ערוץ 10 137304
כבר מרשה לעצמו לצחוק על האמריקנים.
בכותרות הרצות אתמול נכתב שם: "האמריקנים יורים ובוכים (מחריבים את בגדד ומבקשים יחס הגון לשבויים).
גם היום ראיתי שם כותרת רצה שיש בה הערכה כלשהיא לסדאם: "סדאם חי, בריא ולוחם".
האם אלה רמזים לתופעה שמתחילה להתפשט גם בארצינו, של שמחה לאיד האמריקנים?
ערוץ 10 137305
אני אישית חווה את התופעה הזו - ואני אמריקאי!

סוציולוגים, פסיכולוגים - אנא, הסבירו לי, מדוע אני מרגיש טוב על כך ש"דפקו את האמריקאים" ו"הראו להם מה זה?" מדוע אני מתלהב יותר מהפסדים אמריקנים מאשר מנצחונות? מה פה קורה פה?
ערוץ 10 137310
אני משוכנע שאתה לא אמריקאי טיפוסי.
חוץ מהעובדה שאתה דובר שפה נוספת פרט לאנגלית ("למה ללמוד שפות זרות? אם האנגלית הספיקה לישו, היא בהחלט מספיקה גם לנו" כמאמר אותו סנטור), אני בטוח שאתה לא מנופף בדרכונך האמריקאי ואומר בפליאה "But I am an American citizen" בכל פעם שאתה נתקל בהתנכלות המופנה אליך. אני מניח שעם סיום לימודיך והצטרפותך לכוחות המזוינים, לא תניח שהמדים שתלבש, והדרגות שתענוד, יהיה די בהם כדי להביס את אויביך.
ערוץ 10 137311
קודם כל, חלק לא קטן מהאמריקנים מדברים שפה שאינה אנגלית (מהגרים, זוכר?). כשהייתי בעיר ניו-יורק ראיתי כי משודרים שם כמה וכמה ערוצים ב.. ספרדית.

מילא לא לנופף בדרכון האמריקני שלי, אבל אתה טוען שאוייבי חירות ארורים לא הופכים מיד לרפובליקנים נלהבים, מן הרגע בו הם רואים את סיכות הקצין?! אויה!
ערוץ 10 137401
ממתי ניו יורק היא ארה"ב?
ערוץ 10 137403
מילא בניו יורק, בLAX ההודעות המושמעות במערכת הכריזה הן באנגלית ובספרדית.
ערוץ 10 137378
כמו שמיץ כתב, קיימת נטיה לאהוד את האנדרדוג. בנוסף, הניחוש שלי - ארה"ב עשתה כמה טעויות שגורמות לה להיראות לא כ"משחררת העירקים" (כפי שמכנים האמריקאים את המלחמה), אלא כמו שוטר בינ"ל, או כמו המנהל שנטפל אליך בלי סיבה כי הוא עוד זוכר איך כשהיית בכתה ד' היית מציץ לבנות. יש משהו מאוד אדנותי בהתנהלות האמריקאית, ויחד עם ההתעלמות מהאו"ם, זוהי אדנות על גבול הבריונות.
הגיוני?
האם כך באמת מכנים האמריקאים את המלחמה ? 137519
ייתכן ואיני חשוף כמוך להתבטאויות האמריקאיות והבריטיות, אך ממה שאני בכל זאת שומע נראה לי ש''שחרור העיראקים מרודנות'' אינו הטיעון המרכזי שלהם, להצדקת מלחמתם. ברור שכל המהלך הזה הוא חלק ממלחמה שהכריזו על הטרור אחרי אירועי האחד עשר בספטמבר. מה שאני שומע מבוש הוא בעיקר ''פרוק סאדם מנשקו'', כשהכוונה היא לנשק השמדה המונית שעלול לשמש למטרות טרור, וגם כל המאבק באו''מ ופרוייקט הפקחים היה קשור בנימוק הזה. גם ממה ששמעתי מבלייר בפרלמנט שלו ערב המלחמה, התרשמתי שהוא מנסה לשכנע בעיקר בסכנה מסאדם שמצוייד בנשק כזה.
''שחרור העיראקים'', ייתכן שאף הוא נשמע אך מדובר, כמובן, לא בנימוק אמיתי, אלא בהיסחפות, וניסיון להישתלב במגמות בתוך דעת הקהל בחלקיה ''המתקדמים'', כדי להקטין את הביקורת מהכוונים האלה.
אני גם חושב שהשימוש בנימוק הזה, לא רק שאינו אמיתי, אלא גם מחליש את הנימוקים האמיתיים, פועל גם מבחינה הסברתית כבומרנג, ובעקיפין גם יגדיל את משך זמן המלחמה ובאופן פרדוקסלי יביא כך לגידול בסבלו של העם העיראקי.
ערוץ 10 137332
how come that Saddam, a ruthless dictator who implicts pain and sorrow upon the Iraqis, enjoys the sympathy of the liberals, human-rights movements and all?
why people aren't happy with his defeat?
ערוץ 10 137334
אני לא חושב שזו סימפטיה לסדאם אלא דווקא תחושת "מגיע להם" לאמריקאים שמתבררים כמפיצי דיסאינפורמציה לא קטנים. כלומר, אם הם משקרים, אז מגיע להם.
ראה כתבתו של דניאל סובלמן ב"הארץ":
ערוץ 10 137350
ניחוש או הסבר חלקי: כי מול האמריקאים, הוא האנדרדוג, וזה מושך סימפטיה.
ניו יורק טיימס 137357
לא הצלחתי למצוא את זה אבל בסוף השבוע היתה תמונה של חייל עירקי שבוי, מכוסה עיניים ואזיקונים, באתר של הניו יורק טיימס.
shoot the sheriff 137418
מאז מלחה"ע הII האמריקאים לא ממש כיכבו צבאית, כוחם הרומסני ביחס לשאר העולם ובתוכו מדינתינו הקטנה, הוא כח כלכלי ותדמיתי-צבאי הנובע:
1. מחלוקת שלל מלחה"ע בצורה זו או אחרת גם אם תחת הכותרת "שיקום" הארצות אותם כבשו.
2. ממאזן האימה הבין גושי והרגשת ביטול מסויים שהיה לחלק מן הארצות בהסתופפם תחת כנפי הנץ האמריקאי מפחד הנשר הרוסי.

בשנים האחרונות לאחר נפילת הגוש המזרחי והתהוות האיחוד האירופאי, מעמד ארה"ב מתערער כ"שריף" של העולם אך ניצחון חלק במלחמה ו"שיקום" של עירק (ומי יודע אלו עוד מדינות בהמשך) תחזיר לאמריקאים שוב את מעמד ה'שריף'.

טוב ליהודים? אין לי מושג, אבל ההוא-אמינא דיה לגרום מעט נחת מההסתבכות האמריקאית בצד כמובן, תפילה לשלומם של החיילים היהודיים בצבאות ארה"ב בריטניה ועירק.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים