מיי פירסט וגנר 138779
היום שמעתי אנקדוטה מעניינת: הפילהרמונית הארצישראלית הוקמה כמעט כולה על בסיס נגנים יהודים שעזבו את גרמניה הנאצית. ב-‏36 (אאל"ט) היה הקונצרט הראשון שלה. ניצח טוסקניני האיטלקי, כוכב על באותה תקופה וכבר לא צעיר, שסירב לנצח במולדתו לאחר עליית הפאשיזם. נוגנו יצירות של מנדלסון - מלחין שהוחרם אז בגרמניה, בגלל מוצאו היהודי, ושל... וגנר.
מיי פירסט וגנר 138783
וגם הרצל היה חובב של וגנר ויהודי ניצח באופרות של וגנר בימי חייו, אבל את כל זה כמובן שלא יזכירו כל הצבועים.
מיי פירסט וגנר 138790
את מה שאני כתבתי אני רואה כאנקדוטה בלבד (ולא, נניח, טיעון), וגם את מה שאתה מספר על הרצל. האם לדעתך כל המתנגדים להשמעת וגנר הם צבועים?
מיי פירסט וגנר 138792
הנימוקים שלהם בהחלט צבועים: מעולם לא פסלנו את מכונית הפולקסווגן שיוזמתה בגרמניה הנאצית או אנטישמים גדולים אחרים כשיקספיר ודוסטויבסקי. כמו כן, ריכרד שטראוס ששיתף פעולה עם המשטר הנאצי גם לא ניפסל.

עצם השימוש בואגנר איננו אלא סמל שינאה. כמובן שכל אחד יכול להחרים אותו באופן פרטי, אבל כפיית החרמה כזו על כלל המדינה כמוה ככפייה דתית.
מיי פירסט וגנר 138805
קשה להגיד על ריכרד שטראוס שהוא שיתף פעולה עם הנאצים. כאשר התנו את המשך תפקידו כמנצח של הפילהרמונית של ברלין בהצטרפות למפלגה הנאצית הוא הסכים. כאשר דרשו ממנו לפטר את כל הנגנים היהודים הוא התפטר.
ב1935 (חוקי נירנברג) הוא כבר היה מעל גיל 70 וקשה לצפות מאדם בגילו לצאת לגלות.
מיי פירסט וגנר 138806
ועוד משהו, דוקא את קארל אורף, שהיה חבר פעיל במפלגה הנאצית ואנטישמי לא קטן, לא רק שלא מחרימים, אפילו קיבוץ לוחמי הגטאות השתמש במוזיקה שלו בפרסומת למוצרי טבעול.
מיי פירסט וגנר 139223
וכמובן, כבר דיברנו על כך: תגובה 82833

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים