כמה נקודות חושך 141880
לפני קריאת המאמר המצוין גם אני הייתי משוכנע כי הגרפולוגיה מצויה בדרגה אחת מעל האסטרולוגיה. לא חשבתי כי לגרפולוגיה מעמד מדעי אך גם לא חשבתי כי מדובר באחיזת עיניים. הדבר נבע ממעין תחושת בטן של "כנראה יש בזה משהו."

לאחר קריאת המאמר, התגובות והתגובות לתגובות הגעתי לכמה מסקנות:
- הגרפולוגים, לפחות אלו שהופיעו כאן, הינם אנשים לא נעימים ולא סובלניים
- הגרפולוגיה רחוקה מהמדע כאסטרולוגיה
- אנשי כוח האדם, לפחות אלו שהופיעו כאן, אינם מבריקים במיוחד. דבר זה מסביר מדוע חלקם הגדול נעזר בגרפולוגים
- גרפולוג טוב מספק את הסחורה אך היה ניתן לספק את אותה הסחורה ללא כתב היד. הפרטים הרבים אודות המועמד + קורות החיים + דרישות המעסיק + הטקסט שכתב המועמד (בכתב מחשב לצורך העניין) יספקו את כל המידע הדרוש לקבלת ההחלטות
- חנה אינה אדם סימפטי
- הדיון פוגע בגרפולוגים בצורה עמוקה ביותר מכיוון שהוא מזעזע את קרקע האמונה שלהם עד יסוד. זה ממש לא נעים לגלות כי אתה מאמין במשהו לא מבוסס מדעית. כפי שהתברר בדיונים ובתת הדיונים, אדם שהיסוד לאמונתו מוטל בספק נכנס למצב של מיגננה
- את פריט כתב ידו של המועמד היה ניתן להחליף בתמונה, בבגד אהוב ו/או בהקלטת קולו של המועמד מבלי לפגוע בדו"ח שמספק הגפולוג
- גם אם נניח כי גרפולוגים מבצעים את עבודתם נאמנה, אין לנו כל מידע לגבי המועמדים שנדחו על ידם. האם אלו היו עונים לדרישות טוב יותר או לא?
- השימוש בגרפולוגיה נעשה מסיבות שונות כגון כסת"ח המעסיק (בפני הבוס שלו), בורות ונוחות. מדוע שבוס X ישקיע את הזמן בבחירת מועמדים אם ניתן להטיל את המשימה על גוף חיצוני המתמחה בנושא. הגוף החיצוני סיפק לנו מועמדים ראויים בעבר, איזו סיבה יש לאותו בוס להפסיק את העיזרות בשירות? זה ממש לא רלוונטי לגבי אותו בוס אם המועמדים נבחנים לפי עלי-תה, משקעי קפה, קלפי טארות, מספר שערות באף ושאר מאפיני וודו.
- שום מחקר רציני/מדעי לא בוצע בשנים האחרונות בתחום הגרפולוגיה. מה הטעם? השיטה עובדת ומספק את הסחורה + כל נסיון לבחון את הענף יגרום רק לנזקים לענף הנ"ל.
- ניתן ל"חוש" באישיות אדם ולדוג תכונות שונות גם לפי טקסט שכתב והומר לטקסט ממוחשב
- גרפולוג שקיבל לידיו את כל המידע אודות המועמד פרט לכת ידו יבצע עבודה הרבה יותר טובה/מדויקת מגרפולוג שלא קיבל אף פרט מידע פרט לכתב. רק נתון זה מעיד על מקצוע הגרפולוגיה

הגרפולוגים שבאמת מאמינים כי מדובר במדע טהור נמצאים בדילמה קשה (מבחינתם). אם לא ינסו להכניס את הגרפולוגיה תחת מטריה מדעית, הענף יגרר עוד ועוד לכיוון ענפי הוודו (כפי שקורה היום). אם כן ינסו יתקלו במכשולים שענף הגרפולוגיה לא יהיה מסוגל לעבור וכשלונות אלו יחש]ו את ערוותם של הגרפולוגיה.

במבט חטוף בקוביית הבדולח שלי, אני רואה:
- הגרפולגיה תמשיך להיות תלויה בין פסאודו-מדע לענפי הוודו/מיסטיקה
- הגרפולוגיה תמשיך להיות בורג חשוב (לצערי) במיון מועמדים
- גרפולוגים ימשיכו להיעלב כשינסו להראות להם שעולמם מבוסס יותר על דת מאשר על מדע

דרך אגב, ה"עין" שלי די גדולה יחסית לשאר האותיות והלמד נוטה לאחור בסילסול הדומה לדגל. החתימה שלי סגורה במעין אליפסה שחלקה התחתון פחוס. זה אומר משהו?
כמה נקודות חושך 141905
לא גרפולוג, אבל לפי הלמ"ד אני רואה שאתה ליכודניק, או לפחות עיצבת להם את הלוגו. (:
כמה נקודות חושך 142025
תגידו, איפה אתם רואים את כתב היד של פיינשטיין הזה?
בין "עין" ל"**ן" 141913
לא מאמינה בגרפולוגיה, אבל בנעוריי הרחוקים‏1 קראתי כמה ספרים בנושא זה. מן הזכור: ה"עין" הגדולה מעידה על רמות גבוהות של אנרגיה מינית.

1 לפני שרצחו את יורש העצר פרדיננד ירום הודו, ינוח בשלום על משכבו, היה נח בשלום גם על משכבי
''יש לך עיניים גדולות'' משנה את משמעותו 141943
את בטוחה שזה גודל ה"עין" ולא גודלה של אות אחרת בשפה העברית?
''יש לך עיניים גדולות'' משנה את משמעותו 142048
לא, עד כמה שזכור לי, דוקא לא. אל תשכח שה"אות האחרת" נכתבת בצורה פאלית רק *בדפוס*, ואילו בכתב צורתה מעוגלת.

אם זכור לי, אדם שכותב את החלק המעוגל של הזי"ן לא בצורה מעוגלת אלא בצורה ה"מושכת כלפי מטה"‏1 - זה אומר שזהו אדם שעובד עם ילדים במסגרת מקצועו או שהוא בעל יכולת ליצור קשר טוב עם ילדים ואז ממליצים לו על הכשרה מקצועית בהתאם. אבל אולי אני מתבלבלת וכל זה עובד עם הגימ"ל‏2 ולא עם הזי"ן (קדימה חברים, זה הזמן לבדיחות על פדופיליה).

ובכל מקרה, גראפולוג היה עכשיו מתפוצץ מצחוק‏3 מהניתוחים החובבניים שלי, והיה מציין שבכל מקרה אין קובעים תכונה מסויימת לפי אות אחת מסויימת אלא לפי מכלול ורצף הכוללים בין השאר את צורת אותה אות, וכו'.

1 אתה הבנת את זה, ברוך? כי אם לא, אז קשה מאוד להסביר כאן מה זה "מושכת כלפי מטה".

2 הגימ"ל, הנכתבת כמובן באותה צורה כמו זי"ן, רק הפוך (וזה מעלה בי שאלה שלא נדונה כאן - מה קורה כשגראפולוג מקבל כתב יד של דיסלקט).

3 מה שלא היה מפריע לי, כי אני עצמי הייתי מתפוצצת מצחוק מהיחס הרציני של הגראפולוג לכל העניין.
2 למה לא נדונה? 142050
ראי תגובה 140646 "... אלא אם כן הכותב הינו דיסגרפי, דיסלקטי או לוקה בליקוי מוטורי אחר הפוגם בתהליך הכתיבה (זהו מידע מקדים הכרחי לפני ביצוע בדיקה גרפ')- אז, הגרפולוג המקצועי וההגון, יפסול עצמו מאבחון ו/או (בהתאם לרמת הליקוי, מן הסתם) יתיחס להיבטים אלה בהתאם, ולא כאל מאפייני אישיות או ביטויי התנהגות."
צודק, פיספסתי 142074
זה בטח הפיק-אפ-ליין שלך עם פירטים 141956
עכשיו ברצינות, מהניתוח שלך ושל דובי מסתבר שאני ליכודניק חרמן.
זה בטח הפיק-אפ-ליין שלך עם פירטים 142492
ליכודניק כנראה לא (תלונות על האבחון יש להפנות לעורך הראשי), אבל חרמן כנראה כן (ותראה לי את הגבר הישראלי שיגיד במפורש: "אני לא חרמן"). פוליטית, סביר להניח שאתה ממוקם היכנשהו מרכז-שמאלה, אם כי אולי לא נוטה במיוחד למעורבות בפוליטיקה פנים-ארצית, מתנגד נמרץ לכפיה דתית ובעל הערכה עצמית גבוהה.
זה בטח הפיק-אפ-ליין שלך עם פירטים 142493
ודמגוג.
שמוליק (סגל): אתה אוכל דיאטה? שמואל (רודנסקי): כן, *גם* דיאטה 142519
כן, גם דמגוג. לא פחות ולא יותר מכל אחד אחר בסביבה. הרי בסך הכל קוראים לזה ''פרופיל אייל השרון המצוי'', וזה אף פעם לא משתנה.
לא יודע מי זה ''אייל השרון'' 142523
(או שמואל רודנסקי, לצורך העניין), אבל אני התכוונתי לזה: תגובה 142183 .
זה בטח הפיק-אפ-ליין שלך עם פירטים 142524
ואת כל המידע הנ"ל שלקת ללא שימוש בכתב ידי. מדהים! אני רואה עתיד גדול לרוזנת.

זה רק מחזק את מה שאמרתי פעמים מספר בעבר הלא רחוק:
- ניתן לדוג הרבה יותר מידע על אדם מתוכן הטקסט הנכתב מאשר מהכתב עצמו. זו הסיבה שהגרפולוגים לא מבקשים טקסט מועתק

דרך אגב, אני ממש לא מבין מדוע אף אחד לא לינקק את כתב ידו + ביקש הדגמת ניתוח אישיות מאחד הגרפולוגים הנחמדים שעוד נותרו בקירבנו.
זה בטח הפיק-אפ-ליין שלך עם פירטים 142526
למען האמת, חשבתי ללנקק את כתב ידי, ולשאול את הגרפולוגים לגבי מאפיינים תעסוקתיים שלי. אין לי סורק, אז ירדתי מהעניין.
כמה נקודות חושך 141944
אני מסכים עם רוב דבריך, חוץ מזה: "הגרפולוגים, לפחות אלו שהופיעו כאן, הינם אנשים לא נעימים ולא סובלניים". הם ותומכיהם דווקא הפגינו ומפגינים כאן יותר אורך רוח ממה שהייתי מצפה. ספציפית, כוונתי לשייקה לנדאו, ענת זיו ורותי אברבנאל.
אני חוזר בי מהמשפט הנ''ל 141954
לדוגמא 141996
תגובה 141864 או, כמו שהיה שואל אותך שיקה לנדאו באורך רוח: תגיד, אתה סתום?
לדוגמא 142118
נו באמת. חסרות באייל דוגמאות כאלו? תקרא את הפתיל לפני כן: זו היתה דוגמה טיפוסית לוויכוח שמסלים עד לפיצוץ, בתרומת שני הצדדים. גם הקללה של שייקה "התחלקה" לו, והוא מיהר להתנצל.

תחשוב עם מה הם היו צריכים להתמודד (לא חשוב אם הם צודקים, טועים או משקרים!), וקח בחשבון שמן הסתם רובם לא חיות דיונים ותיקות. אני חושב שרבים בצד שלנו בדיון (מתנגדי גרפולוגיה) לא גילו מספיק הכנסת אורחים, וחבל.
לדוגמא 142159
נראה לי שלמה שרשמת יש קצת ריח רשמי של 'המערכת'. אני מתכוונת לשאול אם זה שאתה מסנגור על הסגנון של הגרפולוגים, פסיכולוגים קליניים, מנהלי כ"א אלמונים וכאלה, לא מושפע קצת מזה שאתה חבר במערכת של האייל ואז אתה לא רוצה לפגוע בהשתתפות של אנשי מקצוע שרושמים תגובות למאמרים באייל? לא שאני חושבת שלנסות לפתות מגיבים כאלה זה משהו רע.
והוא? 142167
תגובה 140901
לדוגמא 142419
את מה שכתבתי כתבתי בכנות גמורה. גם את המשפט הקודם כתבתי בכנות גמורה (וגם את זה).

טוב, זה לא מקדם אותנו :-) . ממילא, מה שכתבתי היה רק התרשמות סובייקטיבית מנתונים שגלויים לעין כל מי שמשתתף בדיון, וכל אחד יכול לגבש את חוות דעתו העצמאית. מכל מקום, בשום שלב לא הייתי אופטימי במיוחד באשר להישרדות בדיון של הגרפולוגים (בינתיים חלקם עלו על ציפיותי). באשר למה הניע אותי להחמיא להם (יחסית) על התדיינותם - אני לא בטוח, אבל למיטב הכרתי את עצמי אני לא כל כך מוכוון-מטרה (כלומר, לא פוליטיקאי).
לדוגמא 142250
מה אני, בתור לא גרפולוג, לא נושא בשום "לוג" רשמי אחר, ולא מנהל כח אדם אלמוני, צריך לעשות, על מנת שגם לי תוענק הגנת המערכת מפני כל מיני מעליבים המדברים אלי ברוח גסה?
לדוגמא 142420
אני רוצה להחמיא בזאת לאייל שמכיר את א. הראשון על הנימוס והענייניות המאפיינת את תגובותיו באייל, ולגנות בתוקף את כל מי שדיבר אליו לא יפה אי-פעם.

בסדר?

(להבהיר: את התגובה הזו, וגם את הסבתא, כתבתי על דעת עצמי הפרטית לחלוטין, ולמעשה אני מנחש שרבים במערכת יחלקו על שתיהן ו / או על שיקול הדעת שלי בכתיבתן).
לדוגמא 142455
תודה. כולי סמוק כתפוח.
אבל שאלתי היתה עקרונית, לא אישית.
לדוגמא 142545
על לא דבר. גם תשובתי היתה עקרונית, מתובלת בקורט סרקאזם.
No dark sarcasm in the classroom 142623
ובלי סרקאזם, מה ביקשת להגיד, בעצם?
No dark sarcasm in the classroom 142723
שההסקה שלך מהתגובה שלי כאילו מערכת האייל מגינה על גרפולוגים (ומפקירה את שאר ציבור האיילים לדמם בשטח) לא היתה נכונה.
לדוגמא 142464
אתה צריך להתנהג בצורה שתצדיק יחס כזה מהמערכת, כלומר להיות גורם חיובי באתר. אפשר להתחיל ממלחמת חורמה באיילים אלמוניים, למשל.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים