריו שהיו זמרי אופרה (אביו היה זמר הסולו השחור הראשון באופרה של ניו יורק). נכון שהכלי הראשון עליו ניגן היה קלרינט אך בראש ובראשונה נחשף למוזיקה קלאסית שבה הוא דבק גם היום כעיסוק ראשי ושאר הסוגות המוזיקליות הן כתחביב.
מלחינים שרים 133128
מוצארט דווקא התחיל בכינור, אולם נראה שטענתך נכונה, אם כי, לרוב, בכיוון ההפוך. לא נגני הפסנתר (או צ'מבלו) הם ששלחו ידם בהלחנה, אלא היו אלא המלחינים ששלחו ידם בפסנתר.
מלחינים שרים 133607
בקשר לזמרים מלחינים מתחום המוסיקה הקלאסית. אכש"ז, הטנור פלאסידו דומינגו חיבר כמה יצירות קוליות (בנו, דומינגו ג'וניור הלחין כמה יצירות ודומינגו שר אותן באחד מהתקליטים שלו). מלחין קלאסי אחר שקופץ לראש הוא גרשווין,שכתב את פורגי ובס ורפסודיה בבלוז. ישנן הקלטות שלו בן הוא מנגן בפסנתר אבל אני לא יודע אם יש גם הקלטות בהן הוא שר.

גרשווין היה גם מלחין ג'אז ומוסיקה פופולרית וזה מביא אותי למלחין קול פורטר (סבל של ברוקולי וכרובית מתגובה 132996 שנולד בעירה פרו, אינדיאנה). האם פורטר נחשב למלחין קלאסי בזכות המוסיקה למחזמרים וסרטים שהוא כתב - נשקיני קייט, החברה הגבוהה, או למלחין פופולרי בזכות שירים כמו I get a kick out of you,night and day. בכ"א, פעם שמעתי הקלטות נדירות בהן הוא שר משיריו שלו.

(אמנם זאת התגובה השניה אליך היום, אבל בהן צדק, אין כאן שום כוונה קבועה מראש ...תגובה 133606)
מלחינים שרים 133631
גם אם יש בו שמץ של "קלאסיות" בהלחנה, הרי הזמרה שלו בוודאי לא היתה קלאסית (אני מניח; אחרת, היינו יודעים, לא!?)

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים